Titokzatos rendőr udvarló a nyelvvizsgabotrányban
A Blikk szerint korábban egy rendőr környékezte meg a nyelvvizsgabotrányban érintett P. András feleségét, majd miután a nő mindent elmondott neki a csalásokról, a férfi eltűnt, P. Andrásék pedig lebuktak. A hvg.hu korábban megírta, a rendőrök figyelmét a szervezők óvatlansága hívta fel: szórólapot osztogattak, amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat egyik munkatársa is megkapott. Ezután "épülhettek be" a nyelvvizsgacsalás szervezői közé.
Egy flörtölő feleség okozta a nyelvvizsgamaffia vesztét a Blikk szerint. A lap hétfői száma arról számol be, hogy a nyelvvizsgabotrányban érintett P. András (aki ügyészségi tolmács volt korábban) feleségének csapni kezdte a szelet egy rendőr, akinek a nő sok mindent kikotyogott a férje ügyleteiről. A pénzért biztos nyelvvizsgát intéző társaságot a rendőrség fél éve leplezte le, azóta az udvarló eltűnt, és P. András felesége azóta sem tudja, hogy valóban érdekelte-e ő a férfit, vagy csak információkat akart belőle kihúzni.
A nyelvvizsgacsalási botrány kipattanása banális volt – mint azt korábban a hvg.hu megírta –, a szervezők már annyira bátrak voltak, hogy nem csak az interneten hirdették szolgáltatásukat, hanem szórólapon is, amelyen olcsó, gyors és biztos módot ígértek a nyelvvizsgát megszerezni vágyók számára. Egy ilyen, a Keleti pályaudvar környékén osztogatott reklámanyag alapján szereztek inormációkat a nyomozók, s ez alapján indult el a büntetőeljárás. Még a szórólapot osztogató férfit is bilincsben vitték el, tudomásunk szerint a férfit azzal gyanúsítják, hogy hét éve szerez ügyfeleket a nyelviskoláknak.
Korábbi cikkünkben olvasható, hogy mintegy hatszáz gyanúsított ellen folyik eljárás, mert illegálisan szerezhették meg nyelvvizsgájukat. A szervezők közvetítőkön keresztül kutatták fel azokat a személyeket, akik nyelvvizsgát szerettek volna tenni. Ezek az emberek meghatározott pénzösszeg fejében a közvetítőkön keresztül hozzájutottak a nyelvvizsgakérdések megoldásaihoz. Így a vizsgán előre ismert feladatokat oldottak meg, illetve előre egyeztetett kérdésekre adtak választ. Egy ember még előzetes letartóztatásban van, öt ember pedig házi őrizetbe került, a többiek szabadlábon védekezhetnek. A papírok megszerzését két Pest megyei és egy budapesti nyelviskola dolgozói segítették. A középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kértek. A hvg.hu információi szerint a fő szervezők és a közvetítők között egyetemi és főiskolai tanárok, ügyvédek is találhatóak, és három felsőoktatási intézmény hallgatóit is toborozták a vizsgákra.