Itthon hvg.hu 2016. április. 28. 14:05

A TASZ képviseli a parlamentből kitiltott újságírókat

Az Alkotmánybírósághoz és a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) annak a hat újságírónak az ügyében, akiket április 25-én tiltottak ki a parlamentből.

Jogsegélyt kínál a TASZ azoknak a parlamenti tudósítóknak, köztük a hvg.hu munkatársát, akiket az Országgyűlés elnöke ezen a héten kitiltott a Parlamentből – közölte a jogvédő szervezet.

(A videót, amiért a kitiltást kapta kollégánk, Fekete Norbert, itt megnézhetik. Nem a hvg.hu munkatársa az egyetlen, akit a hétfői nap után kitiltottak a sajtó képviselői közül, hasonló szankciókat kaptak a 24.hu, a nol.hu és az Index munkatársai.)

A TASZ szerint az országházi sajtótudósítás rendjéről szóló rendelkezésében a házelnök rendkívül szűkre szabta azokat a Parlamenten belüli területeket, ahol az újságírók felvételt készíthetnek munkájuk közben, így a képviselők különösebb nehézség nélkül kerülhetik el a média kameráit az Országgyűlésben. Ezt a szabályt sértették meg a 24.hu, az index.hu, a hvg.hu és a nol.hu munkatársai, amikor az MNB alapítványokról kérdezték a képviselőket az Országház olyan termeiben is, ahol a rendelkezés szerint nem lett volna szabad – áll a jogvédők közleményében.

A TASZ azért kínált ingyenes jogsegélyt ezeknek az újságíróknak, mert úgy vélik, hogy mind a házelnöki rendelkezés, mind pedig az azon alapuló kitiltás alkotmányellenesen korlátozza a sajtószabadságot. "A média feladata, hogy tájékoztassa a polgárokat a közéleti eseményekről. A házelnöki rendelkezés gyakorlatilag ellehetetleníti a sajtó munkáját az Országgyűlés épületén belül. Nincs igazolható indoka annak, hogy megtiltják a forgatást a média munkatársainak az épület termeinek többségében" – áll a közleményben.

A szervezet szerint a kitiltás ürügyén megfogalmazott magyarázatok nem igazolhatják a sajtószabadság mint alapjog korlátozását, hiszen a sajtó munkatársainak éppen az a dolga, hogy ellenőrizzék a hatalom gyakorlóit. Ha a képviselőket kényelmetlen helyzetbe hozza egy, az MNB-alapítványokkal kapcsolatos kérdés, akkor a képviselőnek magában, és nem a sajtó munkatársaiban kell keresnie a hibát – írják.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.