Itthon hvg.hu 2016. május. 17. 16:15

Colleen Bell: Clinton magánemberként beszélt Magyarországról

A jog uralmának nélkülözhetetlenségéről beszélt az amerikai nagykövet a CEU-n. Colleen Bell szerint Magyarországon komoly problémát jelent a korrupció, a menekültek befogadása erősíti a befogadó országokat, Európa pedig nem lesz egységes, amíg Ukrajna nem egységes. A magyar kormány intézkedéseinek minősítését a nagykövet kerülte.

Bill Clinton magánemberként mondta, hogy a magyaroknak elegük lett a demokráciából és Putyin-féle tekintélyelvű diktatúrát akarnak – így kommentálta az exelnök szavait Colleen Bell az Egyesült Államok budapesti nagykövete újságírói kérdésre válaszolva. (Szijjártó Péter Küküm-miniszter reakcióját itt olvashatja.)

A nagykövet Amerika migrációs és biztonságpolitikai irányvonaláról tartott előadást és csak nagyon finoman érintett Magyarországgal kapcsolatos kérdéseket. Közvetlenül egyáltalán nem kritizálta a kormányzati politikát, sőt úgy fogalmazott, a szabad sajtó és a civil társadalom megerősítése terén kifejezetten hasznos párbeszédet folytatott kormányzati szereplőkkel. (Ehhez képest tavaly októberben a Corvinuson erősen bírálta a kormányt.)

Colleen Bell
Fülöp Máté

Egyetlen egyszer tett kivételt, amikor a korrupciót létező problémának nevezte Magyarországon. A magyar sajtó állapotával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy óriási szükség van a szabad médiára és az Egyesült Államok kiáll emellett, de bővebben nem kívánta kommentálni a kérdést.

A nagykövet feltűnően kerülte, hogy minősítse a magyar kormány bármilyen döntését, vagy politikai irányvonalát. Helyette többször kiemelte, hogy Magyarország az Egyesült Államok szövetségese és mint ilyen kiváló partner több kiemelt területen, mint a biztonságpolitika, vagy a NATO-együttműködés. A migrációs politikával kapcsolatban csak annyit említett, hogy a menekülő emberek befogadása és integrálása csak erősíti a befogadó országot. Ukrajna helyzetével kapcsolatban pedig arról beszélt, hogy Oroszország agresszív politikája miatt szükség van a szankciók fenntartására, a Krím-félsziget megszállását pedig teljesen illegálisnak nevezte.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.