Itthon hvg.hu 2012. január. 09. 08:11

A Fidesz egyik alapító tagja is kritizálta a médiatörvényt

A médiatörvény nyilvánvalóan kizárólagos befolyást tesz lehetővé a jelenlegi kormánypártok számára - mondta az ATV-nek Molnár Péter jogász, a Média- és Kommunikációkutató Központ szólásszabadság-szakértője, a Fidesz alapító tagja.

A magyar médiatörvény túlnyomó részt nincs összhangban a kormány által hivatkozott európai normákkal és az európai országok gyakorlatával – állapította meg a Közép-Európai Egyetemen működő Média- és Kommunikációkutató Központ legfrissebb tanulmánya. Ennek elkészítésében részt vettek azoknak az országoknak a médiapolitikai szakértői is, amelyek médiaszabályozására a kormány hivatkozott.

„A magyar médiatörvény hatásköre az összes médiumra kiterjed, a Médiahatóság pedig az összes médium felett gyakorolja a hatalmát, ez pedig nincs összhangban azokkal a külföldi normákkal, amelyekkel a kormány példálózott. Néhány példa jogilag megállja a helyét, de külföldön például sokkal szűkebb a szabályozási hatáskör” – fogalmazott az ATV-nek Amy Brouillette, a Média- és Kommunikációkutató Központ kutatásvezetője.

Túry Gergely

Szakértők szerint a szabályozás egyik legaggasztóbb eleme a hatalomkoncentráció, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tagjai ugyanis lényegében a Fidesz delegáltjai. „Az Alkotmánybíróság nagyon világosan megfogalmazta 1992-ben, hogy semmilyen társadalmi csoportnak nem lehet meghatározó befolyása sem a média felügyeletére. Ez a szabályozás nyilvánvalóan kizárólagos befolyást tesz lehetővé a jelenlegi kormánypártok számára” – nyilatkozta az ATV-nek Molnár Péter jogász, a Média- és Kommunikációkutató Központ szólásszabadság-szakértője, a Fidesz alapító tagja, volt fideszes (1993-ig), majd SZDSZ-es országgyűlési képviselő (1994-től).

Az Alkotmánybíróság december 19-ei döntése értelmében számos ponton változtatni kell a médiatörvényen, a médiahatóság vezetőjének és a Médiatanács tagjainak megválasztását azonban nem találta aggályosnak a testület. A Média- és Kommunikációkutató Központ tanulmányában nem tett javaslatokat a kormány számára, de bízik benne, hogy a jogalkotók figyelembe veszik a leírtakat a törvény módosításakor.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.