Kanadai romák: nincs külön eljárás a fogadásukra
Nincs külön eljárásrend a Kanadából hazatérő romák fogadására - derül ki Martonyi János és Pintér Sándor válaszából, amelyet Szűcs Erika független parlamenti képviselő, a Demokratikus Koalíció tagjának írásbeli kérdésére adtak.
Szűcs Erika, a Gyurcsány-kormány volt szociális minisztere azt kérte a kormány tagjaitól, hogy adjanak egyenes választ azzal kapcsolatban, hogy mi lesz a kanadai romák sorsa, felröppentek ugyanis olyan hírek, amelyek szerint Miskolc Avas városrészén akarják őket letelepíteni.
Martonyi János külügyminiszter a parlament honlapján olvasható válaszában kifejti, hogy Jason Kenney kanadai bevándorlásügyi miniszter októberben azért látogatott Miskolcra, mert tájékozódni akart a kisebbségek magyarországi helyzetéről a kanadai bevándorlási törvény szigorítása előtt. Martonyi szerint Kenney azért Miskolcot látogatta meg, mert a Kanadába kivándorolt romák 40 százaléka erről a vidékről érkeziett.
Martonyi János hangsúlyozta, a kanadai miniszter látogatása során semmilyen megállapodás nem született a külügyminisztérium és a kanadai hatóságok, vagy Miskolc városa között, és mivel a Kanadába kiutazott romák magyar állampolgáként mentek ki és úgy is térnek haza, ezért nincs külön államigazgatási folyamat a "visszafogadásukra", és semmilyen speciális eljárási rendet nem fognak alkalmazni az esetükben. Ugyanezt válaszolta Szűcs Erikának Pintér Sándor belügyminiszter is.
Martonyi emellett válaszában azt is kifejtette, a kanadai bevándorlásügyi minisztérium hivatalos adatai szerint a magyarok közül 2009-ben 2514-en, 2010-ben 2332-en, 2011-ben pedig 4440-en folyamodtak menekültstátuszért Kanadában. A miniszter elmondta, a menekültkérelmeknek 5 százalékát fogadták el eddig.
Korondi Miklós jobbikos képviselő írásbeli kérdésére Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter válaszában kifejtette, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) a kanadai kormánnyal kötött együttműködése értelmében szervezi azoknak a hazatérését, akiknek menekültstátusz iránti kérelmét elutasították. Aki jogosult részt venni az IOM programjában, azoknak a magyar állampolgároknak a kanadai kormány maximum 2000 kanadai dollár támogatást nyújt, amit természetbeni juttatás formájában kaphatnak meg.