Lassan kezelhetetlenné válik a közüzemi szolgáltatókat – ivóvíz- és hőszolgáltató, valamint ingatlankezelő - tömörítő Miskolc Holding Zrt. kintlévősége, aminek behajtására intézkedéscsomagot dolgozott ki a város önkormányzata. Hosszadalmas kiürítési perek után jelenleg 126 bérlő ellen van jogerős végzés, 23 estben pedig már kitűzték a kilakoltatás időpontját is.
A közelmúltban a 2008-2010 évek kintlévőségének kezelésére történt egy átvilágítás, amelynek során kiderült: Miskolcon a lakosság összes tartozása a közüzemi szolgáltatók felé 5,4 milliárd forintra rúg. A minősített, vagyis 180 napon túli adósság ezen belül 2,3 milliárd. A vizsgált időszakban a növekedés mértéke 49 % volt, amit a város vezetői tarthatatlannak minősítettek – közölte a hvg.hu-val Pásztor Imre a Miskolc Holding Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt. sajtóreferense.
Az adósság behajtására az elmúlt két hónapban mintegy 11 000 felszólítót küldtek ki az adósok részére, akik hő-, víz- és/vagy kommunális díjjal, illetve lakbérrel tartoznak. A MIK Zrt. kezelésében 5209 lakás van, amelyek után 2900-an halmoztak fel lakbérhátralékot. Mivel a korábbi intézkedések nem hozták meg a várt eredményt, módosították a lakbértámogatási rendeletet, így mostantól akinek 199 ezer forintot meghaladja a díjtartozása, nem részesülhet ebben a támogatási formában.
Rendszeresen tartanak szociális egyeztető fórumokat, ahol mérlegre teszik a kilakoltatással kapcsolatos problémákat és egy jelzőrendszer kialakításának lehetőségét, de indítványozzák a jogszabály módosítását és az adatvédelmi problémák megoldására is javaslatot tesznek. A jelenlegi szabályozás lehetőséget ad a végrehajtási eljárás akár több éves elhúzódására is, ami komoly gátja a kintlévőség megtérülésének és ez a helyzet az önkormányzatok szemszögéből sürgős változtatást igényel.
Miskolcon prioritást élveznek a szociális szempontok, ezért az egyeztető fórumba az illetékes önkormányzati osztályok mellé szociális tevékenységet folytató és ökumenikus szervezeteket is bevontak. A cél viszont egyértelműen a felhalmozott adósság kezelése és a követelések behajtása a rendesen fizetők védelme mellett. Ezért körültekintően kell végrehajtani a korlátozó- vagy szolgáltatást megszüntető intézkedéseket. A MIHŐ és a MIVÍZ 1285 fogyasztójánál már korlátozást kezdeményeztek, 124 esetben csökkentették vagy felfüggesztették a szolgáltatást. Az érintettek közül eddig 87 fogyasztóval sikerült megállapodni a tartozás rendezéséről.
Az adósoknak részletfizetési lehetőséget, adósságrendezést és többféle könnyítési lehetőséget kínálnak és úgy tűnik, egyre többen élnek a könnyített adósságrendezéssel.
A szigorúbb fellépés hatására az ügyfélszolgálati iroda forgalma májustól megduplázódott, a részletfizetések darabszáma közel ötszörösére, a befizetett összeg pedig havi 35 millió forinttal nőtt. A két hónap alatt kézbesített 11 ezer felszólító következményeként az összes befizetés 50 millió forintra emelkedett. A megtett intézkedések viszont további költségekkel jártak, amit ez év őszétől a fogyasztókra terhel a Miskolc Holding Kft.