Hétévi zuhanás után Magyarország a korábbi, konszolidált vagy szilárd demokrácia kategóriájából visszaesett a nem szilárd demokráciák közé – állapította meg jelentésében a Freedom House nevű nonprofit szervezet. Magyarországon öt területen is romlott a helyzet, ilyen visszaesést az utóbbi évben csak Oroszország produkált.
Magyarország egészen a tavalyi évig a szilárd demokráciák között tartotta magát, az idén viszont már csak a félig szilárd demokráciák közé tartozik, ahogyan Románia, Bulgária, Szerbia, Horvátország, Montenegró is – áll a Freedom House nevű, a demokratikus átrendeződést figyelemmel kísérő nonprofit szervezet legfrissebb jelentésében.
A többi olyan volt kommunista ország, amely már EU-tag, a konszolidált demokráciák között tartja a helyét; az elsőség Szlovéniáé, utána Észtország, Lettország, Csehország, Lengyelország, Litvánia és Szlovákia következik.
Nem tetszett a jelentés a kormánynak |
Az Igazságügyi Minisztérium szerint a Freedom House jelentése valótlan képet fest a magyar demokráciáról. A tárca szerint megkérdőjelezi például az értékelést, hogy a pontszámok alapján az elmúlt tíz év csúcsának demokratikus szempontból a 2006-os év számítana - amikor az IM szerint "a rendőrség tömegesen alkalmazott törvénytelen erőszakot ellenzéki tüntetők ellen". |
A szervezet szerint Magyarország hét éve folyamatosan visszaesik a demokráciaértékelésben, ezt követte az idei lefokozás.
A jelentés felvázolja az értékelést befolyásoló tavalyi történéseket: rontotta Magyarország eredményeit, hogy a választási kampányt a választási szabályok maga javára történő átírása és a választókerületek átrajzolása után nyerték a kormánypártok, hogy a közmédiára rátelepedett a kormány, és hogy a magántulajdonú média piacán és a reklámpiacon is komoly befolyást szerzett.
Ráadásul felemlegetik a médiát sújtó reklámadót, a civil szervezetek zaklatását és az ellentmondásos alkotmánybírósági ítéleteket.
A Freedom House különböző szempontok szerint osztja a hibapontokat, ezek átlaga adja ki a végső pontszámot, és a magasabb pontszám rosszabb demokráciaminőséget, autoriter rendszert jelent.
Magyarország esetében gyatra (3,75-ös) pontszámot kapott a média függetlensége, a demokratikus központi kormányzás és a korrupció, vagyis ezekben hasonlítunk leginkább az önkényuralmi rendszerekhez. De sok hibapontot kapott az önkormányzatok demokráciateljesítménye, az igazságtalan választási rendszer, a bírói függetlenség is. A magyar civil társadalommal van a legkevesebb baja a Freedom House-nak, de még az is 2,5 ponttal rosszabbul áll, mint például a csehországi 1,75 pont.
A jelentés azt is megjegyzi, hogy a bírói függetlenség az elmúlt öt évben egyedül Oroszországban sérült oly mértékben, mint ahogyan Magyarországon. És egyedül Oroszországban csökkent egy év alatt öt mutató is, ahogyan Magyarországon.
Oroszország 6,46 ponttal Tádzsikisztán és Kazahsztán közé esett vissza a rangsorban, és a megszilárdult önkényuralmi rendszerek között szerepel.