Itthon Kovács István, Miskolc 2011. augusztus. 10. 12:14

"Szégyenletesen kevés" pénz: menekülnek a közfoglalkoztatás elől - galéria

Kevésnek tartják a közmunkával szerezhető bért, így sokan próbálnak meg kibújni az önkormányzat által rájuk rótt kötelezettség alól, különösen most, amikor idénymunka is adódik – derül ki a Borsod, illetve Heves megyében készült körképünkből.

A mindenfajta támogatási formából kiesettek utolsó segélyezési lehetősége a bérpótló juttatás, aminek kézbesítését 2011 januárjától 30 nap munkavégzéshez kötik. Sokan mégis eldobják maguktól ezt az összeget (a belügy szerint a "27 ezer forintos segély összegének több mint dupláját"), inkább kivonják magukat a felajánlott közfoglalkoztatásból.

Heves megyében a legkirívóbb adatokkal Hatvan városban találkozhatunk. A közterületek tervezett karbantartását és a parlagfű irtását mintegy ötven ember közfoglalkoztatásával akarták megoldani. A kiértesített száz főből huszonöten nem reagáltak a megkeresésre, közülük többen elérhetők sem voltak a megadott lakcímen. Szabó Zsolt polgármester a hvg.hu-nak elmondta: hasonló nagyságrendben jelentek meg a hivatalban olyan személyek, akik „mindenfélére hivatkoztak, csak ne osszák be őket közmunkára”.

Közmunkából "épül" az ország - galéria, kattintson a képre!
MTI / Komka Péter

A legtöbben betegséget említettek, de végül öten mutattak róla orvosi igazolást, hogy a „behívás” időpontjában fennállt náluk a munkaképtelen állapot. „Mások őszintén elárulták, hogy találtak maguknak más (akár fekete) munkát, és inkább ott jutnak pénzkeresethez.” Egyébként – tette hozzá a polgármester – az autóipari beruházások Hatvanból is érezhető létszámú szakembert szívnak fel. A városban jelenleg mintegy százan dolgoznak közfoglalkoztatottként, egy részük az önkormányzat által létrehozott munkahelyeken tevékenykedik. Jó hírként említette Szabó Zsolt, hogy náluk a lakókörnyezet elhanyagolása miatt senkitől nem kellett megvonni a jövedelempótló támogatást, mert „az utolsó figyelmeztetés mindenkire hatott”.

A hevesi városban idén 704 állás nélkülit értesítettek ki, jelenleg 152-en dolgoznak közfoglalkoztatottként, 4 órás munkaviszonyban. A behívást követően 74-en nem vették fel a munkát. Közülük többen cégeknél tudtak elhelyezkedni, de 30 fő néhány hónap halasztást kért, különböző okokra hivatkozva. A városban januártól összességében 74-en estek el egy év időtartamra a bérpótló juttatástól – közölte megkeresésünkre Domján Róbert városüzemeltetési osztályvezető. A szakember szerint „a hatvani háziorvosok komolyan vették a munkájukat, és tényleg csak munkaképtelen embereknek állítottak ki orvosi igazolást az alkalmatlanságról”.

Lehetőségek híján

Borsodban sokkal súlyosabb a foglalkoztatási helyzet, így a hvg.hu szerint a támogatásra szorulók is együttműködőbbek. Edelényben Ambrusits Tibor szociális osztályvezető tájékoztatása szerint ebben az évben mindössze 20 embernek tudtak közfoglalkoztatást biztosítani, amit csupán egyvalaki nem fogadott el. Szeptembertől viszont 135 főre növekszik ez a létszám, plusz további harmincan helyi intézményekben kapnak munkalehetőséget.

MTI / Komka Péter

„Mintaértékű” közfoglalkoztatási program zajlik Szendrőn – legalábbis így ítéli meg Kresák Zoltán igazgatási és szociális irodavezető. Náluk a dolgozó emberek „értékteremtő munkát végeznek”, többek között a TÁMOP keretén belül elnyert támogatásból biomassza-feldolgozó üzemet építenek, amivel a település intézményeinek fűtését oldják meg. Idén 130 főt vontak be a közfoglalkoztatásba, ami év végére elérheti a 200-at is. A bérpótló támogatása kilenc embernek szűnt meg „ittasság, illetve más fegyelmi okok miatt”.

Szégyenletes „munkabér”

Szikszón jelenleg 40 ember végzi napi 4 órás munkáját, „keserű szájízzel” – nyilatkozta Füzesséry József polgármester. Kivétel nélkül 8 órás munkaviszonyt szeretnének, mert a most kapott pénz „szégyenletesen kevés, abból megélni sehogyan sem lehet”. Náluk a kiértesítettek közül egyetlen ember nem tudott munkába állni, ő „valóban orvosi ellátásra szorul”.

Ózdon idáig jelentkezési kötelezettség elmulasztása vagy fegyelmi okok miatt 38 álláskeresőnek szűnt meg a bérpótló támogatása. A kohászvárosban 2600 segélyezett él, közülük havi szinten ötszáznál többen kapnak munkalehetőséget a közfoglalkoztatásban – közölte Dobi László, a szociális osztály helyettes vezetője. A négyórás munkáért járó bruttó 39 ezer forintot sokan keveslik, ezért nyáron inkább idénymunkát vállalnak, és annak letelte után jelentkeznek közmunkára, hogy teljesítsék a támogatás feltételét.

Hirdetés