Lezárultak az egyeztetések az október 23-i, ellenzéki hangvételű tüntetés szervezői és Bajnai Gordon stábja között, így véglegessé vált, hogy a volt miniszterelnök két hét múlva a demonstráción jelenti be a visszatérését. A hvg.hu úgy értesült, Bajnai beszéde több bejelentkezésnél, a választásokig hátralevő időszak teendőiről, az ellenzéki együttműködés lehetőségeiről, lehetséges formáiról fog beszélni.
A kormányváltás önmagában nem lehet cél az ellenzéki szervezetek számára, csak eszköz a jogállami normák helyreállításához és az ország talpra állításához – ez lesz Bajnai Gordon október 23-i beszédének fő csapásiránya. Bár a demonstrációt szervező Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) nevű csoport egyik vezetője, Juhász Péter az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta, szerdán esti gyűlésükön döntik el, kik lesznek azok, akik az ünnepen felmennek a színpadra, a hvg.hu-nak több forrásból is megerősítették, hogy a volt miniszterelnök és a Milla közti egyeztetések lezárultak. A korábbi kormányfő október 23-án jelenti be a politikába való visszatérését.
Mint arról hétfőn a hvg.hu beszámolt, az elmúlt napokban intenzív egyezetések folytak a szervezők és Bajnai Gordon stábja között az október 23-i rendezvényről, és arról, hogy a volt miniszterelnök a Milla tüntetésén kívánja bejelenteni, hogy a 2014-es kormányváltást célul tűző szervezeteket támogatja. Információink szerint ezek az egyeztetések lezárultak, Juhász Péter pedig csütörtökön jelenti be hivatalosan, hogy Bajnai lesz a fő előadó.
Az ellenzéki összefogásról fog beszélni
Bajnai Gordon beszéde több lesz a politikába való visszatérés puszta bejelentésénél, a választásokig hátralevő időszak teendőiről, az ellenzéki együttműködés lehetőségeiről, lehetséges formáiról fog beszélni, továbbá erős kritikai éllel fogja elemezni a második Orbán-kormány tevékenységét – értesült a hvg.hu egy, a volt miniszterelnök stábja és a szervezők közti tárgyalásokra rálátó forrásból, aki azt mondta, a szónoklat főbb elemeiről is volt már egyeztetés.
Erről szerettük volna megkérdezni Bajnai Gordon stábját is, de a megkeresettek nem akartak nyilatkozni és Gyurkovics Tamáshoz, a volt miniszterelnök médiaügyekkel foglalkozó munkatársához irányítottak. Gyurkovics azt közölte, továbbra is a hvg.hu-nak hétfőn adott nyilatkozatuk a mérvadó, azaz, a hivatalos bejelentésekig semmilyen hírt nem kívánnak kommentálni. Akkor Bajnai munkatársa azt mondta, „több szervezet, vidéki és fővárosi rendezvény szervezője megkereste Bajnai Gordont, hogy mondjon beszédet október 23-án. Mindenkivel egyeztettünk-egyeztetünk ezekben a hetekben”.
Bajnai Gordon a 2010-es országgyűlési választások után visszavonult a közélettől, megalapította a Haza és Haladás nevű alapítványt, ahol munkatársai szakpolitikai kérdések elemzésével foglalkoztak. Először tavaly januárban szólalt meg, amikor az alapítvány blogján közzétett írásában bírálta a kormányt, és arról értekezett: ha egyik ellenzéki párt sem erősödik meg a választásokig, akkor „a számottevő demokratikus ellenzék erőinek” össze kell fogniuk. Később több interjút is adott, konferenciákon adott elő, vidéki fórumokon vett részt, de nyilvános fellépésein eddig minden alkalommal azt hangsúlyozta, hogy még nem döntött arról, vállalna-e miniszterelnök-jelöltséget a következő választáson. (Hogy ki kicsoda a Bajnai-stábban, és a volt miniszterelnök 2010 és 2012 közötti tevékenységéről itt olvashat részletesebben.)
A Haza és Haladás augusztus közepén közzétett egy tanulmányt arról, hogyan lehetne az új választási rendszerben kerületenként legyőzni a Fideszt két év múlva. A Bajnai-stáb kiindulópontja az, hogy a Fidesszel szemben induló formációnak legalább 2 millió szavazatra lesz szüksége. Az írás nem foglalkozik konkrét pártok vagy választási szövetségek esélyeivel, de azért felsorolja a létező ellenzéki pártok összefogásával kapcsolatos dilemmákat és lehetőségeket is.
Mindenki készül
Több forrásból is úgy tudjuk, Bajnai stábja már a többi ellenzéki szervezet, párt vezetőségét értesítette az október 23-i fellépésről, hogy a bejelentkezés senkit ne érjen meglepetésszerűen. Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, a volt miniszterelnök tervezett visszatérési kísérlete feszültségeket okozott az MSZP-ben, az LMP-ben és a DK-ban is. A szocialisták elnöke egy hétfői sajtótájékoztatón a hétfői cikkünkre reagálva azt mondta, az lesz a szocialisták 2014-es kormányfőjelöltje, akivel győzni lehet, erről azonban szerinte még korai beszélni. (Az MSZP-n belüli, Bajnai visszatéréséről folyó vitákról itt olvashat.)
Az LMP-ből Schiffer András korábbi frakcióvezető a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, pártja nagyot hibázna, ha tagja lenne „egy olyan kormányzati szövetségnek, amelyet az elmúlt 20 év bármelyik miniszterelnöke vezet, ide értve Bajnai Gordont is”. Bajnai elődje, Gyurcsány Ferenc pedig az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt nyilatkozta, beszélt a volt miniszterelnökkel, és azt tanácsolta neki, ne legyen „biodíszlet” a Milla rendezvényén, amely sokat árt azzal, hogy „egyenlőségjelet tesz az Orbán-kormány jogállamot felszámoló működése és az elmúlt húsz év politikai történései közé”.
A Milla korábban arra kérte az ellenzéki pártokat, hogy logóikkal, jelvényeikkel ne jelenjenek meg az október 23-i rendezvényükön, mert a politikát távol akarják tartani a tüntetéstől. Juhász Péter az M1 reggeli műsorában szerdán azt nyilatkozta, a Milla nem politikaellenes, de azért fontos a pártok távoltartása, mert a kormánnyal elégedetlen emberek többsége még nem tud pártot választani, így fontos, hogy „az identitását megőrizve tudjon részt venni a megmozduláson”.