A Charta szerint a Fidesz felszámolja a pártatlan igazságszolgáltatást
A Fidesz-kormány sztálinista rendőrállamot épít a büntetőeljárással kapcsolatos törvényekkel - állítja a Magyar Demokratikus Charta nyilatkozatában a Fidesz büntetőeljárási törvénymódosításairól.
A Bauer Tamás, Debreczeni József, Márton László és Vitányi Iván aláírásával kiadott nyilatkozatban a Magyar Demokratikus Charta kijelenti, hogy a bírói ítélet nélküli fogvatartás időtartamának meghosszabbítása, a fogvatartottak védőjük jelenléte nélküli vallatásának lehetősége, az, hogy az ügyészség válogathat, hogy melyik, neki tetsző bíróságnál tárgyalják a perbe fogott személy ügyét, valójában "a pártatlan igazságszolgáltatás újabb biztosítékait számolja fel a bírói önkormányzat felszámolását követően", és így a büntetőeljárással kapcsolatos törvények kezdeményezett módosítása "új minőséget jelent a magyar demokrácia felszámolásában".
"A Magyar Demokratikus Charta megdöbbenéssel állapítja meg, hogy a Fidesz-kormány ezzel megteszi az első lépést a sztálinista rendőrállam felé, ahol a bűnüldöző hatóságok által üldözött személynek nincsenek számon kérhető jogai. Ez az új világ, amelyet egy éve Orbán Viktor meghirdetett. Aki nem talál tisztelnivalót a demokratikus alkotmányon, az gyorsan eljut a rendőrállamhoz. Minden képviselő, aki megszavazza ezt a törvényt, felelős a rendőrállam újjáépítéséért" - írja a Magyar Demokratikus Charta nyilatkozatában.
Az alkotmányügyi bizottság kedden nyújtotta be javaslatát arról, hogy az állami vagyon megkárosításával kapcsolatos büntető és polgári perekben, ha kell, többletjogokat adjon a bíróságok és a peres felek kezébe, ugyanakkor az eljárások lassítását szolgáló jogosítványokat elvonja. A büntetőeljárások és a polgári peres eljárások gyorsítása érdekében az indítvány alapján bizonyos kiemelt, adócsalási, hivatali visszaélésekkel kapcsolatos ügyekben, vagy olyankor, ha a vádlott önkormányzati, vagy országgyűlési képviselő, az ügyész maga dönthetné el, mely bíróságon emel vádat, a kiemelt esetekben pedig a fogva tartottak egy ideig nem beszélhetnének a védőügyvédjeikkel sem, illetve a fogvatartásuk indokait tartalmazó iratok megismerésében is korlátoznák őket.
A törvénytervezet ellen korábban az ügyvédi kamara, a TASZ, valamint a Magyar Helsinki Bizottság jogvédő szervezet is tiltakozott, a parlamentben pedig az ellenzék is felemelte a szavát a javaslat ellen.