Itthon Csikász Brigitta 2013. május. 16. 19:25

Eltűnt fiatalt futtattak: mulasztottak-e a nyomozók?

Több ezer eltűnt gyereket keres egy évben a rendőrség. Hogy egy-egy konkrét esetre mennyi idő, pénz, ember, energia jut, nem tudni, de elgondolkodtató az az egyik utóbbi eset, amikor egy két hónapja eltűnt lányt végül vezető beosztásban lévők nyomására kezdtek el erőteljesen keresni a rendőrök. Mire megtalálták, a lányt már prostituáltként futtaták, bekábítószerezve. A körözési eljárásokat most gyorsítják egy fejlesztés révén. Volt rendőrök a hvg.hu-nak azt mondták, ez jó dolog, de amíg a rendőr nem veti bele magát a munkába, és talpal az információkért, addig az nem sokat ér.

„A technikának van egy nagyon rossz tulajdonsága: nem tud járni, nem tud helyszínre menni, nincsenek érzelmei. A rendőr nem helyettesíthető, csak a sci-fiben” – mondta egy volt parancsnok név nélkül a hvg.hu-nak arra a hírre, hogy naprakésszé válik a nyilvántartás, egységes adatbázis segíti a nyomozati szervek munkáját, és felgyorsul a körözési eljárás, ha a parlament is jóváhagyja a kormány által a múlt héten elfogadott törvényjavaslatot.

A kormány május 8-án tárgyalta meg és fogadta el az előterjesztést. Ez alapján a rendőrségnek minden intézkedését rögzíteni kell a körözési nyilvántartásban. A talált tárgyakat a jegyzőnek kell majd rögzítenie, és ezeket a rendőrség is közzéteszi a honlapján. A jövőben az eltűnt személyek adatait is nyilvánosságra hozzák a körözött személyek mellett. A törvényjavaslat új eljárási eleme az eltűntté nyilvánítási eljárás, amelynek legfontosabb újítása, hogy az eltűnt személyek esetében azonnal el kell rendelni a körözést, ha bejelentés érkezik.

Az első 48 óra a meghatározó

„Maga a körözés elrendelésének gyorsabbá tétele önmagában semmit nem jelent, ha az első 48 órában nem tesznek meg mindent egy eltűnt személy felkutatására" - mondta a hvg.hu-nak egy volt rendőr. Az illetőnek saját tapasztalatai is vannak: két hónappal ezelőtt eltűnt a lánya és ezt bejelentette az illetékes kapitányságra, hiszen minden lehetőségre álló eszköz, így a kamasznál lévő mobil cellainformációinak lekérésére, nekik van lehetőségük. A szakmai rutin alapján azonban a kétségbeesett apa maga is lánya nyomába eredt, s a megszerzett információkról folyamatosan tájékoztatta a nyomozókat.
 
Mindezek ellenére azonban semmi nem történt, egészen addig, amíg egy Facebook-bejegyzésben meg nem osztotta csalódottságát jelenlegi kollégái munkamódjáról. Ezt követően gyorsított üzemmódba kapcsoltak a rendőrök, s mintegy egy hét alatt megtalálták a lányt. Ha ez az eltűnés után megtörténik, akkor nem fordul elő az, ami a kamasszal megtörtént: futtatók karjába került. Nap mint nap az út szélén kellett kuncsaftokat szereznie, s 50-60 ezer forintot kitermelnie a striciknek.

A fejlesztés előtt álló körözési alportál

Míg két évvel ezelőtt 14 ezer eltűnt gyereket keresett a rendőrség Magyarországon. Ebben az évben egyébként 17 ezer ember eltűnését regisztrálták. Jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság honlapján 235 eltűnt, vagy ismeretlen helyen lévő személy neve és fotója szerepel életkorral együtt, úgy hogy a lista a korábbi adatok alapján elég hiányos lehet. A körözési alportálon az elfogatóparancsos személyek mellett 2779 jármű körözése szerepel, valamint 14 962 egyedi azonosítóval rendelkező tárgy, amely bármikor visszaerülhetne tulajdonosához, ha az jelentkezik érte.

„Azzal együtt, hogy a rendőrségen bejelentettük a gyerek eltűnését, a szolgáltatótól a telefon híváslistáját lekértük és bevittük a rendőrnek, hogy lássa kikkel beszélt, tehát kiket kell kikérdeznie. A listán szereplők közül ugyan egyvalakit megkeresett, ami abból állt, hogy ismeri-e a lányomat. A fiatalember meg elmondta, hogy egyszer vagy kétszer látta, és ennél több nem is érdekelte a rendőrt, pedig ez a srác lehetett az egyike azoknak, aki „becserkészték” a gyerekemet” - mondta a volt rendőr.

Rendszeres, hogy fiatal nőket elrabolnak, és prostitúcióra kényszerítenek
Fazekas István

A férfi úgy gondolta, a szerinte elégtelen eljárás oka az volt, hogy a rendőrök kapacitáshiánnyal küzdenek, bár, mint megjegyezte, néha "ellenségesen viselkedtek velük a rendőrök". „Amennyiben a kollégáim még az elején komolyan vették volna a munkájukat, akkor nem történt volna meg a lányommal ez a szörnyűség, ugyanis egy hétig tartott körülbelül a gyerek beetetése, csak azután állították ki az út szélére.”

Újítás lesz ezután az is, hogy azokat, akik három hónapig nem kerülnek elő, azokat eltűntnek nyilvánítják. Ez lehetővé teszi majd, hogy a hozzátartozók például a közműszolgáltatóknál kezdeményezzék a szerződések felbontását. Erre jelenleg csak akkor van lehetőség, ha az öt évig elő nem kerülő embert a bíróság holttá nyilvánítja. Márpedig, ha fogyasztás nincs, a rendelkezésre állás díja kamatokkal együtt hatvan hónap alatt szép összeget tehet ki – emeletek ki egy példát a hvg.hu-nak a változtatás előnyeiből. A holttá nyilvánításhoz egyébként a jelenlegi jogszabályok nem kötelezően írják elő a bíróságnak, hogy adatot kérjen az eltűnt ügyéről a rendőrségtől. Így fordulhatott elő az a bizarr eset, hogy holtnak nyilvánítottak valaki, akiről a rendőrség nem is tudta, hogy eltűnt, ráadásul élt is. Az illetőnek nem kis utánajárásba került, hogy újra élőnek nyilvánítassa magát.

Az ellopott autó és a rendőr esete

Egy másik, még 2010-ben történt autólopási ügyben is hasonló hozzáállásról és viselkedésről számolt be a rendőrök részéről Tálas Péter a hvg.hu-nak. A férfi autóját, egy új Toyota Priust úgy vittek el a ház udvaráról, hogy ő közben az emeleten aludt. „Miután észrevettük a betörést, azonnal hívtuk a rendőröket. A helyszínelők sajnos semmilyen nyomot nem találtak, pedig úgy törtek be hozzánk, hogy a zár mellett megfúrták az ajtót, s a benne lévő kulcsot elfordították. A lakásban az autó kulcsát megtalálva, a kocsival leléptek.”

Tálas Péter elmondta, sejtették ki a tolvaj, ugyanis fia autóját el akarták adni. A hirdetésre jelentkező vevő elég zavaros történetet adott elő, de mindenesetre a használt kocsiért kétszázezer forint foglalót letett, s erről papír is készült. Ám miután megvolt a betörés, s a másik autót, a Toyota Priust ellopták, a vásárló nem jelentkezett, és a foglalót is náluk hagyta, telefonon pedig nem volt elérhető.

„Mindezt azonban két hétig nem tudtam a nyomozónak elmondani, mert szabadságon volt. A „forró nyomos üldözés” ezután kezdődhetett volna el, de a rendőr legnagyobb gondja az volt, hogy én miként közlekedhetek német rendszámú autóval Magyarországon. Odáig jutottam, hogy ügyvédet kellett fogadnom, de persze az autó nem került elő” – mondta. Ő az "egész eljárás alatt úgy érezte, kísérletet sem tett a rendőr arra, hogy a kocsit megtalálja".

Eltűnt gyerekek kivételével érdektelenség?

Egy volt budapesti nyomozó a hvg.hu-nak elmondta, a gyermekkorúak eltűnési ügyeit kiemelten kezelik, ám a 14 év felettiek esetében igazából addig, amíg nem merül fel bűncselekmény gyanúja, nincs valódi nyomozás. Az egykori rendőr is azt hangsúlyozta, hogy az eltűnt gyerekeknél, fiatalkorúaknál, felnőtteknél nagyon fontos, hogy az első 24 órában minél több információt összegyűjtsenek, mert utána egyre kisebb az esély arra, hogy megtalálják őket.

Idáig tárgyal eltűnése esetén is szinte reménytelen volt, hogy a károsult viszontláthatja értékeit, de a törvénymódosítás talán változtatást hoz. Mint az a Belügyminisztérium közleményében is szerepelt, az informatikai háttér kiépítése után a jegyzők a nyilvántartásban rögzítik majd a talált tárgyakat: pontosabban azt, mikor és milyen tárgyra lelt rá valaki, aki pedig szeretné visszakapni elhagyott holmiját csak annak részletes leírása után juthat hozzá a tárgyhoz. A törvénymódosításra alapját egyébként az adta – a szakemberek elmondása szerint –, hogy a körözések nyilvánosságra hozása túl nehézkes volt, és rengeteg adminisztrációval járt. A fejlesztés révén ez a hosszadalmas út megszűnik, s a körözések egy gombnyomásra kikerülhetnek a rendőrség honlapjára.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.