A BKK azt ígéri, hogy idén elkezdik telepíteni a fővárosban az elektronikus jegy- és bérletrendszerhez szükséges ellenőrző készülékeket és beléptetőkapukat. Élesben 2018 elejétől működhet a rendszer, amelynek kiépítése több mint tizenkét éves csúszásban van – írja a szerdai Népszava.
Jövő januártól egyre több tömegközlekedési eszközön találkozhatnak az utasok a RIGO becenévre hallgató elektronikus jegy- és bérletrendszerrel – legalább is a mostani ígéretek szerint. A BKK nyártól kezd komolyabb tájékoztatási kampányba – olvasható a cikkben.
Az új rendszer első készülékei idén áprilisban készülnek el, az engedélyezés és újabb tesztelés után a beléptető rendszer első kapuit júniusban kezdik telepíteni. A rendszert a próbák után élesben 2018 elejétől fokozatosan indítják el.
Tesztelés egyébként most is van már: korábban a BKK szabadjegyre jogosult 1500 dolgozója kapott elektronikus kártyát, hamarosan pedig a BKV 22 ezer munkatársa és családtagjaik jutnak hozzá ilyen plasztiklaphoz.
A Mobilfizetési Zrt. elvileg ezekben a napokban fejezi be a kártyák személyre szabását, ami a regisztráció tesztelésének fontos eleme. Ezután jön annak kipróbálása, hogy a rendszer hiba nélkül érzékeli-e a kártyák érvényességét, jól működik-e az egyéni számla feltöltése és a pénz felhasználása, majd végül a működés teljes folyamatát végigpróbálják – tudta meg a lap.
Régi történet
Az elektronikus jegyrendszer bevezetéséről már 2004-ben is lehetett hallani. A projekt csúszása miatt a BKK mostani és korábbi vezetői a sajtóban illetve a közösségi oldalakon üzengetnek egymásnak.
A BKK a Népszavának most a rendszer áttervezésével magyarázta a csúszást, amire azért volt szükség, mert először nem vették figyelembe az elektronikus személyi igazolvány megjelenését, nem számoltak a HÉV és az agglomerációs autóbuszok államnak történő átadásával és a közlekedési kártyákkal kapcsolatos jogszabályok változásaival.
A személyi igazolvány képe lesz a RIGO-kártyán is
A RIGO elindulásával a mostani papírbérletet egy névvel és fényképpel ellátott utazási kártya váltja fel, ami nem ruházható át másra, letiltani is csak úgy lehet majd, mint a bankkártyákat. Ezt mindenkinek ki kell váltani az okmányirodában, akinek nincs e-személyigazolványa, még a 65 év fölöttieknek is.
A kártya igénylésekor nem kell majd fotót vinni, mert a Nemzeti Egységes Kártyarendszer (NEK) adatfelvételekor mindig készül digitális fénykép, amit a közlekedési kártyához is használhatnak. A kész igazolványt át lehet majd venni a cég ügyfélközpontjában, de kérésre postai úton is kiküldik a megadott címre.
Akik csak néha szeretnék használni a kártyát, ők a BKK ügyfélközpontokban, bérletpénztáraknál és a BKK-automatáknál válthatnak majd ki úgynevezett anonim kártyákat. Ezekkel nem lehet bérletet váltani, kizárólag csak pénzegyenleg alapú utazásra használhatóak. Mint a telefonkártyát, ugyanúgy lehet majd pénzzel feltölteni.
Az ellenőrök hordozható kézi készülék segítségével ellenőrzik majd a kártyák érvényességét.