Nem beszél Jereván esetleges békítéséről a Külügy
Nem árulta el a Külügyminisztérium szóvivője, hogy az Egyesült Államokon kívül érdeklődött-e az azeri gyilkos kiadásának ügyéről más ország is a magyar kormánynál, de megjegyezte: Magyarország nyilvánvalóan értekezik szövetségeseivel azokról a kérdésekről, amelyek őket is érdekelhetik.
Vasárnap kérette be Azerbajdzsán budapesti nagykövetét a Külügyminisztériumba Németh Zsolt parlamenti államtitkár, és nehezményezte Ramil Sahib Safarov szabadlábra helyezését - mondta a hvg.hu-nak a tárca szóvivője. Kaleta Gábor arról beszélt, hogy Magyarország az ügyben a nemzetközi jognak megfelelően járt el, „amint teszi azt rendszeresen”, így ezt a magatartást várta el Bakutól is.
A felvetésre, hogy valóban nem számolt-e a magyar kormány Safarov szabadulásával, a szóvivő annyit mondott, az ügyet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium készítette elő, így a lehetséges következményeket is ott mérhették fel.
Az azeri sajtóban olyan nyilatkozatok jelentek meg hétvégén, amelyek szerint az ügyről egy éve folynak titkos tárgyalások, a döntő lökést pedig Alijev elnök és Orbán Viktor legutóbbi megbeszélése adta. Kaleta Gábor erről lapunknak annyit mondott: ő ilyesmiről nem tud, majd emlékeztetett a külügy és a KIM közös közleményére, amely szerint a tárgyalások transzparens módon zajlottak.
Arról, hogy az Egyesült Államokon kívül volt-e más ország, amely érdeklődött az ügyről, esetleg kérdéseket tett fel, a szóvivő annyit mondott: Magyarország nyilvánvalóan értekezik szövetségeseivel azokról a kérdésekről, amelyek őket is érdekelhetik. Konkrét megbeszélésről, amely ebben a témában a hétvégén lezajlott volna, a szóvivője saját állítása szerint nem tud.
Ami egyébként a kétoldalú kapcsolatok felfüggesztésére vonatkozó örmény döntést illeti, Kaleta Gábor kitért arra, hogy Jerevánnak több másik országgal is ilyen a viszonya, ami azt jelzi, hogy ez náluk bevettebb gyakorlat, mint máshol. Mindazonáltal sajnálatosnak mondta az örmény lépést, majd emlékeztetett rá, hogy a jereváni parlament jövő héten összeül és dönt a kapcsolatokról.
Kérdésünkre, hogy Magyarország tervez-e bármilyen diplomáciai lépést, megkeresi-e az örmény felet, szeretne-e tisztázó egyeztetést a parlamenti ülés előtt, a Külügyminisztérium szóvivője annyit mondott: ha igen, azt nem a sajtón keresztül üzenné meg, hanem meghagyná a diplomáciai csatornáknak.
Az ügyelőzményeiről és a diplomáciai konflikturól szóló írásainkat itt olvashatja.