TASZ: koncepciós pereket idéz a Gyöngyöspata-bizottság
Az 50-es évek koncepciós pereinek iratait idézi annak a parlamenti eseti bizottságnak a létrehozásáról szóló országgyűlési határozat, amelyet a Fideszes Kocsis Máté javaslatára hoztak létre – állítólag a gyöngyöspatai események kivizsgálására - írja a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet saját blogján.
A gyöngyöspatai események pártatlan kivizsgálásának nem úgy kellene történnie, hogy megelőlegezzük, ki volt a bűnös és mi az igazság, márpedig a fideszes Kocsis Máté javaslatára felállított bizottság éppen ezt teszi - írja blogján a TASZ. A bizottság feladata ugyanis nem az, hogy kiderítse, mi történt valójában, hanem az, hogy a polgár szájába rágja, a nemzet milyen külső és belső ellenségeinek összeesküvése felelős azért, ami a kormány szerint történt - fogalmaz a cikk szerzője, Sárosi Péter.
A bizottság által meghatározott feladat "annak megállapítása, hogy az Országgyűlésben képviselettel rendelkező ellenzéki pártok közvetett vagy közvetlen módon részt vettek-e az ország közrendjének, közbiztonságának és köznyugalmának megzavarásában", vagyis a kormány felelőssége fel sem merül - írja Sárosi.
Egy másik kérdés, amit a bizottság feltesz magának, így szól: Ki és miért állította valótlanul azt a Vöröskereszt által hosszú ideje szervezett akcióról, hogy a gyöngyöspatai romák helyszínről történő evakuálása zajlik, mi volt ezen pánikkeltés oka és célja”. Ez utóbbi nem más, mint egy hazugság leleplezőinek elhallgattatása, írja Sárosi, hiszen személyesen, a helyszínen azt tapasztalta, szó sem volt jó előre megszervezett táborozásról.
“Kinek az érdeke, hogy a nemzetközi sajtó Magyarországról, a valóságban nem létező polgárháborús helyzetet mutasson be, valamint kik és miért nyújtanak téves, Magyarországot indokolatlanul rossz fényben feltüntető információkat, ezzel lejáratva hazánkat a nemzetközi közvélemény előtt” – teszi fel az újabb kérdést a bizottság. A TASZ szerint ez az elem egyben preventív célzatú is, hiszen amennyiben az alaptalanul megvádolt emberek, szervezetek a nyugati sajtóhoz fordulnak a méltánytalan eljárás miatt, akkor vádlóik ebben is újabb bizonyítékot látnak majd bűnösségükre.
Sárosi azt írja, hogy "a koncepciós perek mintájára létrehozott koncepciós bizottság" célja, hogy véletlenül se kelljen megemlíteni a mindenkori kormány felelősségét abban, hogy a gyöngyöspatai esmények egyáltalán előfordulhattak: a nyomort, a kiszolgáltatottságot, a szisztematikus kirekesztést, hogy a helyi közösségeket magukra hagyták az egyre súlyosbodó szociális problémáikkal.