Tarja magát a Fidesz a szokásos forgatókönyvhöz: ha a párt körül botrány alakul ki, akkor a hivatalos kommunikáció az, hogy a kormánynak nem kell foglalkoznia a helyi ügyekkel. Korábbi példák alapján elképzelhető, hogy a párt magatartását belső felhasználásra szánt közvélemény-kutatások határozhatják meg a következő hetekben - bár a labda most normális körülmények között az ügyészségnél lenne.
A hivatalos kommunikáció egyelőre az, hogy semmi nem történt, a kormánynak nem kell foglalkoznia egy helyi üggyel - mondta egy kormányzati forrás a dohánykoncessziós pályázati botrányokkal összefüggésben. És úgy tűnik, Giró-Szász András tartja is magát ehhez a forgatókönyvhöz: pénteken a hvg.hu által nyilvánosságra hozott szekszárdi hangfelvétellel kapcsolatban azt mondta, a kormány helyi ügynek tartja, ezért nem foglalkozik a szekszárdi dohányboltpályázatokkal. És egyébként is, természetesnek tartja a kormányszóvivő, hogy egy polgármester mindenről tudni akar a településén.
Pedig az általunk megkérdezett, névtelenséget kérő fideszes képviselők szerint a trafikügy a kormánypártoknak öngól. „Az eddig közöltek alapján elég egyértelmű a helyzet” – ismerte el egy jogász végzettségű fideszes képviselő a hvg.hu-nak, amikor szembesítettük vele, hogy az általunk megkérdezett büntetőjogászok szerint a hivatali visszaélés, a vesztegetés valamint a befolyással való üzérkedés tényállásait is kimerítheti, hogy Horváth István szekszárdi polgármester egy informális ülésen megbeszélte a helyi fideszes képviselőkkel, hogy a városban és a választókerületben kik juthassanak dohánytermék árusítására jogosító koncesszióhoz.
A jogalkotásban is aktív képviselő még mindezt azelőtt mondta, hogy Szekszárd polgármester pénteken egy órakor sajtótájékoztatón jelentette be: bár valóban volt egy informális egyeztetés, de ebben semmi kivetnivalót nem lát, hiszen szerinte „természetes, hogy polgármesterként tájékozódik egy ilyen fontos ügyben”. Horváth István ezzel saját korábbi nyilatkozatát cáfolta meg, amikor az egyeztetést tagadta. A polgármester pénteken sem mondott igazat: arról beszélt ugyanis, hogy a jelentkezők adatait azért ismerték, mert ők maguk keresték meg a polgármestert. Ezt később kérdésünkre több érintett is tagadta.
A történtek ellenére forrásunk biztos volt benne, hogy Horváth nem mond le, és ezt az élet be is igazolta. Egy fideszes polgármester szerint – aki Horváthot is ismeri személyesen – ez csak egyet jelentett: a polgármesternek a pártvezetésben ígértek védelmet. „Ha jött volna egy ukáz, hogy ez a történet vállalhatatlan, mondj le, akkor egyből megtette volna Horváth, ugyanez volt Balogh József ügyében is” – mondta forrásunk.
Még nem téma a belső fórumokon
Egy képviselő egyébként azt is mondta, hogy a pártban nem téma a szekszárdi történet, sem a koncessziók elosztása körül kitört botrány. Ugyanezt mondta egy másik fideszes is, annyival kiegészítve, hogy szerinte még a Fidesz hétfői frakcióülésén sem meri majd senki szóba hozni a történteket. „A képviselők között szerintem mindenki ’fogva van’ a jövő évi jelölések miatt, de én arra számítok, hogy még több hasonló ügy kiderülhet majd, mint a szekszárdi vagy a hajdúszoboszlói, mert ott annyira nem nagy a tét egzisztenciális szempontból egy-egy képviselőnek, mint a parlamenti frakcióban” – mondta. Szerinte ha a hivatalos kommunikációban lesz változás, netán „elengedik Horváth István kezét”, az valószínűleg Habony Árpád döntése lesz majd.
A Fidesz az elmúlt években egyébként meglehetősen sajátosan is tudja közölni, ha valakinek „elengedi a kezét”. A 2011-ben autóbalesetben elhunyt Arnóth Sándor 2008 szeptember 29-én egy szocialista képviselő felszólalása közben bekiabált, hogy „Lógni fogtok!”. A képviselő órákkal később lemondott, de egykori barátja szerint az addig eltelt időben megpróbált beszélni a Fidesz vezetőivel, azonban hirtelen senki nem ért rá foglalkozni vele, végül „egyszer csak odalépett hozzá egy ismeretlen ember, hogy a pártvezetés üzenetét hozza, és a kezébe nyomott egy papírt, amin nagyjából annyi állt, megvonják tőle a bizalmat, mondjon le.
Bulvárkacsa?
A fideszes képviselők a kormánypártok hivatalos kommunikációján sem rökönyödtek meg, mivel az egyelőre beleillik a szokásos forgatókönyvekbe: Schmitt Pál plágiumügyének kirobbanásakor például Szijjártó Péter „bulvárkacsázása” adta meg a kormányzati retorika alaphangját. A Fidesz vezetőit ismerve ugyanakkor elképzelhető, hogy a háttérben már a közvélemény lázas szondázása zajlik: mint utólag kiderült, a köztársasági elnöknek is azután dőlt el a sorsa alig néhány óra alatt, hogy egy belső felhasználásra készült közvélemény kutatás világossá tette: Schmitt Pál minden választói csoportban népszerűtlenné vált, botránya ráégett volna a Fideszre is. Schmitt 2012. április 2-án még úgy készült a Parlamentbe, hogy egy önmagát védő beszéd után bejelenti, hogy marad, de az ülés előtt közölte vele a kormányfő, hogy helyzete tarthatatlanná vált.
Az előzetes választói regisztrációról szintén azt követően mondott le a Fidesz, hogy egy belső felhasználásra készült közvélemény kutatás után kiderült: az intézményt még a párt szimpatizánsai is elutasítják. Azt egyelőre nem tdni, hogy a trafikügyről készült-e volna ilyen felmérés.
A már idézett polgármester szerint egyébként – aki, mint mondta, településén a saját bőrén érzi a felháborodást a lezsírozott pályázatok miatt – csak úgy menthetné a helyzetet a Fidesz, ha törölné a pályázatokat, és újakat írna ki. „Akkora öngólt lőttünk, hogy ezt tanítani lehetne. Nem egyszerűen csak beletettük a lábunkat a labdába, és bepattant róla a kapuba, hanem még meg is néztük, hogy hova lőjük” – fogalmazott. Szerinte egyébként előkerülnek még a szekszárdihoz és a hajdúszoboszlóihoz hasonló esetek, mert „nagy a szervezet”.