2012. szeptember. 29. 12:33 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 29. 12:55 Itthon

Gyurcsány: 40 százalék az esély a szövetségkötésre

Orbán putyinista, intézkedési közül a legjobb, hogy a teheruatók nem előzhetnek az autópályán, Mesterházy pedig minden reggel úgy néz tükörbe, hogy a miniszterelnök mosolyog vissza rá - Gyurcsány Ferenc interjút adott a Die Presse című osztrák napilapnak.

A Demokratikus Koalíció (DK) vezetője, volt miniszterelnök a vezető osztrák konzervatív napilapnak nyilatkozva Magyarország jelenlegi helyzetének nehézségét abban jelölte meg, hogy egyrészt a külföldi befektetők "messziről elkerülik" az országot, másrészt   drámaian csökken a belföldi fogyasztás. Gyurcsány ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy a magyarok megpróbálják a határon túlra menteni a pénzüket: Burgenlandban sorok állnak a bankoknál, mondta Gyurcsány, annyira nem bíznak az emberek a kormány politikájában.

"A gazdaság alapvető gondja az, hogy Orbán Viktor egyszerűen nem hisz az egyéni kezdeményezésben" - fűzte hozzá, hozzátéve, hogy a miniszterelnököt "putyinistának" tartja, aki "kizárólag az állam teljhatalmában hisz".

Egyetértett a riporter megjegyzésével, hogy a válság kezelésére a baloldalnak sincs jelenleg készen "hatásos receptje", ahogy Európában máshol sem. A magyar kormány gazdaságpolitikájáról kijelentette, hogy azzal semmiben sem ért egyet. Szerinte mindössze két intézkedése érdemel az Orbán-kormánynak elismerést: az, hogy a teherautóknak tilos előzniük az autópályán és hogy vendéglátóhelyen tilos a dohányzás. "Nyilvánvaló, hogy az ország zsákutcában van" - fogalmazott. A kérdés csak az, hogy a gazdaságpolitikáját "a keserű végéig folytatja-e, tehát, amíg a falnak nem vezeti az országot".

Orbán Viktor erős támogatottságának a magyarázata véleménye szerint abban rejlik, hogy magyar a társadalom "félig feudális" társadalom, "teljes egészében állam- és felsőbbséghívő". Nézete szerint a kormányfő Kádár rendszeréhez hasonló megegyezést kötött a társadalommal, amelyben az utóbbi a jólét érdekében lemond a szabadságról.

Gyurcsány szerint senki sem ért annyira a magyar néplélekhez, mint Orbán, aki szerinte tudatosan játszik az emberi érzelmekre, az alattomosságra, az irigységre, önzésre, és állítja ezeket a politikai céljai szolgálatába.

A magyarországi jobboldal és a baloldal között egy közös pont sincs jelenleg, még alapkérdésekben sem - mondta. "Az ellentmondások ma áthidalhatatlanok" - fogalmazott. Addig nem lehet a párbeszédnek alapja, "amíg a jobboldal autoriter és antidemokratikus politikát folytat" - hangsúlyozta. Gyurcsány Ferenc szerint a baloldali ellenzék le tudja győzni a 2014-es választásokon a Fideszt, ha szövetséget alkot, a  közvélemény-kutatások szerint a DK, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Lehet Más a Politika (LMP) támogatottsága együttesen jelenleg is több, mint a Fideszé. A szövetségkötés esélyét jelenleg 40 százalékra becsülte. "Még túl nagyok az ellentétek" - fogalmazott.

Úgy vélekedett, a "Gyurcsány-ellenes" pártként alakult LMP összekeveri az ő miniszterelnöksége alatti demokratikus vitákat a jelenlegi kormány leváltásának szükségességével. Az MSZP élén Gyurcsány Ferenc szerint egy olyan fiatal politikus áll, aki "valahányszor reggel a tükörbe néz, a miniszterelnököt látja benne". Mint mondta, Bajnai Gordont azért hozta szóba egy ellenzéki szövetség lehetséges vezetőjeként, mert tehetségesnek, a választók szemében rokonszenvesnek tartja és pártonkívüli. "De ezt neki is feltétlenül akarnia kell. Még nem jutott el erre a pontra" - tette hozzá a volt miniszterelnök a Die Pressének adott interjúban.

A DK céljairól szólva azt mondta, hogy a következő választásokon 8-10 százalékos, 2018-ban 15-20 százalékos pártot szeretne. Távoli célja pedig egy nagy balközép pártot felépíteni.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.