Itthon Mizsur András 2016. december. 13. 10:27

Etikai vizsgálatot követelnek a kamarától az elítélt nőgyógyász ügyében az orvosok

A jogerősen elítélt orvos operációkért 150 ezer, a vizsgálatokért pedig 15 ezer forintot kért el a betegektől. Az egészségügyi kamarák működését szabályozó törvény szerint már gyanú esetén is kötelező lefolytatni az etikai eljárást.

Nyílt levélben fordult Wittman Istvánhoz, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Etikai Kollégiumának elnökéhez az 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű Facebook-csoport, és a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz).

A levél szerzői hivatalos állásfoglalást várnak annak az onkológus nőgyógyásznak az ügyében, akit másodfokon felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a Veszprémi Törvényszék, miután bebizonyosodott, hogy pénzt kért betegeitől életmentő műtétekért, vizsgálatokért.

"Tekintettel arra, hogy a jogerős ítélet kapcsán a sajtóban súlyos, a hivatás tisztaságát, hitelességét és a betegek bizalmát megrendítő állítások jelentek meg, felkérjük, hogy a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnökeként adjon ki hivatalos közleményt a kamara etikai bizottságának állásfoglalásáról, és az etikai vizsgálat eredményéről."

Amennyiben a vizsgálat még nem indult meg, arra kérjük, hogy rendelje el ennek megindítását – olvasható a levélben.

Kizárhatják az orvost

Az indoklásuk szerint ha az eset valóban megtörtént, akkor a MOK Etikai Kódexének II.15. (3) bekezdése (kirívóan súlyos etikai vétség bármilyen anyagi juttatást, vagy egyéb előnyt a betegtől, vagy hozzátartozójától, bármilyen módon kikényszeríteni) alapján az orvosközösség egészét érintő vétség gyanúja áll fenn. A Kódex szerint ezen vétség esetén az orvos akár a Magyar Orvosi Kamarából való kizárással is sújtható.

Véleményünk szerint az orvosközösség belső viszonyait és társadalmi megítélését jelentősen befolyásolja a fenti történet végkimenetele. Szükségesnek látjuk, hogy az orvos szakma nyilvánosan is megszólaljon a munkánkhoz elengedhetetlen orvos-beteg bizalom megóvása érdekében és demonstrálja az orvosi eskünk és alapvető értékeink melletti kiállást.

A szerzők azt kérték a csoport tagjaitól, hogy aki egyetért a levél tartalmával, kommentben jelezze aláírásával. Kedd reggelre több mint 120 orvos tett így.

A levél szerzői:

  • Dr. Álmos Péter
  • Dr. Lovas András
  • Dr. Lénárd Rita
  • Dr. Martin Dénes
  • Dr. Dénes Tamás
  • Dr. Máté-Horváth Nóra
  • Dr. Hegedűs Zsolt

Szükség van az orvosra

A 168óra.hu írta meg a nemgogol.blog.hu beszámolója alapján, hogy az orvos operációkért 150 ezer, a vizsgálatokért pedig 15 ezer forintot kért el a betegektől.

Dülkné Pintér Zsuzsanna bíró azzal indokolta a jogerős ítéletet, hogy a társadalom és a betegek érdeke az, hogy a főorvos szabadlábon maradva tovább folytathassa a gyógyító tevékenységet, mivel szakmai tudására nagy szükség van.

Voltak előzmények

A lap megkérdezte az esetről Rácz Jenőt, a kórház korábbi, időközben nyugalmazott igazgatóját is, aki elmondta: már az ő idejében is folyamatosan kapta a jelzéseket, de kellett olyan bizonyíték, ami alapján felléphet. Ez egy hangfelvétel, majd az azt követő feljelentés volt, így már szólhatott a hatóságoknak.

"Így is fejelentett minket rágalmazás miatt, és továbbra is foglalkoztatnunk kell. Sok panaszt kaptunk, de lépni nem tudtunk, mígnem egy hölgy hangfelvétellel nem állt elő. Ráadásul az osztály valamennyi nőgyógyásza kiállt, kiáll ma is mellette" – mesélte a néhai kórházigazgató.

Törvény kötelezi a kamarát

A MOK-nak a levéltől függetlenül is eljárást kell indítania, ugyanis az egészségügyben működő szakmai kamarák működésére vonatkozó törvény szerint "az etikai eljárást az etikai vétség gyanújáról való tudomásszerzés esetén hivatalból kell megindítani. Az etikai eljárás megindításáról – ha az eljárás panaszbejelentés alapján indult – az eljárás megindításával egyidejűleg írásban értesíteni kell a panaszost is."

Kérdés, hogy ez megtörtént-e, hiszen az esetről már napokkal a hálapénzellenes csoport és a ReSzaSz állásfoglalása előtt lehetett olvasni a sajtóban.

Nem fogadják el

A Facebook-csoport tagjai deklaráltan nem fogadnak el hálapénzt. Tavaly decemberben nyílt levélben fordultak Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkárhoz a hazai egészségügy kritikus helyzete miatt. Két nap alatt több mint 200 orvos csatlakozott az eredetileg 64 orvos által aláírt petícióhoz, ez a szám idén januárra már meghaladta a 700-at. A csoport most mintegy 2700 tagot számlál.

A hálapénz hatásairól alábbi cikkeinkben olvashat bővebben:

"A hálapénz olyan, mint egy drog: ez tartja meg olyannak a rendszert, amilyen"

Hogyan teszik tönkre a hálapénzes betegek a magyar egészségügyet?

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.