A közmédia elégedett a hókáoszban nyújtott teljesítményével
Mind a közmédiát finanszírozó alap, mind a Fidesz kikérte magának a szocialisták kritikáját, melyben az MSZP azt kifogásolta, hogy nem tájékoztatták időben a rendvédelmi szervek és az állami médiumok a lakosságot a rendkívüli helyzetről.
A szocialista párt még a sajnálatosan kialakult katasztrófa helyzetből is politikát csinálva, valótlanul állította, hogy "a közszolgálati rádióban és televízióban nem hangzott el megfelelő tájékoztatás azoknak, akik autójukban rekedtek, és azoknak sem, akik otthon aggódtak hozzátartozóikért" – írta aMédiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapszombaton (MTVA) kiadott közleményében.
Az MTVA szerint a közmédia csütörtökön azonnal reagált az országban kialakult katasztrófahelyzetre, az M1 a korábban tervezett napi híradásait megsokszorozva óránkénti híradásokkal jelentkezett, amelyeket átvett a Duna Televízió és a Duna World is. A közlemény leszögezi, a híradások időpontjára a futó műsorok alatt feliratokban hívták fel a nézők figyelmét, és egyben ismertették az aktuális híreket és jelentéseket. Az MTVA hangsúlyozta, élőben kapcsolták 11-kor a belügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóját is.
"Gátlástalan politikai haszonlesés"
Az MTVA szerint a Kossuth Rádióban péntek reggel 6-tól egyfolytában beszámoltak a kialakult helyzetről. Délután 15-kor a Krónika rendkívüli kiadással jelentkezett, ahogyan 20.50-kor is. A Kossuth és a Petőfi Rádióban egész éjszaka 30 percenként aktuális híreket sugároztak, és erre a televíziós műsorokban is felhívták a figyelmet – írta az MTVA.
Mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt, a közmédiát több bírálat érte – nemcsak az MSZP részéről -, amiért nem tájékoztatott már szerda-csütörtök a rendkívüli időjárásról és következményeiről. Az MTI csütörtök délután fél négykor adta ki az első olyan hírt, melyben az Országos Meteorológiai Szolgálat riasztásáról beszámolva közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kérését is, hogy „aki teheti, ne induljon útnak, ha mégis, akkor viszont csak a téli időjárási viszonyoknak megfelelően felkészített járművel”. Végül a határozott felszólítás az ORFK-tól érkezett negyed ötkor – ekkor viszont már több tucat baleset volt az utakon. A szombati sajtótájékoztatóján ugyanakkor Pintér Sándor is azt mondta, egy újságírói kérdésre, azért nem volt országos tájékoztatás, mert csak néhány megyére terjedt ki a különleges időjárás, az OMSZ pedig egyébként is figyelmeztetést adott ki.
Korábban a közmédia többször is részt vett próbariadokon, amikor egy héttel korábban szóltak, hogy gyakorlatot tartanak, amelyben részt vesznek a katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóságok, a polgári védelem, valamint a teljes közmédia, illetve a kereskedelmi és közösségi televíziók, rádiók nagy része. A gyakorlatban a műsorszolgáltatók megszakították adásukat, közleményeket ismertettek, ám a félreértések elkerülése érdekében legutóbb például fiktív helyszíneket közöltek a Csillagok háborúja című film bolygóit megnevezve.
Nemcsak az MTVA tiltakozott az MSZP bírálataival szemben. A Fidesz is kiadott szombat délután egy közleményt, melyben azt írták, „a baloldalt továbbra is csak a gátlástalan politikai haszonlesés érdekli. A kialakult katasztrófahelyzet az ízléstelen pártpolitikai nyilatkozatok helyett a felelősen gondolkodó politikai és kormányzati erők összefogását követeli meg.”