Szakály Sándor nem először állít vitatható kijelentéseket az antiszemitizmus kapcsán, most a numerus clausust látja kicsit másképp. Csepreghy Nándor jelezte, a kormány nem ért vele egyet.
Elhatárolódik a kormány a Veritas Történelemkutató Intézet főigazgatójának, Szakály Sándor történésznek a kijelentésétől, értesült a Népszabadság. Szakály azt mondta a Budapest Beaconnak adott interjújában, hogy az 1920-as numerus clausus törvény nem volt jogfosztó, csak jogkorlátozó törvény, "miközben másoknak nagyobb lehetőséget biztosított". Mint ismeretes, ez a törvény meghatározta a felsőoktatásban részt vevő zsidó származású diákok számát, amely számarányon túl nem tanulhattak egyetemen. Szakály szerint ez a metódus hasonló az esélyegyenlítő női kvótához.
Szakály, akinek intézetének jelmondata a Deák Ferenc-i "...hazudni nem szabad" idézet, azzal sem ért egyet, hogy Hóman Bálint, a Horthy-korszak kultuszminisztere a németek szálláscsinálója lett volna, és ezzel az MTA hivatalos álláspontját is vitatja.
A főigazgató történész korábban a magyar állam által elvégzett, Kamenyec–Podolszkij-deportálásokat aposztrofálta idegenrendészeti eljárásnak.
A kormány nevében Csepreghy Nándor miniszterhelyettes a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülésén beszélt arról, hogy Lázár János felhatalmazásának birtokában elhatárolódik a kormány Szakály kijelentéseitől. Lázár a közeljövőben a Mazsihisz képviselőivel személyesen is megbeszélni tervezi a kérdést.