A norvég civil alapok által támogatott civilek ellen hadjáratot indító Lázár János az ezredfordulón tagja volt a Magyar Helsinki Bizottságnak, sőt: a szervezet által kiadott, börtönökről szóló könyvet, melyben az ő neve is fel van tüntetve, a Soros Alapítvány, az ugyancsak Soros-pénzből működő Nyílt Társadalom Alapítvány, valamint a Világbank is támogatta -– írja a 444.hu. A Magyar Helsinki Bizottság a hírt úgy kommentálta, hogy nem szégyenlik ma sem, hogy Lázár nekik dolgozott, és ezért pénzt is kapott, a miniszter "viselt dolgai miatt" pedig nem nekik kell szégyenkezni.
Mint ismert: a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal hetek óta kopogtat azon civil szervezeteknél, akik pénzt kaptak a Norvég Civil Alaptól. A harc vezetője Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint ezek a civilek az ellenzék politikai céljait segítik külföldi pénzből.
A 444.hu most azt írja: Lázár nem mindig volt ilyen harcos hangulatban a külföldi pénzekből működő magyar civil szervezetekkel kapcsolatban, az ezredfordulón ugyanis tagja volt a Magyar Helsinki Bizottság börtön- és fogdamegfigyelő programjának, a szervezet emberi jogi megfigyelőjeként járt büntetésvégrehajtási intézetekbe. Később kiadták a “Kettős Mérce – Börtönviszonyok Magyarországon” című kötetet, melynek utolsó oldalán Lázár neve is szerepel.
A szervezet fogdamegfigyelő programját 2001-ben, vagyis akkor, amikor Lázár János is nekik dolgozott – a Soros Alapítvány támogatta. A kötet megjelenését pedig szintén a Soros Alapítvány, az ugyancsak Soros-pénzből működő Nyílt Társadalom Alapítvány, valamint a Világbank is támogatta – írja a lap.
A Magyar Helsinki Bizottságot nem támogatja a Norvég Civil Alap, ezért a Kehi sem vizsgálódik náluk, honlapjukon ugyanakkor szolidaritást vállaltak kollégáikkal.
A bizottság Facebook-oldalára szerdán azt írták ki: "Lázár János 2000-2001-ben ifjú jogászként a Helsinki Bizottságnak dolgozott, amiért pénzt kapott. Mi ezt ma sem szégyelljük. A miniszter mostani viselt dolgai miatt pedig nem nekünk kell szégyenkezni".
A norvég alap brüsszeli irodája júniusban levelet küldött a Miniszterelnökségnek, melyben azt írják: le kell állítani a Kehi vizsgálatait, különben a finanszírozók nem indítják újra a támogatást. Azt is kérték a kormánytól, rendezzék a korábbi tárgyalási forduló után nyitva maradt kérdéseket.
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára ezután bejelentette: be akarnak tekinteni a norvég támogatást felhasználó civilek üzleti jelentésébe. A jelentés készítője, az EY (korábban Ernst and Young) az üzleti titkok védelmére hivatkozva nem adott ki semmilyen információt, ám az Átlátszó.hu nyilvánosságra hozta a jelentés tervezetét.