Itthon hvg.hu 2011. augusztus. 20. 10:52

Rend és fegyelem: új állami jelszavak augusztus 20-án

Kicsit küzdött Schmitt Pál köztársasági elnök az erős szélben a papírjainak lapozásakor, de azért elmondta beszédét a Hősök terén, amikor 61 honvédtisztet avattak fel szombaton, augusztus 20. alkalmából. Ő is és Hende Csaba honvédelmi miniszter is a rendet hangsúlyozta az ünnepi beszédében. Hiába, mert délután a bazilika előtti misét egy rendzavaró próbálta megafonnal szétkiabálni.

„Magyarország: volt - és ezt szeretném hinni: lesz” – idézte Széchenyi Istvánt Schmitt Pál köztársasági elnök beszédében.

Hányszor idéztük már ezeket a szavakat, gróf Széchenyi István gondolatát. Hányszor nyertünk bizonyosságot, hogy többre vagyunk képesek. Magam is ezekkel a szavakkal köszöntöm a világ magyarjait – kezdte Schmitt, majd gratulált a frissen avatott tiszteknek – akik között két olyan nő is akadt most, akik harci feladatok ellátására alakított egységeknél kapnak majd beosztást.

MTI / Kovácsi Tamás

„Most mégsem az számít, ami volt, hanem ami most kezdődik, aminek Isten segítségével lennie kell Magyarországból” – folytatta a köztársasági elnök.

Az otthont, a családot és a szülőföldet is meg kell védeni. A honvédségnek kell új lelkületet adnia az országnak – tette hozzá. Építeni kell, erősíteni, jó hírnevét erősíteni a hazának Schmitt szerint.

A Ludovika értékrendje a mai korban is biztos támpontot nyújt: rend, fegyelem, kötelezettségvállalás, egészség, hazaszeretet. A magyar honvédség is ezek alapján mutat példát fegyelemből és emberi tartásról - mondta Schmitt Pál. (A Ludovika korábban katonai akadémia volt, jelenleg egy zászlóalj neve emlékeztet erre az intézményre a Magyar Honvédségben.)

MTI / Szigetváry Zsolt

Beszéde után légibemutatót tartottak a honvédség erői - helikopterek, vadászpilóták és szállítórepülőgépek.

Rend, rend és a rendzavaró

Schmitt szavai egybecsengtek Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédével, aki előzőleg arról beszélt, hogy Szent István rendet hagyott örökségül maga után. A rendet azonban csak nehezen sikerült fenntartani még augusztus 20-án is: a Szent István-bazilika előtti misét egy férfi megafonba kiabálva próbálta megzavarni. Őt a biztonsági emberek teperték le ezután.

A tisztek avatásukkor egyébként nemcsak esküt mondtak, hanem kardot is rántottak, amire Schmitt Pál adott engedélyt. Reggel már megkezdődtek az ünnepségek a hivatalos zászlófelvonással, majd Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes állami kitüntetéseket adott át.

MTI / Szigetváry Zsolt

Szintén reggel Mesterházy Attila MSZP-elnök adott ki közleményt augusztus 20. alkalmából. Szerinte a Szent István-i örökség ma is mindenkit kötelez.

A Lehet Más a Politika - szombati közleménye szerint - államalapító Szent István ünnepén "az akarnokság politikai kultúrája helyett a valódi nemzeti együttműködés politikai kultúráját" kéri számon a Magyarország újjászervezését hirdető kormányon.

Magyar Ízek Sétánya

Idén is tízezrek látogattak ki az augusztus 20-ai nemzeti ünnepen a másodízben megrendezett Magyar Ízek Sétányára a fővárosi Duna-partra, ahonnan a légi parádét is megtekinthették.

A legtöbb érdeklődőt az MTI szerint Magyarország tortáját, a kecskeméti barackkal töltött kölestortát kínáló pontok vonzzák. Az elszántabbak akár félórát is várnak, hogy megkóstolhassák a különleges édességet.

Jó minőségű a pécsváradi pékek szerint a nemzet kenyere

A pékek szerint jó minőségű és finom a nemzet kenyere, amelyet több nagy kenyérrel és mintegy ötezer cipóval együtt háromszáz hazai és határon túli magyarlakta helyről érkezett búza lisztjéből sütöttek ki Pécsváradon szombaton.

"Olyan kiváló minőségű gabona, amilyenből ez a liszt készült, nincs Magyarországon" - mondta Krebsz Gábor pék, amikor az első liszteszsákot kibontotta a sütödében. Rögtön meg is magyarázta, hogy a liszt annál jobb, minél több helyről származó gabonából őrlik, azok ugyanis egymás hibáit ellensúlyozzák, jó tulajdonságait pedig erősítik - írja az MTI.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.