A szoboravatási ügy minél gyorsabb lezárását szorgalmazza a református egyház vezetője, aki a legfőbb testületnek, az egyház parlamentjének küldött levelében arra figyelmeztetett, Horthy Miklós igyekezett tenni a reformátusokért, de nézetei "nem mindenben egyeztek a Szentírás tanaival". Napokkal ezelőtt az illetékes egyházkerület gondokai is figyelmeztettek: aki politikusnak áll, annak "el kell hagynia a lelkészi hivatást".
Nem csitultak az indulatok a református egyházban azóta, hogy Hegedűs Lóránt, a fővárosi Hazatérés Templomának lelkésze jobbikos politikusokkal és a Hatvannégy Vármegye nevű radikális mozgalom tagjaival együtt november 3-án felavatta Horthy Miklós szobrát.
Az egyház vezetője, a zsinat lelkészi elnöke a Magyar Református Egyház csütörtöki zsinati ülésén arra kérte az illetékes egyházkerületet, hogy a következő zsinati ülésen számoljanak be a Hegedűs Loránt ellen indított eljárásról, mint fogalmazott: „remélhetőleg az ügy elrendezéséről”. Bölcskei betegsége miatt nem tudott megjelenni a zsinat előtt, levélben üzent egyben megköszönve a dunamelléki egyházkerületnek, amit eddig tettek az ügyben. Bölcskei így értékelte Horthyt: „reformátusként igyekezett tenni egyházáért, de nézetei, cselekedetei nem mindenben egyeztek a Szentírás tanításaival”.
"El kell hagynia a lelkészi hivatást"
A november elejei szoboravatáson Hegedűs tartott istentiszteletet, majd a Jobbik képviselője – a parlamentben tavaly a zsidó közszereplők listázására vonatkozó javaslatával botrányt kavart –, Gyöngyösi Márton méltatta a templomban Horthy Miklós érdemeit. Továbbá felszólalt a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnökségi tagja, Magvasi Adrián is. A szobor körül második világháborús egyenruhára emlékeztető katonai öltözékű fiatalok álltak.
Az eseményt követő napon a dunamelléki püspök, Szabó István elítélte a szoboravatást, „provokatív politikai akciónak” nevezte, és fegyelmi eljárást kezdeményezett. Reformátusok aláírásgyűjtésbe kezdtek Hegedűs tette ellen, Bölcskei – a egyház legmagasabb méltósága, a zsinat elnöke –, szintén vizsgálatot kezdeményezett. Hegedűs Lóránt visszavágott és azt követelte, hogy a dunamelléki püspök „kövesse meg a híveket”, különben eljárást fognak kezdeményezni az egyházi és világi hatóságok előtt. Ugyanakkor bejelentette: mivel nem pártrendezvény volt a szoboravatás, ezért feljelentést tesz a „hírportálok”, köztük az egyház által kiadott reformatus.hu ellen.
A Dunamelléki Református Egyházkerület esperes-gondnoki testületet megtárgyalta azóta az ügyet és múlt pénteken kiadott egy közleményt, amiben azt írták, a hívek sokfélék, az egyház alulról-felfelé szerveződik, a lelkészek jelentős szabadságot élveznek, érintkezhetnek a politikával, de mindennek ellenére „aki tehát egy (…) politikai célt vagy mozgalmat akar közvetlenül támogatni, annak el kell hagynia a lelkészi hivatást, és politikussá kell lennie”. Mint Bölcskei csütörtöki leveléből kiderült, a dunamelléki püspök, Szabó István nemcsak Hegedűst, hanem az eseményen szintén részt vett, máshol szolgálatot teljesítő lelkipásztorokat is eljárás alá vonná.