Itthon Dreissiger Ágnes 2012. június. 08. 07:39

Megszorítás: jöhet a limit a rákos betegek gyógyításában is

A "spanyol modell" néven elhíresült, a hazai gyógyszerfronton rendet tévő verzió a spanyolok szerint nem is ugyanaz, mint amit ők vezettek be. A kinti innovatív gyártókat összefogó szervezet erről levélben tájékoztatta Szócska Miklós államtitkárt. A hazai innovatívak szerint ha a kormányzat ragaszkodik a felemás bevezetéséhez, több ezer beteg ellátása, többek között a daganatos és a cukorbetegeké is veszélybe kerülhet.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) - együtt egyébként az iparág többi szervezetével -, már a Széll Kálmán 2.0 megjelenése előtt is a vészharangot kongatta, pedig az eredeti, első verzióban még kedvezőbb számokat festett a kormány. A gyógyszeripart érintő megszorításokkal 2013-ig a tervek szerint összesen 180 milliárdot spórolnának a kasszán, azaz a felére csökkentenék több ütemben az erre a területre fordítható összeget. 2011-ben 27 milliárdot vontak ki, 2012-ben a Széll Kálmán első verziójában előirányzott 83 milliárd után további 10 milliárddal jutna kevesebb, míg 2013-ban a korábbi 37 milliárdot még további 40 milliárddal fejelnék meg.

Ez a modell nem az a modell

Amikor a számok nyilvánosságra kerültek, az ágazat egyként tilatkozott, mondván: nincsen több tartalék a rendszerben, a gyógyszeripar szereplőin nem lehet több port elverni, az intézkedéseknek a betegek is megisszák a levét. Hogy a kormányzat a tervezett számokat pontosan miként és hogyan akarja minden szereplőn bevasalni, továbbra sem világos, azonban egyre többször hallani az úgynevezett „spanyol modell” bevezetéséről. A kormány értelmezése szerint a spanyol modell lényege, hogy csökkentenék azon, régóta forgalomban lévő készítmények árának támogatását, amelyeknek nincs generikus változatuk. Egyelőre több javaslat van arról, hány évnél húzzák meg a határt, illetve a támogatást milyen mértékben csökkentsék. A kormány ezen kívül tervezi a lakossági térítési díjak meghatározott körben történő emelését és valamennyi térítési díjminimum bevezetését is.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete már korábban tilatakozott a spanyol modell bevezetése ellen, mondván, Magyarország furcsa módon csupán egyes elemeket akar átvenni a déli ország példájából, ami így torz lesz és nem éri el a kívánt hatást. Elnökük, Leitner György egy csütörtöki sajtótájékozatatón egy levelet is bemutatott, amelyet a spanyol innovatív gyártók elnöke küldött el Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárnak, hogy felhívja a magyar hatóságok figyelmét a szelektív alkalmazás veszélyeire.

Több száz gyógyszer lesz elérhetetlen?
Fazekas István

A spanyol innovatív gyártókat összefogó szervezet, a Farmaindustria elnöke, Humberto Arnés levelében azt írja: a valódi spanyol modell eltér attól, amelyre itt hivatkoznak. A kinti és hazai tervek közötti legfontosabb különbség, hogy míg Spanyolországban 15 százalékkal a rabattot csökkentették, itthon 15 százalékos árcsökkentést terveznek. (A rabatt nem más, mint egy  természet, vagy pénzbeli plusz adomány. A rabatt esetében a kihirdetett ár nem változik, itthon viszont lenyomni akarják ezt az árat.) Ezen kívül Spanyolországban a generikus termékek árát általánosan 25 százalékkal csökkentették, és a 65 éven felülieknek egyáltalán nem kell fizetniük a gyógyszerekért. A spanyolországi verzió ezen kívül hatóságilag nem befolyásolja a gyógyszerárak alakulását (azaz, nem vezettek be hatósági árat a készítményekre), "tiszteletben tartja az innovációt és nem ró hatalmas terheket a gyártókra".

Az IGYE egyébként már a hét elején jelezte a kormánynak, hogy a „spanyol modell” bevezetése megroppanthatja a gyógyszerellátást, számos készítmény kerülhet ki a támogatotti körből az irreális terhek miatt, amivel rengeteg beteg ellátása kerülhet veszélybe. Csütörtökön Leitner már pontosabb számokat is mondott: szerinte az innovatív, életmentő gyógyszerek 34 százaléka kerülhetne ki a társadalombiztosító által támogatott készítmények köréből. Ezek nem helyettesíthetőek: többek között daganatos betegségek, cukorbetegség, vagy asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek, a sclerosis multiplex kezelésére szolgáló készítmények és HIV/AIDS-betegek gyógyszerei is veszélyben vannak, összesen hétszázezer beteg szeréről van szó.

Leitner szerint ráadásául a tervezett intézkedés egy-egy termék finanszírozhatóságát is veszélyezteti, ezek akár teljesen eltűnhetnek a piacról. Az orvosok így abba a helyzetbe kerülhetnek, hogy vagy a drágább, vagy a kevésbé korszerű szereket tudják majd felírni. Az egyesület egyébként megkérdezte tagjait, hogy mit tenne 10 százalékos árcsökkentésnél, és mennyi nem helyettesíthető készítményük van. A válaszukból kiderül, hogy 34 százalék kivonását fontolnák meg, és nagyjából 230 termékük nem helyettesíthető.

Megkerestük a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság tiszteletbeli elnökét, Bodoky Györgyöt is, aki lapunknak azt mondta: "már az idei évre kiosztott kvóta is elégtelen, de úgy tudjuk, ezt még korrigálják. A jövőre tekintve bármilyen durván hangzik is, ha a kormány ragaszkodik a számokhoz, akkor meg kell húznia egy határt és ki kell mondania a daganatos betegségek esetében, mennyi az a pénz, amit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egy ember életének egy évvel való meghosszabbításáért fizetni tud. Ez nem jelent újdonságot, hiszen például Nagy-Britanniában már évek óta így működik." Bodoky egyébként azt is mondta: az onkológiában nincs olyan terület, ahonnan el lehetne vonni pénzt e kompromisszumok megkötése nélkül.

Levélben megkerestük az Emberi Erőforrás Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkárságát is, hogy megtudjuk: megkapták-e a spanyol szervezet levelét, és mit szólnak hozzá. Lapunkkal azt közölték: június 6-án érkezett meg a Farmaindustria levele hozzájuk. Az államtitkárság jelenleg tanulmányozza a benne foglaltakat.

Hirdetés