Az MSZP szerint a büntetőeljárási törvény módosítása annak a Központi Nyomozó Főügyészségnek adna további jogköröket, amelyet "gyakorló jogászok, köztük maguk az ügyészek, stílusuk és módszereik miatt ávónak neveznek".
Az MSZP szerint alkotmányellenes és koncepciós büntetőeljárások alapjait rakja le az alkotmányügyi bizottság kedden benyújtott javaslata. Bárándy Gergely országgyűlési képviselő újságíróknak elmondta: a bizottság indítványa átfogóan módosítaná a büntetőeljárás és a polgári perrendtartás szabályait. Kifogásolta, hogy a módosítás annak a Központi Nyomozó Főügyészségnek adna további jogköröket, amelyet - mint fogalmazott - "gyakorló jogászok, köztük maguk az ügyészek, stílusuk és módszereik miatt ávónak neveznek".
Bárándy Gergely azt mondta: ez a rendelkezés a hatályos alkotmánnyal és a január elsején hatályba lépő alaptörvénnyel is ellentétes, mivel azok egyaránt kimondják, hogy a büntetőeljárás alá vont személyeket az eljárás minden szakaszában megilleti a védelemhez való jog. A szocialista politikus szerint a bizottság ülésén a fideszes igazságügyi államtitkár is annak az aggodalmának adott hangot, hogy az indítványnak ez a rendelkezése alkotmányellenes.
"Miért is nem lehet jelen a védő az első 48 órában? Mit szeretnének csinálni vajon a Központi Nyomozó Főügyészségen az ott fogvatartott gyanúsítottakkal, amit a védő nem láthat és hallhat?" - tette fel a kérdést. Aggályosnak nevezte azt is, hogy az indítvány a vádelhalasztás lehetőségét súlyosabb bűncselekményekre is kiterjesztené, ami szavai szerint "nem éppen törvényes" vádalkukra adna lehetőséget.
Bárándy Gergely szerint elfogadhatatlan továbbá, hogy az ügyészség jogosítványait bővítő javaslatot - mint azt szavai szerint az alkotmányügyi bizottság ülésén Balsai István, a testület elnöke közölte - az "ügyészség dolgozta ki," mondván, hogy az ügyészségnek nincs törvénykezdeményezési joga. Kiemelte ugyanakkor, hogy a törvénymódosítás alapján az ügyészség határozhatná meg, hogy kiemelt ügyekben mely bíróságon emel vádat. Összefoglalóan azt mondta: hasonló eljárási szabályok diktatúrákban, nem demokráciában szokásosak.