Itthon Cs. B. 2014. november. 25. 06:00

A nyelvvizsgamaffia tagjai a bíróság előtt

Negyven vádlottja van a nyelvvizsgacsalási botrányként elhíresült ügynek, melynek elsőfokú tárgyalása kedden kezdődik a Budapest Környéki Törvényszéken. Vesztegetés, befolyással üzérkedés és közokirat-hamisítás a fő vádpontok, amiket bűnszervezetben követtek el.

„Nem tartom bűncselekménynek az okirat-hamisítást, mert senkinek nem okozok kárt. Azok az emberek, akik fel tudják mutatni a sikeres vizsgáról szóló papírt, még ha az nem is igazi, el tudnak helyezkedni valahol. Ezzel pedig nem csak fizetőképesek lesznek, és csökken a munkanélküliek száma, hanem kikerülnek a szociális ellátó rendszerből is, ami hasznot hajt az államnak.” Ezzel magyarázta a megélhetését a hvg.hu-nak az okirat-hamisításban utazó K. Tamás, aki a kilencvenes évek eleje óta hamisít gimnáziumi, szakmunkás, szakközépiskolai, technikumi vagy OKJ-s végzettséget igazoló papírokat, gyárt le főiskolai és egyetemi diplomákat, illetve a már említett nyelvvizsga-bizonyítványokat.

A férfi még 2013-ban mesélt a szakmáról, akkor, amikor kipattant, hogy egy hatalmas nyelvvizsgacsalási botrányban többek között rendőrök és büntetés-végrehajtási dolgozók, illetve ügyészek és neves ügyvédek is érintettek lehetnek, és az ügyben érintettek száma akár a több százat is elérheti.

Nem kellett a vizsgára sokat készülni

A tavaly nyilvánosságra került nyelvvizsgacsalásban a módszer az volt, hogy az érintettek pénzért adtak el írásbeli feladatsorokat és elintézték azt is, hogy akik fizettek, azok átmenjenek a szóbeli vizsgán. Az előre megszerzett írásbeli feladatsorokat kitöltve adták el a jelentkezőiknek, a szóbeli vizsgát pedig úgy intézték el, hogy a velük együttműködő vizsgáztató érdemi teljesítmény nélkül vagy minimális tudással engedte át azt, aki fizetett ezért. A középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kértek.

Túry Gergely

Az ügy kipattanása egyébként banális volt: a szervezők már annyira bátrak voltak, hogy nem csak az interneten hirdették szolgáltatásukat, hanem szórólapon is, amelyen olcsó, gyors és biztos módot ígértek a nyelvvizsgát megszerezni vágyók számára. Egy ilyen, a Keleti pályaudvar környékén osztogatott reklámanyag alapján szereztek információkat a nyomozók, s ez alapján indult meg a büntetőeljárás. Még a szórólapot osztogató férfit is bilincsben vitték el, tudomásunk szerint a férfit azzal gyanúsították, hogy hét éve szervez ügyfeleket a nyelviskoláknak: két Pest megyeinek és egy budapestinek.

Mintegy ezer emberből negyven lett vádlott

Az ügyben a Pest Vidéki Nyomozó Ügyészség (PNYÜ) vesztegetés, befolyással üzérkedés és okirat-hamisítás miatt folytatta le a nyomozást. Az ezer érintettből azonban csak negyven ellen emelt vádat az ügyészség: 914 személlyel szemben vádelhalasztást alkalmazott, 25 embert pedig megrovásban részesített. A felelősségre vonást segítette, hogy a PNYÜ munkatársainak egy olyan lista került a birtokukba, amelyen névvel, telefonszámmal, illetve a nyelvvizsga típusa alapján pontosan vezették, hogy kik fizettek a nyelvvizsgáért, sőt azt is nyilvántartották, hogy ki volt a közvetítő, aki az „ügyfeleket” beszervezte.

Vásárolhatta nyelvvizsga-bizonyítványát a Barátok közt egykori Hoffer Misije, a 42 éves Halász Gábor, Kiskutas polgármestere, aki a hír felröppenésekor, idén szeptemberben ügyvédjén keresztül azt üzente a Blikknek, hogy nem követett el bűncselekményt. A lap értesülései szerint a gyanúsítottak között van a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egyik vezető munkatársa, aki korábban Répássy Róbert igazságügyi államtitkár kabinetfőnöke volt.

A HVG 2009-ben írt arról, hogy félévente legkevesebb tíz alkalommal kényszerül feljelentést tenni a szaktárcához tartozó, oktatásszervezéssel foglalkozó Oktatási Hivatal (OH) nyelvvizsga-hamisítás gyanúja miatt. Főképp saját tapasztalatuk, illetve a felsőoktatási intézmények, egyes munkáltatók visszajelzései alapján úgy kalkuláltak, hogy Magyarországon minden tizedik nyelvvizsga-bizonyítvány hamis. Ráadásul „hamisítanak mindent”: a világnyelvek ismeretét igazoló okmányokon kívül kínai, eszperantó, lovári nyelvtudást bizonyító papírokat is. A csalásnak két formája létezik: egyik a „piacon vásárolt” okmány, a másik, hogy valaki más vizsgázik ahelyett, aki fizet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.