Jónás Tamás író: "Ami folyik, az hülyeségdiskurzus"
Hazudhatjuk magunknak, hogy toleránsak vagyunk és humánusak, ám valójában nem – mondja Jónás Tamás, aki új regényében végigszáguld a világon, és bárhol jár is, csak percekre van maradása.
Hazudhatjuk magunknak, hogy toleránsak vagyunk és humánusak, ám valójában nem – mondja Jónás Tamás, aki új regényében végigszáguld a világon, és bárhol jár is, csak percekre van maradása.
A hazai politikában csaknem minden párt mozgalomból jött létre, de az utóbbi időkben ezen az úton senki sem járt sikerrel.
Egy hirtelen jött, végzetes agyhártyagyulladásban 25 évesen meghalt a barátnője – a költészet napjára megjelenő, 42 című új kötetében a saját gyászfolyamatát kottázta le, s tért vissza ezzel másfél évtized után a magyar irodalomba. Peer Krisztián egyébként nem érti, miért gúnyolódnak sokan Semjén Zsolt, Fekete György versein, hiszen "a dilettáns költő elvileg jó szándékú ember, hiszen verset akar írni, nem pedig lopni".
Lehet-e érdemi változás Orbánnal és az ő rendszerén belül? Kádárral lehetett volna?
A kormányközelivé alakuló TV2 riportere megkörnyékezett egy volt Milla-aktivistát, hogy Juhász Péter pénzügyeiről kérdezze, de elfelejtette, hogy a Milla-aktivisták feltehetően jobban utálják Orbán rendszerét, mint a politikussá váló volt vezetőjüket.
Nem vagytok civilek, de politikusok se lesztek, ha így folytatjátok.
A civil tüntetéseknek nincsenek arcai, nincsenek régi értelemben vett értelmiségijei – állítja a mozgalmak kutatásával foglalkozó Mikecz Dániel politológus. Különösen olyan emberek szimpatizálnak és támogatják ezeket a szerveződéseket, akik proaktívak, a hétköznapokban sok döntést hoznak, elutasítják a hierarchiát és a politikai autoritást. Ha alternatívát akarnak felmutatni, a szervezőknek nemcsak a készenléti állapotot kell fenntartaniuk, hanem többet kell mondaniuk annál is, hogy normálisan működő államot szeretnének.
Ez az élmény eddig csak az övék volt. És az is, hogy sosem hátrálhatnak.
Augusztus végére tolta a Szolidaritás a Kónya-ügy megoldását. Az egyesület ugyanis nyár végén dönt majd a szervezet jövőjéről, igaz, szerdai közleményükben elítélték vezetőjük, Kónya Péter Együttet bíráló szavait. A Bajnai Gordon által indított Együttet Kónya taktikázása miatt belső ellentétek feszítik, ami a párt politikusai szerint Gyurcsány Ferenc malmára hajthatja a vizet. A DK viszont elzárkózott Kónya átvételétől.
Egyszer és mindenkorra le kell számolni azzal az illúzióval, hogy ami civil, az jó, ami pedig pártpolitika, az rossz. A „civil” nem minőségjelző, hanem kategória: attól még, hogy valami civil és politikával kapcsolatos, lehet béna, rossz és kínos.
Merre tart a magyar politika? A bal- vagy a jobboldalon jelenhetnek meg új szereplők, előállhat-e egy magyar Beppe Grillo vagy Janusz Palikot? Több vagy kevesebb populizmusra van igény? Lehet az LMP-ből középpárt? A hvg.hu a rendszerkritikus ellenzéki pártok lehetőségeiről kérdezett a parlamenten kívüli politizálásban jártas szakértőket.
Nincs hivatalos döntés a Milla Egyesület megszűnéséről – így reagált Juhász Péter az ezzel kapcsolatos hírekre. Az egyesület elnökségi tagja szerint a megszűnésről szóló hírt azon tizenkét ember közül rakta fel valaki, akinek van hozzáférése a weboldalhoz.