2013. január. 21. 12:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 21. 12:22 Itthon

Az E.On-gázcég államosítására is rászáll az LMP

Az LMP közérdekű adatkikérést indít az E.ON gázüzletág megvásárlásának ügyében.

Az LMP közérdekű adatigénylést indít az E.ON gázüzletágának tervezett megvásárlása ügyében - közölte az MTI-vel Jávor Benedek frakcióvezető. Az ellenzéki párt arra kéri Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy hozza nyilvánosságra a vásárlásról szóló szándéknyilatkozatot és az ügyben készült vagyonbecsléseket. 

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményben az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke visszautal arra, hogy a kormány decemberben szándéknyilatkozatot írt alá az E.On gázüzletág megvásárlásáról. A hírek szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. és az E.On között már megszületett a végső megállapodás, a szerződést várhatóan a hónap végéig aláírják - teszi hozzá. 

Az LMP szerint az államosítás helyett az ágazat megfelelő szabályozása is elegendő lenne. A "kétséges hasznú államosítás" és az indokoltnál jóval magasabb vételárról szóló híresztelések miatt a párt közérdekű adatkéréssel fordul Lázár Jánoshoz, amelyben a szándéknyilatkozat és a vagyonérték felmérések nyilvánosságra hozatalát kéri - hangsúlyozza a politikus. 

A párt véleménye szerint ugyanis a gázüzletág megvásárlása közgazdaságilag nem indokolt, a szektor hatékony működését, az energiabiztonságot és a fogyasztói érdekek védelmét megfelelő szabályozással is meg lehet teremteni. 

Jávor Benedek azt is megjegyzi, hogy a "felesleges" és sok tekintetben kétséges üzletet még gyanúsabbá teszik azok a sajtóhírek, amelyek szerint az E.ON gázüzletágát a kormány jócskán túlárazottan készül megvásárolni. Amennyiben ezek az értesülések igaznak bizonyulnak, úgy az ügy súlyos politikai és büntetőjogi felelősségi kérdéseket vet fel - írja.

Kedden Mártha Imre, a Magyar Villamos Művek Zrt. korábbi vezérigazgatója arról beszélt az Index.hu-nak adott interjúban, hogy egyes hírek szerint a kormány nagyjából 500 millió euróval többért - 800 millió eurónál nagyobb összegért - készül megvenni az E.ON cégeit, mint amennyit azok a vagyonértékelések alapján érnek.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.