Lefotózta munkatársunk, ahogy a VIII. kerületi Vajdahunyad utcában, az önkormányzat irodája közelében választási szavazólapokat semmisítenek meg – egy teherautó platóján, az utcán. Az egyik dolgozó megerősítette a helyszínen, hogy szavazólapokat semmisítenek meg, de azt egyelőre nem tudni, a parlamenti vagy az EP-választásokról származnak-e.
Az utcán, egy teherautón semmisítettek meg szavazólapokat a VIII. kerületi önkormányzat közelében, a Vajdahunyad utcában – vette észre munkatársunk, aki le is fotózta a munkát. Megkérdezte, tényleg szavazólapokat darálnak-e le, ezt megerősítették, de további kérdésekre a helyszínen nem válaszoltak.
Egyelőre nem egyértelmű, hogy az áprilisi parlamenti választás vagy a májusi EP-választás szavazólapjairól van-e szó. Az sem egyértelmű, ki végezte a teherautós megsemmisítést, és az sem, miért nem az önkormányzat épületében végezték azt el. Kerestük a VIII. kerületi önkormányzatot, de egyelőre senkit sem értünk el.
A választási eljárásról szóló 2013. évi törvény előírja, hogy a szavazás után a szavazólapokat a helyi választási irodában kell elhelyezni, és kilencven napig meg kell őrizni úgy, hogy azok illetéktelen személyek számára ne legyenek hozzáférhetőek. A szavazást követő kilencvenedik nap utáni munkanapon a választási iratokat – a jegyzőkönyvek kivételével – meg kell semmisíteni, és a jegyzőkönyvek első példányát a Magyar Nemzeti Levéltárnak át kell adni.
Ugyanez szerepel az idei parlamenti választásokkal kapcsolatos, januári KIM-rendeletben is. Vagyis a szavazólapokat hétfőn, július 7-én kellett megsemmisíteni a helyi választási irodákban, ahogyan az ajánlóíveket, a kinyomtatott szavazóköri névjegyzéket, a mozgóurnát igénylő választópolgárok kinyomtatott jegyzékét is.
Ha azonban a választás eredményével összefüggő büntetőeljárás van folyamatban, akkor az érintett iratokat az ügy jogerős lezárásáig kell megőrizni. A Fővárosi Törvényszék döntése alapján a 90. napon túl is meg kell őriznie egy választási irodának az országgyűlési választásokon használt ajánlóíveket, hogy az érintett választópolgárok megtudhassák, visszaéltek-e az adataikkal.
A szabályok szerint az itthon május 25-én lezajlott EP-választás szavazólapjaira is a 90 napos megőrzési határidő vonatkozik, tehát elvileg ezeket augusztus végéig nem szabad megsemmisíteni.