A Nemzeti Nyomozó Iroda megszüntette a nyomozást a Brad Pitt Budapesten forgatott zombifilmjéhez az országba behozott fegyverek ügyében. A filmkelléknek szánt fegyvereket a Terrorelhárítási Központ komoly akció keretében foglalta le, de a rendőrség most kénytelen visszaadni őket.
Megszüntette a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Brad Pitt-filmhez Magyarországra szállított fegyverek ügyében. A Terrorelhárítási Központ és az NNI munkatársai október 10-én egy vecsési vámszabad területen foglaltak le hatástalanított fegyvereket, amelyek egy magánrepülőgép szállítmányaként érkeztek az országba. A ládák felbontása után összesen 85 darab különféle lőfegyver, kézigránát és lőszertár került elő, köztük katonai sorozatlövők, gépfegyverek, géppuskák, kézi lőfegyverek és távcsöves puskák is.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Terrorelhárítási Központ (TEK) feljelentése alapján 2011. október 10-én nyomozást rendelt el a Btk. 263/A. szakasz (2) bekezdésébe ütköző és a szerint minősülő lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen.
"Meggondolatlan, elkapkodott akció" |
A hvg.hu megszólaltatta az ügyben érintett fegyverszakértőt is, aki szerint a rendőrség "a meggondolatlan, elkapkodott akciójával azt biztos elérte, hogy külföldi produkciók alaposabban meggondolják majd, hogy Magyarországon forgassanak-e, idehozzák-e a pénzüket". A cikk itt olvasható. |
A fegyverekről az igazságügyi fegyverszakértő megállapította, hogy a hatályos magyar törvények értelmében tűzfegyvernek és lőfegyvernek minősülnek - közölte csütörtökön a rendőrség, amely megállapította, hogy a kérdéses fegyverek tulajdonosa egy angol cég, mely azokat egy mozifilm magyarországi forgatására adta bérbe egy magyar kft. részére.
A fegyvereket a hatályos angol törvények szerint módosították, illetve alakították át oly módon, hogy azok alkalmasak legyenek vaktöltény működtetésére. Az angol szabályozás értelmében filmforgatás során éles lőfegyverek is használhatóak fegyvermester jelenlétében és ellenőrzése mellett, a vonatkozó magyar szabályozás ugyanakkor az angol szabályozásnál sokkal szigorúbb, mivel filmforgatás során csak hatástalanított fegyverek használhatóak, vagy kizárólag ilyen célra készült úgynevezett színházi fegyverek - írja a rendőrség. A rendőrség szerint tehát az angol és magyar szabályozás közötti különbséget a fegyverek behozatalának szervezése során nem vették figyelembe.
Bár a lefoglalt fegyverek lőfegyvernek minősülnek a magyar jogszabályok szerint, azonban azok vámszabadterületre érkeztek, ahol sor került a lefoglalásukra azelőtt, hogy birtoklásukra jogosultsággal nem rendelkező szervezet vagy személy átvette volna azokat - a rendőrség ezzel magyarázza azt, hogy az ügyben így büntetőjogi felelősség nem állapítható meg. Az NNI ezért a nyomozást megszüntette, valamint megtette a szükséges intézkedéseket a lőfegyverek tulajdonosnak történő kiadására, Magyarország területéről történő elszállítására.