2012. június. 05. 16:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. június. 05. 16:54 Vállalkozás

Elegük lett a gyógyszercégeknek az adósatuból

Az elmúlt kilenc évben összesen több mint 284 milliárd forint extraadót fizettek be a magyar költségvetésbe a gyógyszeripari cégek. Többet, mint amennyit az állam 2012-ben egész évben a gyógyszerek támogatására szán.

„Rendkívül negatív az üzenete annak, hogy az összességében több százmilliárd forintot kitevő válságadók kivezetése helyett tovább sarcolja az ágazatot a kormány” – reagált a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének igazgatója a miniszterelnök azon bejelentésére, hogy hosszú távon megmaradnak a válságadók. Ilku Lívia szerint egyedül a gyógyszeripari extraadók kivezetésével lenne esély arra, hogy a világszínvonalú magyar gyógyszergyártás hosszú távon is képes legyen ezen a nívón működni – írja a Világgazdaság Online.

Dávid Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója emlékeztetett rá, hogy az extraadók első elszenvedői jóval a válság előtt a gyógyszeripari cégek voltak. Az iparágat 2003-ban kényszerítették bele a szerződésekbe, melyek alapján 2006 végéig 60 milliárd forintot kellett befizetniük.

A fizetési kötelezettségek száma 2007 óta megnőtt. Az egyik szerint a cégeknek a tb-támogatott készítmények forgalmának a 12, majd 2010 óta már a 20 százalékát vissza kell fizetniük. Öt éve vezették be az orvoslátogatói díjat, amely 2010 óta évente fejenként 10 millió forint. Emellett a gyógyszerkassza túllépését teljes egészében a gyártók finanszírozzák.

A hazai gyógyszeripart terhelő extraadók és befizetési kötelezettségek mértéke világviszonylatban is extrém magasnak számít. Ilku Lívia hangsúlyozta: a Széll Kálmán-terv elvárásait egyedül a gyógyszeripar teljesítette. Ehhez képeset most az a „jutalom” a kötelességtudó teljesítésért, hogy bebetonozzák súlyos terheiket.

Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.