Dezső András
Szerzőnk Dezső András

Nagyon nem tetszett a fideszes polgármestereknek, hogy Orbán Viktor a keddi frakcióülésen értésükre adta: ha vissza is akarják szerződtetni az államosítani kívánt iskolákat, akkor sem az önkormányzatok lesznek a fenntartók, legfeljebb csak működtethetik az intézményeket – tudta meg a reggeli frakcióülés résztvevőitől a hvg.hu. Néhány kérdésben azonban úgy tűnik, a kormányfő hajlandó engedni a köznevelési törvénnyel szembemenő fideszeseknek. Az oktatási államtitkár a tanácskozást követően magabiztosan nyilatkozott, győzelemként értékelve, hogy a miniszterelnök ismét kiállt a törvénytervezete mellett.

Jóllehet a kedd reggeli Fidesz-KDNP közös frakcióülése után Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár arról beszélt újságíróknak, hogy Orbán Viktor kiállt a parlament előtt heverő és a fideszesek által több száz módosító indítvánnyal betámadott köznevelési törvényjavaslata mellett, a hvg.hu információja szerint még mindig nem jutott nyugvópontra a közel másfél éve húzódó vita a kereszténydemokrata államtitkár és a fideszes oktatáspolitikusok között.

Mint azt az ülésen részt vevő képviselőktől megtudtuk, a kormányfő ugyan több ponton, „nem durván, de kategorikusan” megvédte a tervezetet, úgy tűnik, bizonyos kérdésekben hajlandó a változtatásra. Igaz, a meglehetősen rövid, alig egy óráig tartó frakcióülésen - ami Orbán Viktor egyéb elfoglaltsága miatt lényegében félbeszakadt - konkrét döntés nem született, szavazás pedig nem volt, bizonyos kérdésekben kikristályosodott, miből hajlandó engedni és mihez ragaszkodik.

Információnk szerint az ülésen szóba került az államosítandó iskolák visszaszerződésének, az állami fenntartásnak, a pedagógus életpálya-modellnek, az óvodába lépés időpontjának, a családi napközinek, az egész napos iskolának a kérdése, de kevés szó esett például az érettségiről.

Orbán: az állam lesz a fenntartó!

A hvg.hu-nak a frakcióülésen résztvevő, nevük elhallgatását kérő fideszes képviselők elmondták: továbbra sincs elmozdulás az iskolák állami fenntartásának és esetleges visszaszerzésének kérdésében. „Orbán egyértelművé tette, hogy az iskolák fenntartója a jövőben az állam lenne” – mondta hvg.hu-nak az egyik oktatáspolitikus. A forrás szerint a kormányfő az ülésen kifejtette, nem elég következetes a törvény szövegezése és nem világos, hogy a fenntartó ezentúl az állam lesz, az önkormányzatok pedig csak az iskolák működtetésükre szerződhetnének vissza az intézményeket. „Ha így lesz, akkor csak gondnokok leszünk ezekben az iskolákban” – fakadt ki a hvg.hu-nak az egyik fideszes polgármester. Állítása szerint a polgármestereknél kiverték a biztosítékot a visszaszerződésre vonatkozó kormányfői kijelentések: a tanácskozást követően a folyosón erről egyeztettek. 

Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa - végtelen történet
MTI

Az ülésen résztvevőktől származó információnk szerint Orbán kijelentette: nem akarja, hogy a köznevelési törvény – az önkormányzatok által visszaszerződtetett iskolák esetében - bármiféle finanszírozási garanciát tartalmazzon. A vita hátterében az áll, hogy a tervezetet értelmében a bérek és a járulékok utáni költségeket az önkormányzat által visszaszerzett iskola esetében az önkormányzatok állnák. Ez nem tetszik egyes polgármestereknek, ezért kétféle javaslat is született ennek megváltoztatására: az egyik, hogy az egyházi iskolák állami finanszírozásának analógiájára adjon támogatást az állam, a másik, hogy az önkormányzati iskolák is ugyanannyi támogatást kapjanak, mint az államiak.

Jóllehet Orbán nem akar finanszírozási garanciákat, ennek némiképp ellentmond, hogy ugyancsak a keddi ülésen derült ki, a kormányfőnek tetszik a pedagógus életpálya-modell bérszabályozása, noha ott szintén az állam állná a cechet. (A kormányfő elképzelése ezen a ponton ellentétes Pokorni Zoltán javaslatával, aki egyrészt elhalasztaná az életpálya modell bevezetését, másrészt egészen más alapokra helyezné azt, mint amit a törvénytervezet előír.)

Vannak elemek, amelyek változhatnak

Egy, az ülésen részt vevő, neve elhallgatását kérő KDNP-s forrás szerint ugyanakkor több olyan eleme is lehet a törvénytervezetnek, amiben Orbán hajlandó engedni az „ellenállóknak”. Információnk szerint most úgy tűnik, hogy mégsem lesznek fejlesztő osztályok, azaz megmarad a rugalmas iskolába lépés lehetősége (igaz, nem a szülő, hanem a nevelési tanácsadó döntheti majd el, iskolaérett-e a gyerek).

S bár az ülésen kiderült, hogy Orbán Viktor ragaszkodik ahhoz, hogy 3 éves kortól legyen kötelező az óvoda, hajlandó lenne úgy módosíttatni a törvényt, hogy ez mégse legyen kötelező, amennyiben valamelyik szülő otthon tud/akar maradni a gyermekével. Igaz, ebben a kérdésben szerepet játszik az is, hogy nincs elég óvodai férőhely – ezt a frakciótagok ismét jelezték a kormányfőnek. Úgy tudjuk, hogy a 3 éves kortól kötelező óvodát a KDNP-s Harrach Péter sem támogatta.

A Hoffmann-tervezetben „egész napos iskolaként” szereplő, de Pokorni Zoltán által csak "muszájnapközinek" nevezett rendszer is terítékre került a frakcióülésen és több forrás is azt állította a hvg.hu-nak, hogy ebben a kérdésben is hajlandóságot mutatott Orbán a változtatásra. Eszerint a kormányfő elfogadhatja végül a Lázár János, Pokorni Zoltán és Révész Máriusz javaslatát, mely szerint a rendszert rugalmasabban, de főleg lassabban, több év alatt kellene kiépíteni. Emellett úgy tűnik, a családi napközi kérdésében is van elmozdulás, így elképzelhető, hogy majd a település nagyságát teszik függővé, hogy hol lesz kivitelezhető és hol nem.

A frakcióülés rövidsége is közrejátszhatott abban, hogy továbbra is maradtak nyitott kérdések. Ilyen például az érettségi ügye. Ugyanakkor több forrás is arról beszélt lapunknak, hogy Orbán központosított törekvéseivel találkozhat az az álláspont, hogy a felsőoktatásba ne helyi, szubjektív értékelés, hanem egy sztenderd vizsga alapján lehessen bekerülni.

Hoffmann Rózsa titka

Egy, a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó kormányzati forrás szerint egyébként teljesen esélytelen, hogy a köznevelési törvény ügyében Pokorni Zoltán és Hoffmann Rózsa kiegyezzen, annyira eltérő gondolkodású és világképű személyiségek. Ugyanez a forrás úgy véli, Hoffmann azért tudta a fideszes ellenszél ellenére a kormányzaton átverni és lényegében bebetonozni a közoktatással kapcsolatos elképzeléseit, mert az elmúlt másfél évben „kitanulta Orbánt”, azaz beépítette a tervezetébe a miniszterelnök legfőbb elképzeléseit és ezzel megnyerte magának a kormányfőt.

Eszerint a köznevelési törvény koncepciója elkészültével lett világos a kormányzati körökben, hogy Orbán és Hoffmann „rokonlelkek” és nagyon hasonlóan gondolkodnak a közoktatásról.  Ezzel nyilvánvalóan Hoffmann Rózsa is tisztában van, ezért meri hangoztatni azt a feltehetőleg túlzó állítását, miszerint Orbán Viktor teljes mellszélességgel támogatja az államtitkárság elképzeléseit.  

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.