Itthon Cs. B. 2014. november. 25. 12:59

Hazaküldték a volt Barátok közt-színészt a nyelvvizsgacsalás tárgyalásáról

Negyven jelenlegi és volt rendőr, illetve tíz pénzügyőr is a vádlottak padjára ülhet a nyelvvizsgacsalási ügyben. A Budapest Környéki Törvényszéken kedden kezdődött eljárásban az ügyészség negyvenegy embert vádol azzal, hogy pénzért segítették a nyelvvizsgához jutást, ami miatt vesztegetést, befolyással üzérkedést és okirat-hamisítást követhettek el, mégpedig bűnszervezetben. A vádlottak száma – köztük a rendvédelmi dolgozókkal – száz felett lesz, ha azok az esetek is az eljárásba kerülnek, amelyekben a vádelhalasztást megpanaszolták.

Nem csak az ügyvédeknek rendelkezésre álló helyeken, hanem a hallgatóság számára biztosított részen is a védők foglaltak helyet a védenceik mellett a Budapest Környéki Törvényszék nagytermében a nyelvvizsgacsalás ügyében kedden elkezdődött tárgyaláson. Ezt a szokásostól eltérő ülésrendet Szegedi Gyöngyvér bírónő kérte a terheltek és védőik nagy száma miatt. Az újságírókon, operatőrökön és fotósokon kívül négy ember jutott be a hallgatóság tagjaként a terembe.

Kidolgozott módszert használtak

Ismert, a tavaly nyilvánosságra került nyelvvizsgacsalásban a módszer az volt, hogy az érintettek pénzért adtak el írásbeli feladatsorokat és elintézték azt is, hogy akik fizettek, azok átmenjenek a szóbeli vizsgán. Az előre megszerzett írásbeli feladatsorokat kitöltve adták el a jelentkezőiknek, a szóbeli vizsgát pedig úgy intézték el, hogy a velük együttműködő vizsgáztató érdemi teljesítmény nélkül vagy minimális tudással engedte át azt, aki fizetett ezért. A középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kértek.

Túry Gergely

Az ügyben a Pest Vidéki Nyomozó Ügyészség (PNYÜ) vesztegetés, befolyással üzérkedés és okirat-hamisítás miatt folytatta le a nyomozást. Az ezer érintettből azonban csak negyven ellen emelt vádat az ügyészség: 914 személlyel szemben vádelhalasztást alkalmazott, 25 embert pedig megrovásban részesített. A vádirat alapján két Pest megyei – egy váci és egy vecsési –, illetve egy budapesti nyelviskola dolgozói az ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központjával (ITK) szerződve követték el a nyelvvizsgacsalásokat, s tettek szert pénzre.

Egy vádlottal több lett

A vádlottak közül nem mindenki jelent meg a tárgyaláson. Egyikük, aki Németországban dolgozik, még a vádiratot sem kapta meg, így az ő ügyét elkülönítik. Csakúgy, mint a Barátok közt sorozat révén ismertté vált Halász Gáborét, akinek az ügyvédjét kellett nélkülöznie. Védő híján pedig nem lehet vele szemben ismertetni a vádat, így távoznia is kellett a tárgyalóteremből. Halász egyébként, amikor az ügyészség vádemelése után megkereste őt a Blikk, azt mondta, nem követett el bűncselekményt.

Túry Gergely

Szintén távol maradt a tárgyalástól, igaz, még a vádiratot és az idézést sem volt hajlandó átvenni az az érintett, aki jelenleg az V. kerületi kapitányságon dolgozik. Szegedi Gyöngyvér bíró ismertette, hogy parancsnoka útján is kísérletet tett erre a bíróság, ám azt üzente vissza a vezető, hogy beosztottja nem hajlandó ezt megtenni. A bíró megjegyezte azt is, hogy bár negyven vádlott szerepelt az eljárásban, egy ügyvédnek, F. Ákosnak, a nyelvvizsgacsalások egyik szervezőjének ügyét is egyesítették ehhez az eljáráshoz.

Másokra is felelősségre vonás vár

Száz felettire is ugorhat a vádlottak száma, ugyanis a Pest Megyei Főügyészség panaszt emelt a vádelhalasztásos ügyek közül 76 emberében, közöttük negyven jelenlegi és volt rendőrében, valamint tíz pénzügyőrében. Emiatt ők is belekerülnek az eljárásba. Erről kedden tájékoztatják a bíróságot, amely ezt követően nézi meg a bíró az új ügyeket és az összefüggéseket, és két tárgyalási napot kihagy. Kedden az ügyész olvassa fel a vádiratot, az eljárás december 3-án folytatódik majd a Budapest Környéki Törvényszéken.

Hirdetés