2016. június. 17. 14:25 Utolsó frissítés: 2016. június. 17. 15:03 Itthon

Magyarázza a külügy, miért nem kapott vízumot a három afrikai kutató

Egy Budapesten megrendezett HIV-konferenciára nem engedtek be a magyar hatóságok három afrikai AIDS-kutatót, egyiküket azért, mert attól tartottak, nem tér vissza hazájába. A külügyminisztérium szerint a vízumkiadás feltételei nem teljesültek.

A Külgazdasági és Külügyminisztériumot nem értesítették előre arról, hogy április 7–9 között nemzetközi találkozót rendeznének, és azt sem tudták, hogy az előkészületek alatt bárkinek problémája lett volna a vízumbeszerzéssel – írta közleményében a tárca.

A sajtón keresztül eljuttatott panaszlevélből értesültek arról, hogy három meghívott nem, vagy nem megfelelő érvényességgel kapott vízumot. A vízumkiadásnak szigorú szabályai vannak, ezt a külképviseletek intézik.

Az ügyben eljáró konzulok tájékoztatása szerint megkérdezték a szervezőket és az ügyfeleket a program részleteiről és a szállásfoglalásról, de ezekre nem kaptak normális választ, illetve megfelelő igazolást, ezért a vízumkiadás feltételei nem teljesültek.

"A kenyai kérelmező a vízumeljárás során magát nem mint kutató, hanem mint egy civilszervezet aktivistája azonosította, a konferenciára nem kapott meghívást, hanem arra saját kezdeményezésként regisztrált. A dél-afrikai szakember esetben a meghívó szervezet a többszöri hiánypótlási kérelem ellenére sem nyújtotta be a megfelelő támogató dokumentumokat, majd amikor többszöri kérés után a szükséges dokumentumok megérkeztek, a kiállítás napján a szállást nyújtó szállásadóhely jelezte, hogy a kérdéses személy nem szerepel a hotel foglalási listáján" – írja a tárca közleményében.

A ruandai szakember vízumát a belga külképviselet intézte, de esetében sem teljesültek a feltételek.

Az elutasító döntés ellen egyébként lehet fellebbezni.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.