Itthon MTI 2011. szeptember. 24. 14:46

Gyurcsány mehet, a vagyon marad

Hiller István korábbi pártelnök szerint csak idő kérdése, hogy Gyurcsány Ferenc és az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform távozzon az MSZP-ből. A választmányi ülés határozott arról, hogy az MSZP vagyona és infrastruktúrája "egy és oszthatatlan".

Az MSZP szociáldemokrata platformjának vezetője a párt szombati választmányi ülése után újságíróknak azt mondta: úgy gondolja, hogy Gyurcsányék ezt a döntést lélekben már meghozták, és csak idő kérdése, hogy távozásuk jogi értelemben is megtörténjen. Hozzátette, aki szerint ez a szocialista párt darabokra hullását jelentené, "az vagy nem ismeri a helyzetet, vagy hazudik", az MSZP-ben működő hét platform közül ugyanis hat egységesen a pártelnök és az elnökség mögött áll.

Többen, így a pártelnök, Mesterházy Attila is élesen bírálta Gyurcsány Ferenc és az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform magatartását az MSZP  az ülésén. A volt miniszterelnök kizárásáról azonban nem döntöttek, elfogadtak viszont egy határozatot, amely kimondja: az MSZP nem vállal közösséget azokkal, akik vétenek a párt etikai normái ellen. A dokumentum a Demokratikus Koalíció feloszlatásának lehetőségét is felveti.

Suchman Tamás üdvözli Lamperth Mónikát. Elhidegülés
MTI/Földi Imre

Simon Gábor választmányi elnök az ülés után újságíróknak elmondta: a határozat rögzíti, hogy aki az MSZP többségi döntéseinek megvalósulását akadályozza, vagy a párt működésével, megújulásával kapcsolatos kritikáit nem a belső fórumokon fogalmazza meg, "nem méltó a szocialista párt szolidaritására". Emellett megerősítették, hogy a választmány eljárhat az MSZP alapszabályával és etikai normáival ellentétesen cselekvő platformokkal és tagozatokkal szemben. A határozat így utal az alapszabály azon pontjára, amely lehetővé teszi a platformok megszüntetését. A dokumentum továbbá leszögezi, hogy az MSZP vagyona és infrastruktúrája "egy és oszthatatlan" - mondta Simon Gábor.

Az MTI úgy tudja, a párt szétverésének szándékával vádolták Gyurcsány Ferencet, aki egyébként nem vett részt az ülésen. A harmincas generációhoz tartozó politikus is azt vetette a volt kormányfő szemére, hogy miközben az MSZP megújításáról beszél, nem ad lehetőséget arra, hogy a pártelnökség - ahová több fiatal bekerült - megvalósítsa terveit, helyette a széthúzásra játszik.

Simon Gábor választmányi elnök megerősített, hogy a végül elfogadott határozatnál "radikálisabb" ötletek is előkerültek, Gyurcsányék kizárásának lehetőségéről viszont nem szavaztak. Az uralkodó álláspont az volt, "ha úgy döntenek, hogy kilépnek az MSZP-ből, tegyék meg minél gyorsabban".

Hirdetés