Itthon Kálmán Attila 2015. április. 16. 13:20

Kínos lehet a diplomata-útlevelesek listája

Egy márciusi jogerős ítélet ellenére továbbra is titkolózik a Külgazdasági és Külügyminisztérium a diplomata-útlevelekről. Nevetséges kifogásokkal utasították el a közérdekű adatigénylést, az LMP tovább perel.

Valami nagyon bűzlik a diplomata-útlevelek körül, mert az illetékes Külgazdasági és Külügyminisztérium (Küküm) minden eszközt bevet, hogy ne kelljen nyilvánosságra hozniuk az ilyen okmánnyal rendelkezők névsorát. Minisztériumi forrásból úgy tudjuk, nagyon nem örülnek a Kükümnél, hogy egyre többeket érdekel a kérdés.

Legutóbb pár napja a jobbikos Szávay István szólította fel a kormányt, hozzák nyilvánosságra, kik, kinek a javaslatára, milyen időtartamra, és milyen indokok alapján kaptak diplomata-útlevelet. A képviselő külön kiemelte Tarsoly Csaba Quaestor-vezért, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármestert, Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadót, valamint Orgován Bélát, a közmunkás brókert, akikre mindenképp kíváncsi lenne.

A Figyelő mai cikke szerint Mészáros Lőrincnek nincs diplomata-útlevele, viszont Kóka Jánosnak és Eörsi Mátyásnak intézett ilyet Szijjártó Péter. A baloldali politikusokon kívül "nemzetbiztonsági okokból" további neveket nem tudott elárulni a külügyminiszter.

Szél Bernadett
MTI / Koszticsák Szilárd

Az LMP a Küküm időhúzásának is köszönhetően közel féléves jogi procedúra után, március 24-én nyert pert az ügyben, amikor is a Fővárosi Törvényszék ítélete kimondta, hogy a diplomata-útlevelekkel kapcsolatos adatok közérdekűnek számítanak. A minisztériumnak 15 napja volt fellebbezni, Szél Bernadettől, az LMP országgyűlési képviselőjétől úgy tudjuk, ezt nem tették meg.

A Küküm már az eddigi utolsó tárgyalás előtt érezhette, hogy bukott ügyet védenek, mert egy előredátumozott levélben, még az ítélethirdetés előtt megírták a kért információkat a felperesnek, amiről be is számoltunk. Ekkor derült ki, hogy hiába küldözgették korábban hivatalok egymás között Széléket ide-oda, mégis el tudták árulni, hogy Habony Árpádnak, Vida Ildikónak, és a Századvég-elnök Heim Péternek nincs, és nem is volt diplomata-útlevele, Gíró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár viszont utazhatott ilyennel 2014 novemberéig.

Habony Árpád Washingtonban
Facebook / Fanny Kaminski

A bírósági döntésen felbuzdulva a hvg.hu eljuttatta a Kükümhöz saját közérdekű adatigénylését, amiben arra kértük a minisztériumot, hogy küldjenek egy listát minden 2010 májusa (a második Orbán-kormány megalakulása) óta kiadott diplomata-útlevélről.

A minisztériumi válasz nem csak laikus szemmel, de jogászok szerint sem spórol a csúsztatásokkal. (Mint megtudtuk, Szél Bernadett ugyanilyen adatigénylést adott le pár nappal a hvg.hu után, így ő is hasonló válaszra számít, ezért az LMP jogászai is kielemezték a válaszlevelet.) A minisztérium a titokban tartást az információs törvényre, valamint az 1995-ös nemzetbiztonsági szolgálatot szabályozó törvényre hivatkozva indokolták – ezekkel védekezett a tárca az LMP által indított perben is, amit aztán elveszítettek.

A Küküm válaszában azt közölte, hogy addig őrzik meg az adatokat, amíg a diplomata-útlevelek érvényesek, utána más az adatkezelő. Mint írták:

"a hivatalos útlevéllel rendelkező állampolgár személyi adatait és a kiadott útlevél adatait egyéb diplomata-útlevél, valamint a külügyi szolgálati útlevél esetén a külpolitikáért felelős miniszter, az útlevélnek az arra való jogosultság megszűnését követő bevonásáig kezeli. [...] adatigénylés esetén közfeladatot ellátó szerv nem köteles új, minőségileg más adatot előállítani."

Ennek ellentmond, hogy Gíró-Szász lejárt útleveléről mégis tudtak, hiába volt "minőségileg más adat". De egyébként is, valószínűtlen, hogy a lejárt diplomata-útlevelek adatait ne őriznék meg, akkor pedig "egyszerű informatikai műveleten" nem mutat túl az adatok kiadása, ugyanis ezzel a kifogással bújt ki jogszabályi kötelezettsége alól a Küküm.

Szél Bernadett azt mondta a hvg.hu-nak, hogy perelnek tovább, amint kézhez kapják a Küküm elutasító válaszát.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.