2011. július. 23. 20:00 Fontos Erzsébet Utolsó frissítés: 2011. július. 20. 18:34 Itthon

Csak a közmunka segíthet betartatni a guberálási tilalmat

Józsefvárosban a hajléktalanok megélhetése a sörösdobozok és a kis feles üvegek kikukázásán és azok visszaváltásán múlik. Ezt igyekszik megszüntetni egy VIII.kerületi, guberálási tilalomról szóló rendelet, amelynek betartását szinte senki nem ellenőrzi.

A guberálás betiltása elméletben veszélybe sodorhatná a hajléktalanok egyik legjelentősebb megélhetési forrását, a szelektív hulladékgyűjtőben található sörösüvegek, kis feles üvegek visszaváltását, azonban a VIII.kerületi rendeletről a hajléktalanok nagy része nem is tud, ezért az egyik józsefvárosi kisbolt délelőtti forgalma jól mutatja, a nincstelenek kukázási kedve egyáltalán nem lankad.  

A kisboltban délután 13 órakor, 148 tálca hevert a raktárban. Egy tálcán 48 darab, kis feles üveg van, így 9504 kisüveg gyűlt össze látogatásunkig, amelyek darabonkénti ára 6-9 forint. A boltos elmondása szerint egy héten körülbelül 1000 tálca, azaz 48000 "árú" érkezik hozzájuk, ami azt jelenti, hogy az említett boltba járó guberálók, körülbelül 30-an akár 288.000-432.000 forintot is összekukázhatnak maguknak egy héten. (egy guberáló 9600 forint/hét, 1300 forint/nap gyűjthet össze – szerk.) Bár hozzáteszi, a forgalom változó, amit jól bizonyít, hogy az említett boltos váltótársa átlagosan, csupán napi 50-100 tálca összegyűléséről beszélt.

Fémeket érdemes guberálni

Annak ellenére, hogy a kisboltban tett első látogatásunkkor sok kisüveg volt a bolt raktárában, a hajléktalanok inkább a fémeket, sörösdobozokat tartják érdemesnek összegyűjteni. Azzal érvel Kolonics László „Pamacs”, aki a Teleki László téren guberáló hajléktalan csoport egyik szószólója, hogy az üveg elvágja a kezüket, ezért nem gyűjtik azokat. Ám a valódi ok inkább az, hogy az üvegek összegyűjtéséből egy átlagos nap alatt 1300 forint gyűlik össze, amiből megveszik a napi betevőt: a 20 dkg felvágottat, a nagy kenyeret és egy flakon bort.  Ezzel szemben a sörösdobozokért több pénzt adnak. A nagyobb hipermarketekben 2 forintot fizetnek 1 sörösdobozért, jobb helyeken 2 dobozért adnak 5 forintot. Az általunk megkérdezett hajléktalanok egytől-egyig a MÉH-telep helyett kizárólag oda viszik az összegyűjtött dobozokat.

Mikor arról kérdezzük a csapatot, hogy hány dobozt tudnak összegyűjteni egy nap, „Pamacsék” elkezdik egymást túllicitálni. Szuró szerint 1 óra alatt összetud gyűjteni 400-500 darab sörösdobozt (800-1000 forintot). Jani pedig azzal kérkedett, hogy „seperc” alatt kikukázik 1500 darabot (3000 forint) csupán végig kellene menni a jól bejáratott guberálós helyein, ami 8 kerületet foglal magában, feltétlenül érintve hipermarketek, hiszen mint mondják, "ott van a sok sörösdoboz".

Két, általunk felkeltett hajléktalan szerint ez azonban hazugság, hiszen az összes kuka ki van fosztva, hiszen nagy a konkurencia, „fél Budapest ezt csinálja” és mint mondják, jó, ha egy nap 3-an összegyűjtenek fejenként 30 dobozt. „Pamacs” szerint, a panaszkodókból csak a lustaság beszél, hiszen igaz, végig kell járni fél Budapestet, de akkor legalább találni is lehet valamit. 
A Teleki László téren megkérdezett hajléktalanok nagy része guberál, bár olyanra is van példa, aki talált tárgyakat ad el a közeli piacon, vagy ugyanott, apró-cseprő munkákat végez el az árusoknál, és cserébe zöldséget, gyümölcsöt, szerencsésebb napokon még szalonnát is kap „fizetségül”.

Senkit nem büntettek meg

A guberálásból összegyűjtött kisüvegek, sörösdobozok a boltoknak semmiféle kockázattal nem jár, a hajléktalanoknak már annál inkább. Ha valakit guberáláson érnek tetten, a rendőrök, közterület-felügyelők akár 50 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik. „Ahhoz, hogy ne bukjunk le, nagyon oda kell figyelnünk” – halljuk egy másik csoportban guberálók párbeszédét.

„Pamacs” csupán abban látja a lényeget, hogy korán, még a kukás kocsi, a rendőröknél „sokkal szigorúbb közterület-felügyelők” és a többi hajléktalan csoport előtt kell menniük ahhoz, hogy felboríthassák a szelektív hulladékgyűjtőket és persze találjanak is benne valamit.  A gyorsaság létkérdés, nagy a konkurencia, ráadásul sűrűn, 2-3 naponta cserélik a szelektív hulladékgyűjtő kukákat.

A hajléktalanok vegyesen vannak informálva arról, hogy a guberálással törvénybe ütközőt cselekednek. Amikor megemlítjük nekik a tilalmat, magát a felvetést is értelmetlennek tartják. „Miből fizetnénk ki? Se pénz, se állandó munkalehetőség” – mondják „Pamacs” társai, majd az összes csoporttag elismerően bólogat, mikor Jani megemlíti, hogy addig jó, míg guberálnak és ebből többé-kevésbé megtudnak élni. „Jobb lenne ha lopnánk és rabolnánk?” – teszi fel a kérdést „Szuró”, aki szerint, ha komolyan betartják a tilalmat, ez lesz. Majd gyorsan hozzáteszi, Demszky Gábor sokkal empatikusabb volt, Tarlós, megválasztása óta csak „beléjük rúg”.

Csak szóban figyelmeztetnek

Igaz, az igazoltatás és a bírság kipostázása többé-kevésbé megoldott, hiszen az ellátó intézményekben többnyire rendelkeznek lakcímmel, mégsem tudják behajtani a büntetést.

A hajléktalanok tapasztalatai szerint a rendőrök csak szóbeli figyelmeztetést alkalmaznak, de azt is ritkán, mint mondják, már ismerik egymást és tulajdonképpen egy „baráti” viszony alakult ki a két, elméletben szemben álló fél között. A közterület-felügyelőkkel azonban már nem ilyen a kapcsolatuk. Előszeretettel, rendszeresen igazoltatják őket, és mindenért rájuk szólnak, a közterületen való pisilésért, a parkban való alvásért, kukázásért. „Lát maga itt vízcsapokat vagy toitoit? Hol tisztálkodjunk és végezzük el a dolgunkat?” – kérdezi Feri, egy másik csoporthoz tartozó hajléktalan kőműves, aki szerint mindig szópárbajjá és a hajléktalanok részéről fenyegetéssé fajul el a közterület-felügyelőkkel való találkozás, aminek a vége az lesz, hogy valamelyik csoport odébb áll. 

A rendelet gyakorlati alkalmazását „puhaság” jellemzi, hiszen bevezetése óta guberálás miatt senkit nem büntettek meg. Mint Kocsis Mátétól, Józsefváros polgármesterétől megtudtuk, csupán 15 hajléktalan ellen indult eljárás, de közülük is csak 3-at sújtottak 50 ezer forint helyett 5 ezer forintos pénzbüntetéssel, mikor 20-30 szóbeli figyelmeztetés után sem hagyták abba a szelektív hulladékgyűjtők felborítását és az üvegek széttörését.

A szóbeli figyelmeztetések sokaságából, a büntetések csekély számából, és a boltba visszavitt üvegek nagyságából adódóan érzékelhető, szinte semmi változást nem okozott a guberálás betiltása. Csupán érdemes végigmenni a Teleki László téren és az Erdélyi utca környékén, ahol nagy, zörgő zsákkal sétálnak a hajléktalanok az utcákon.

A rendelet hatékonyabb betartására egyetlen megoldási mód lehet: „Ha a jövőben a népszavazás megerősíti a rendeletet, így többek között a közmunka lesz a nemfizetés következménye” – mondta Kocsis.

Tarlós István főpolgármester korábban a sajtóban kijelentette, egyetért a kerülettel, ezért akár a fővárosra kiterjesztve is elképzelhetőnek tartana egy népszavazást. Kocsis Máté viszont annak ellenére, hogy fontosnak tartja a főpolgármester támogatását, mégsem tart szükségesnek egy fővárosi szintű népszavazást, hiszen mint mondja, a kerület éppen elég adatot fog szolgáltatni ahhoz, hogy abból magasabb szinten is levonhatók legyenek a tanulságok.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.