Itthon Csikász Brigitta 2012. február. 17. 15:00

Itt a lex Brad Pitt, mert felsült Pintér elitcsapata

Örömmel fogadta a filmezéshez használt lőfegyverekről szóló módosító javaslatot a Brad Pitt-film fegyverszakértője. A törvénybe a filmbeli akciókhoz használatos eszközök is külön bekerülnek.

A Brad Pitt zombifilmjének forgatására behozott fegyvereket foglalt le ősszel a terrorelhárítás. Most az egyik fideszes országgyűlési képviselő módosító javaslata próbálja orvosolni az abszurd helyzetet azzal, hogy a filmgyártási célú lőfegyverek bekerülnek az új fegyvertörvénybe.

Mint emlékezetes, 2011 októberében a Terrorelhárítási Központ (TEK) mintegy száz éles lőfegyvert – katonai sorozatlövőket, gépfegyvereket, géppuskákat, kézi lőfegyvereket és távcsöves puskákat – foglalt le a vecsési vámszabad területen. Ezt követően derült ki, hogy a fegyvereket Brad Pitt Magyarországon forgatott filmjéhez – World War Z – hozták be Nagy-Britanniából.

A TEK lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés gyanúja miatt feljelentést tett, mondván, a magyar szabályok alapján éles lőfegyvereket nem, csak hatástalanítottakat lehetett volna behozni. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azonban elutasította azt, mivel a vámszabad területre beérkezett fegyvereket még az előtt lefoglalták, hogy azokat bárki átvette volna, így büntetőjogi felelősség nem állapítható meg.

A forgatásra szánt fegyverarzenál
MTI / Kallos Bea

Gajdos Béla, a film fegyverszakértője szakszerűtlennek minősítette a TEK akcióját, mert mint lapunknak elmondta, megvolt minden engedély a fegyverek Magyarországra hozatalához, amit könnyen ellenőrizhettek volna a terrorelhárítók, ha bekérik a papírokat. A nyomozás megszüntetése után egyébként úgy tudjuk, hogy a TEK senkitől, így a produkciótól sem kért bocsánatot a feleslegesen okozott késedelemért és kiadásokért.

Jogi támogatás az üzletágnak

Éppen a TEK fiaskójával és az évek óta változatlan szabályozással indokolta a hvg.hu-nak Kulcsár József fideszes országgyűlési képviselő azt, hogy a lőfegyverekről és lőszerekről szóló törvényhez módosító indítványt nyújtott be február 14-én a filmek gyártásánál használt lőfegyverek tartásának szabályozásához. Indoklása szerint „a művészeti, kulturális és szórakoztatóipari filmalkotások készítésével foglalkozó üzletágak hazai fejlődésének előmozdítása érdekében alkossa meg a ház a kifejezetten ilyen jellegű használatra szánt – úgynevezett filmgyártási célú – lőfegyverekre vonatkozó speciális szabályokat”.

Kulcsár József elmondta, akár már február 20-án elfogadhatja javaslatát a parlament. „Ez csak egy kis finomítás a már elfogadott fegyvertörvényen. Már akkor felvetődött a filmgyártási célú lőfegyverek kérdésének szabályozásának szükségessége, amikor a terrorelhárítók lecsaptak a filmforgatáshoz behozott fegyverekre, és azt a filmszövetség is sürgette” – közölte a politikus. Úgy véli, nem büntethetik a filmszakmát, és többet nem hozhatják olyan helyzetbe, mint Brad Pittéket. „Ennél sokkal nagyobb horderejű dolognak tartom azonban az elfogadott törvényben azt, hogy a fegyverek nyilvántartásával ezután azok nyomon követhetőek lesznek, illetve hogy az engedélyeztetés menetének könnyítésével csökken a bürokrácia is.”

Vaktöltény

A színházi fegyver eddig "a lövedék kilövésére alkalmatlan, csak riasztótöltény (vaktöltény) működtetésére alkalmas eszközként" szerepelt a jogszabályban. Gajdos Béla a TEK akciója után arról beszélt a hvg.hu-nak, hogy fegyveres akciójeleneteket nem lehet olyan, a magyar szabályok szerint hatástalanított fegyverekkel forgatni, amelyek lövedék kilövésére alkalmatlanok. Ezért az éles lőfegyverek csövére kerül egy szűkítő, amely nem enged mást beletölteni, mint vaktöltényt.

Brad Pitt Esztergomban
Dudás Szabolcs

Ezt a faramuci helyzetet rendezi a módosító indítvány. Az ugyanis azt tartalmazza, hogy a színházi fegyver „kifejezetten vaktöltény működtetésére készült, lőfegyverből kialakított fegyver, amelynek csövét (forgódobját) úgy alakították át, hogy az a fegyverhez eredetileg használható lőszer befogadására nem alkalmas, illetve a csőben elhelyezett szűkítések megakadályozzák űrméretes lövedékek kilövését". Színházi fegyvernek számít még a lövedék kilövésére alkalmatlan gáz- és riasztófegyver, amelyet színházi fegyverként kívánnak használni.

Amennyiben az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, akkor annak a szervezetnek lehet engedélyezni filmgyártási célú lőfegyver tartását, amely megfelel egy kormányrendeletben meghatározott feltételeknek, és ezentúl joga lesz külön engedély nélkül vaktöltényt készíteni az engedélyezett fegyverhez.

Gajdos Béla a hvg.hu-nak azt mondta, örül a módosításnak, de kíváncsi arra, a szabályozás hogyan működik majd a gyakorlatban. „Ideje volt már rendezni ezt a kérdést és a filmgyártási célú lőfegyvert bevenni a törvénybe.” Ugyanakkor megjegyezte: a megfelelő szabályozás mellett fontos, hogy a jogszabályokat be is tartsák, ugyanis ha nem hozzáértők végeznek fegyverszakértői munkát, akkor az veszélyes is lehet. „Voltak ilyen helyzetek – tette hozzá –, de eddig a szerencsének köszönhetően nem történt baleset.”

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.