Hétfőtől két fővárosi villamosjáraton, két buszvonalon és egy trolibuszon is szállíthatók a kerékpárok, bár ez csak tesztüzem – közölte a BKK. Az autóbuszokon és trolibuszokon járművenként legfeljebb két kerékpár szállítható az arra kijelölt helyen, míg a villamosokon kocsinként legfeljebb egy kerékpárt lehet szállítani, jeggyel vagy kerékpárbérlettel.
Szeptember 16-ától a Budapesti Közlekedési Központ több felszíni járatán egy éven keresztül tesztjelleggel biztosítja a kerékpárszállítást, míg ugyanis eddig csak a HÉV-en, a fogaskerekűn és a dunai hajón volt szállítható kerékpár, hétfőtől már a Fenyőgyöngye és a Mátyáshegy felé közlekedő 65-ös és a 165-ös autóbuszon, a Németvölgyet és Farkasrétet elérő 59-es, 59A villamoson, valamint a zuglói 77-es trolibuszon is.
A BKK megállapította, hogy a legtöbb járműtípus átalakítás nélkül, míg néhány típus kismértékű átalakítással alkalmas a kerékpárok szállítására – írják közleményükben. A lehetőségek kigondolásában a Magyar Kerékpárosklub szakemberei is részt vettek – teszik hozzá. Jellemzően a hegyvidéki, az emelkedő irányú és a hosszú, főleg a városkörnyéket kiszolgáló járatok esetében számítunk nagyobb kihasználtságra – áll a közleményben.
A tesztidőszak során a BKK valamennyi járművön biztosítja a kerékpár-szállítási lehetőséget, ami egy vonal- vagy gyűjtőjegy érvényesítésével, vagy kerékpárbérlettel vehető igénybe, miközben természetesen a kerékpárosnak is rendelkeznie kell érvényes jeggyel vagy bérlettel. Az autóbuszokon és trolibuszokon járművenként legfeljebb két kerékpár szállítható az arra kijelölt helyen, míg a villamosokon kocsinként legfeljebb egy kerékpárt lehet szállítani. A fogaskerekűn továbbra is szerelvényenként legfeljebb 8 kerékpár szállítható. A villamosokon a kerékpárokat rögzíteni kell az erre a célra szolgáló tépőzárral.
A BKK felhívja a figyelmet arra, hogy a 65-ös és 165-ös autóbuszon, valamint a 77-es trolibuszon elsőajtós felszállási rend van érvényben, ezért a bicajosnak előbb előre kell mennie bemutatni a jegyét, majd utána mehet hátra felpakolni a bringát. Azt, hogy a szerelvények mely pontján szállítható a bicikli, matricával jelzik. A BKK egyúttal előzékenységet is vár a bringásoktól, tekintve, hogy egyes járatokon ugyanarra a helyre vannak utalva, mint a babakocsis szülők, vagy a kerekesszékes utasok.
További szabályok: a szállítandó kerékpár mérete nem haladhatja meg a 180x130x70 centimétert; olyan bicaj nem szállítható, ami valamiért nem rögzíthető a tépőzárral; személyenként egy bringa szállítható; a bicaj nem lehet speciális bringa (pl. csomagszállító cargo bicaj, vagy esetleg tandem bicikli, vagy dongómotoros kerékpár); a kerekesszékes és a babakocsis utas elsőbbséget élvez; a kerékpárbérlet egy matrica, amelyet a bérletre kell felragasztani, azaz a bérlet vásárlásával egy időben célszerű megvásárolni.