Itthon M. László Ferenc 2011. július. 22. 09:59

Csányi is bulizik majd az ősfideszes székely fesztiválon

Meglehetősen eklektikus program vár az "ősfideszes” fesztivál, a 22. Bálványosi Szabadegyetem közönségére. A székelyföldi rendezvényen a közösségi médiáról Deutsch Tamás, a magyar foci helyzetéről Csányi Sándor OTP-elnök és Kubatov Gábor fideszes pártigazgató tart előadást. Továbbra sem tudni, hogy feltűnik-e a bulin a román államelnök, Traian Basescu, akit a korábbi évektől eltérően idén nem hívtak meg a fesztiválra.

Évről évre egyre nagyobb tömegeket vonz a Bálványosi Szabadegyetemen. Csütörtökre már csak a Tusnádfürdőtől 30 kilométerre található Csíkszeredán volt szabad szállás, az első sátorozók már vasárnap megjelentek a településen, hogy legyen helyük táborozni, holott a buli csak kedden kezdődött. A bulizókat még az idén szinte naponta pusztító viharok sem tántorították el.

A 22. alkalommal megtartott rendezvény hivatalos neve megtévesztő, ugyanis már hosszú évek óta nem Bálványosfürdőn tartják a fesztivált, hanem egy másik székelyföldi üdülőhelyen, Tusnádfürdőn, innen a Tusványos elnevezés. A rendezvény eredetileg nem is fesztiválnak indult: a rendszerváltás után a liberális Fiatal Demokraták Szövetsége szervezte szabadegyetem programját elsősorban szakpolitikai és tudományos előadások töltötték ki, ám idővel egyre több koncertet szerveztek, egyre színesebb lett a buli. Ma már a fiatalok többsége az együttesekért, az ingyenes koncertekért keresi fel a tábort, de az utolsó napra, szombatra időzített Orbán Viktor-előadást is rendszeresen nagy tömeg hallgatja.

A szabadegyetem a mai napig megmaradt fideszes rendezvénynek, ahol a párt vezetői, ismert politikusai a fő meghívottak. A Fidesz tavalyi kormányra kerülése után a kabinet számos államtitkára, minisztere, országgyűlési és európai parlamenti képviselője fordult meg a táborban, idén az Orbán-kormány új nemzetpolitikája, a kettős állampolgárság – az előzetesen kiadott program szerint – a „nemzetegyesítés” a fő téma.

Amikor Orbán elengedi magát

A Bálványos ötlete egy kézdivásárhelyi házibuliban született meg 1989 decemberében, amikor Németh Zsolt fideszes politikus – jelenleg a Külügyminisztérium államtitkára – a román forradalom után meglátogatta erdélyi ismerőseit. Az első találkozókat a Kézdivásárhelytől húsz kilométerre található Bálványosfürdőn rendezték, később került át Tusnádfürdőre.

Orbán Viktor a 2005-ös Bálványosi Szabadegyetemen

A kilencvenes évek második felében, majd az ezredforduló után főleg a konfliktusokról, a vitákat gerjesztő kijelentésektől vált közismertté a szabadegyetem. A Fidesz politikusai – elsősorban Orbán – hol a Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ), hol az MSZP-s kormányokra tettek éles megjegyzéseket.

Az RMDSZ és a Fidesz között a viszony még az első Orbán-kabinet idején romlott meg, amikor a kormánypárt inkább a szövetséggel szembeforduló Tőkés Lászlót, illetve a körülötte csoportosuló erdélyi szervezeteket támogatta. (Bár a királyhágómelléki református püspök 2003-ig a szövetség tiszteletbeli elnöke volt, már a 2000-es romániai választások előtt arra szólította fel a magyarságot, hogy ne szavazzanak az RMDSZ-re.) Részben ezért a szövetség vezetői 2001 után évekig nem voltak hajlandók megjelenni a tusnádfürdői rendezvényen, az RMDSZ akkori elnöke, Markó Béla 2005-ben tért vissza a tusnádfürdői táborba. Idén az RMDSZ-t már a februárban megválasztott új elnök, Kelemen Hunor képviseli.

„Szeretik a focit”

A 22. Bálványosi Szabadegyetem programjába számos pikánsnak ígérkező előadást iktattak be a szervezők. Pénteken a magyar futball jövőjéről vitatkozik Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, civilben a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója – a Fradi elnöke – és Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő, az MTK elnöke.

 

Deutsch – aki korábban botrányos Twitter- és Facebook-bejegyzéseivel híresült el – péntek délben „Az innovatív nyelvhasználat a közösségi médiában” címmel tart előadást, a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó – a program szerint „jószolgálati nagykövetként” – pedig az önkéntességről beszél. A szabadegyetemre meghívót kapott Szalai Annamária, a Médiahatóság elnöke, aki a médiatörvényről fog „szabadon” beszélni Kovács Zoltánnal, a kormány kommunikációs államtitkárával.

Basescu nem kapott meghívott

Nem ez volt az egyetlen ok, ami miatt a tusnádfürdői rendezvény időről időre a figyelem középpontjába került. A szabadegyetem fesztelen légkörét kedvelő Orbán Viktor többször tett olyan kijelentéseket az elmúlt években, melyek vitákat gerjesztettek Magyarországon és Romániában. 2004-ben diplomáciai viharokat keltett a két ország között, amikor azt mondta, hogy "a romániai demokrácia állapota ma nem jogosítja fel Romániát arra, hogy gyors felvételében reménykedhessen az Európai Unióba". 2005-ben pedig az előző évi eredménytelen kettős állampolgársági népszavazásra utalva Orbán azt mondta, "amikor a baloldal erre időnként lehetőséget kapott, akkor rárontott a saját nemzetére".

Vihar után az idei fesztiválon
MTI / Koszticsák Szilárd

Az utóbbi években különösen a román államelnök látogatásai tették izgalmasabbá a fesztivált. Traian Basescu a 2009-es rendezvényen – a hallgatóság füttykoncertjétől kísérve – kijelentette, az erdélyi magyarok ne reménykedjenek az autonómia megszervezésében, mert a román alkotmány nem teszi lehetővé az etnikai területi önrendelkezés kialakítását. Tavaly pedig arról beszélt, hogy a Nemzetközi Valutalappal vitázó Magyarország veszélybe sodorhatja a térségbeli valutákat is.

Az idei szabadegyetemre Basescu már nem kapott meghívott, bár a szervezők szerint a román államfő érdeklődött náluk a fesztiválról, így nem kizárt, hogy a köztársasági elnök is tiszteletét teszi a bulin.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.