Többféle büntetőjogi kategóriát is kimeríthetnek a hvg.hu által nyilvánosságra hozott, a szekszárdi dohányárusítási koncessziókkal kapcsolatos fideszes egyeztetésen rögzített hangfelvételen elhangzottak – mondták a hvg.hu-nak a megkérdezett szakemberek. Hack Péter szerint az ügy analóg lehet Zuschlag János esetével, a szocialista képviselő bűnszövetkezetben elkövetett hivatali visszaélés miatt kapott nyolc évet.
A hivatali visszaélés gyanúja mindenképpen felmerül a hvg.hu által közölt szekszárdi hangfelvétel ügyében, melyen a helyi Fidesz-képviselőcsoport tagjai arról beszélgetnek, hogy hogyan osszák el a választókerületre jutó dohánytermék-forgalmazási koncessziókat – mondta a hvg.hu-nak Szikinger István. A büntetőügyeket is rendszeresen vállaló alkotmányjogász hangsúlyozta, hogy természetesen alaposan fel kell tárni egy nyomozás során, hogyan is működött a koncessziók elosztása, kik voltak tényleges döntési helyzetben, de a hvg.hu által közölt részletek alapján úgy vélte, az ügyészségnek hivatalból eljárást kell indítania ismeretlen tettes ellen.
Mint csütörtökön közöltük, a felvételen Horváth István szekszárdi polgármester a koncessziók elosztásával kapcsolatban többek között olyan kijelentéseket tesz: „az a lényeg, elkötelezett jobboldalinak kell lenni”, „helyes, helyes, ne a szocik győzzenek”, és hogy „utánanéz” egyes képviselők nyertes-jelöltjeinek. Ezután Mit tesz az ügyészség a trafikügyben? címmel írásbeli kérdéssel fordult Polt Péterhez Mesterházy Attila és Harangozó Tamás MSZP-s képviselő, a főügyész pedig feljelentésként a Központi Nyomozó Főügyészségnek továbbította a kérdést. Polt Péter szerint elbírálás alatt állnak azok az ügyészséghez beérkezett kérelmek, amelyek a trafikpályázatokra vonatkoznak. Ennek során mérlegelik, hogy az ügyészség hatáskörébe tartozik-e a kérdés, a vizsgálat megkezdésére ugyanis akkor van módjuk, ha a törvénysértés az ügyészség közérdekvédelmi hatáskörébe tartozik.
Szikinger István szerint a hivatali visszaélésen túl a vesztegetés szintén megállhat (ehhez nem szükséges, hogy valaki konkrét anyagi előnyhöz jusson ezáltal), valamint a befolyással való üzérkedés is, hiszen Horváth István saját pozícióját használhatta fel esetleg arra, hogy egy állami döntéshozatali folyamatba beavatkozzon.
„Természetesen pontosan fel kellene tárni a döntéshozatali mechanizmust, azt, hogy ki, milyen felelősséggel rendelkezett a dohányárusítási koncessziók elosztásának ügyében, de a nyilvánosságra került tények alapján szerintem a hivatali visszaélés tényállása mindenképpen megáll” – mondta a hvg.hu-nak Hack Péter is, hozzátéve: mivel előnyszerzés is felmerülhet, ezért a hivatali vesztegetés ugyancsak esélyes büntetőjogi kategória lehet. Az ELTE büntetőjogásza szerint az egész ügy analógiát mutathat Zuschlag János esetével kapcsolatban. A fiatal szocialista politikust nyolc évre ítélték, ifjúsági szervezeteknek manipulatív (politikai alapon) osztogatott állami támogatások miatt. „Mivel ott az ítélet szerint bűnszövetkezet működött, itt is megállhat a tényállás, legalábbis a Zuschlag-ítélet fényében igencsak nehéz lenne az ügyészségnek azt mondania, hogy minden rendben van” – mondta Hack Péter.
Giró-Szász András egy pénteki kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta, természetesenek tartja, hogy egy polgármester tudni akarja, ami a településén történik, és úgy vélekedett ez helyi ügy, nem tartozik a kormányra.