Itthon hvg.hu 2011. május. 16. 09:00

Gyurcsánynak kell az MSZP

Politikai elemzők szerint nem véletlen, hogy Gyurcsány Ferenc elsősorban az MSZP vezetésére pályázik, szüksége van ugyanis annak szervezetére, beágyazottságára, infrastruktúrájára. A szakértők úgy látják: egy új párt élén kisebb az esélye a sikerre.

Gyurcsány Ferenc a hónap elején külföldi újságíróknak jelentette be, hogy ha kudarcot vall az MSZP átalakítására tett "utolsó erőfeszítése", három lehetősége marad, köztük az is, hogy "zöldmezős politikai beruházás" keretében új pártot alapít. Néhány nappal ezelőtt kiderült: XVII. kerületi lakosok februárban Demokrata Párt néven új pártot alapítottak. Az alapítók - Takács István elnök szerint - nem tagjai az MSZP-nek, ám érdeklődésük nem független a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformtól.

Ha mellőzzük a virágnyelvet, a Demokrata Párt létrejöttének lényege a következő: ha Gyurcsány átveszi az MSZP-t, akkor a szocialista párt felveszi az új nevet, ha nem, akkor a volt miniszterelnök pártja lesz az új politikai formáció. Gyurcsány Ferenc szerint az új párt létrejötte az MSZP mozgásterének növelését jelenti. "Ha akar, akkor él ezzel a lehetőséggel, ha nem akar, akkor nem" - írta a Facebook-on a volt kormányfő. Mesterházy Attila MSZP-elnök kijelentette: a sajtóból értesült Gyurcsány pártalapítási elképzeléseiről.

Veszélyes lehet

Juhász Attila, a Political Capital (PC) elemzője szerint Gyurcsány Ferenc nyilatkozatai azt mutatják, hogy továbbra is elsősorban az MSZP megújításában gondolkodik. "Mindkét oldalon számolnak azzal, hogy a pártszakadás veszélyes lehet: egyrészt nehezen lehetne megállítani a párt további feldarabolódását, másrészt a volt miniszterelnök számára semmi sem garantálja, hogy az MSZP infrastruktúrája, szervezete és beágyazottsága nélkül sikeres lehet. Ráadásul mindkét oldalon mérlegelniük kell, hogy megváltozik a választási rendszer, és ha valóban egy fordulós lesz, akkor szövetségkötésre kényszerülnek az ellenzéki szereplők, a további felaprózódás ezt is nehezítené."

Továbbra is kétséges, hogy a jelenlegi pártvezetés vagy Gyurcsány Ferenc jön ki győztesen a jelenleg zajló hatalmi harcból, ha a párt egyben marad. Juhász Attila úgy véli: a helyzet tulajdonképpen 2004 óta változatlan; a volt kormányfő népszerűsége a tagságban magasabb, ám a pártvezetésben, a frakcióban, vagy akár a megyei elnökök körében kisebbségben van. "A küzdelem végkimenetele attól függ, hogy Gyurcsánynak mennyire sikerül a saját embereit elhelyeznie ezekben a testületekben" - mondta a hvg.hu-nak a PC elemzője.

...és az MSZP átalakításáért
Stiller Ákos

"Egyáltalán nem mellékes, hogy Gyurcsány Ferenc 2004-ben országosan is népszerű volt, ma azonban a választók többsége számára taszító a személye, ez a közvélemény-kutatásokból kiderül" - tette hozzá Juhász Attila.

Egyelőre az sem látszik, hogy egy esetleges új párt a nevén kívül mi újat tudna mutatni. "Mitől lenne új egy Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett párt új politikai tartalom nélkül?" - tette fel a kérdést az elemző. Juhász szerint, bár a volt miniszterelnök egy több irányban nyitott, demokratikus centrumot akar létrehozni, nem látszik, hogy miként tudná éppen ő megnyerni például a jelenleg párt nélkül maradt liberálisokat, úgy, hogy semmi nem utal arra, hogy körükben Gyurcsány Ferenc politikája támogatásra lelne.

Mentőcsónakot készít

"Bár Gyurcsány Ferenc pártalapítási terveiről folyamatosak voltak a találgatások, ő maga mindig igyekezett hangsúlyozni: az MSZP megújítása a cél, az MSZP-ben gondolkodik" - hívta fel a figyelmet Szomszéd Orsolya, a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet elemzője. A Demokrata Párt "bemutatkozása" azonban minden eddiginél erősebb üzenete volt annak, hogy a volt miniszterelnök "mentőcsónakot is készít" - mondta.

Szomszéd Orsolya véleménye az, hogy a volt miniszterelnök első számú érdeke a komoly szervezeti és egyéb erőforrásokkal bíró MSZP átvétele lenne, persze a mostani ellenfelei nélkül. "Számára egy pozitív eredménnyel végződő, hivatkozási alapul szolgáló pártszavazás lenne a legkedvezőbb, amely súlyt adna neki pártban, és beleszólást az alapszabály-módosításba" - tette hozzá. Mint mondta: Mesterházy Attila is jelezte, a pártszavazás eredménye kötelezi majd a vezetést.

A Demokrata Párt létrehozásának hírét "követő felháborodás a pártban látványosan kiélezte a helyzetet, előrevetítve a szakítás lehetőségét. Itt még most nem tartunk, mert láthatóan próbálnak kiegyezni a felek a nyilvánosság előtt, míg a háttérben saját pozíciójuk erősítésén dolgoznak" - nyilatkozta lapunknak a Nézőpont elemzője, aki szerint az MSZP vezetésének kockázatos lenne konfrontálódni és szakítani Gyurcsánnyal.

...mutasd az erőd
Túry Gergely

Szomszéd Orsolya is úgy gondolja: egyelőre nem lehet győztest hirdetni az MSZP jelenlegi vezetése és a volt kormányfő közötti hatalmi harcban. "A pártszavazás kezdeményezésével Gyurcsány vitt be egy ütést, hiszen azt üzente, neki vannak ötletei, ő dinamizál, míg a párt vezetői méltánytalanul támadták őt. A zöldmezős beruházásra utaló nyilatkozat, vagy a Demokrata Párt híre miatt azonban több vele szimpatizáló szocialista is szembefordulhatott vele, hiszen úgy érezhetik, Gyurcsány kijátssza őket" - jelentette ki.

Nála van a kasszakulcs

A Policy Solutions (PS) elemzője szerint sem véletlen, hogy a volt miniszterelnök az MSZP vezetői pozíciójáért szállt harcba. "Az MSZP-nek nemcsak infrastruktúrája, viszonylag magas taglétszáma és országosan kiépített hálózata és irodái vannak, hanem a szocialistákhoz tartozik egy olyan brand is, ami biztosította, hogy 1994 óta még legrosszabb szereplésük idején sem csökkent 15 százalék alá a párt támogatottsága" - mondta a hvg.hu-nak Varga Áron. Az elemző nem számít arra, hogy az MSZP esetleges kettészakadása esetén a párttagok tömegesen csatlakoznának Gyurcsányhoz.

Varga Áron szerint az MSZP nem szakad darabjaira a kettéválás esetében sem; ezt az bizonyítja, hogy az ex-miniszterelnök pártszavazási kezdeményezését a szocialista párt összes platformja elutasította. Ez egyben azt is jelenti, hogy Gyurcsány lényegében az MSZP prominenseivel szemben politizál, ami Mesterházy Attila és a jelenlegi vezetés esélyeit növeli. Gyurcsány Ferenc kiválása annyiban akár kedvezhet is a szocialistáknak, hogy javíthatja a párt nyitási lehetőségét a centrum felé és koalícióképességét az LMP-vel - véli.

A Policy Solutions elemzője ugyanakkor úgy látja: az MSZP-t érzékenyen is érintheti egy új párt megalakulása, Gyurcsány ugyanis nyilván igényt tart majd a szocialista szavazótábor egy részére. Varga Áron szerint annak ellenére, hogy Gyurcsány ma az egyik legelutasítottabb magyar politikus, 2014-ben egy új párt élén esélye lenne a parlamentbe jutásra. "Másrészről azonban az MSZP infrastruktúrája, társadalmi beágyazottsága miatt nehezen elképzelhető a Fidesz leváltása az MSZP nélkül."

"Hosszú távon az MSZP jelenlegi vezetése nem kerülheti meg, hogy a mostaninál jóval keményebben álljon bele a harcba: Gyurcsánynál van a Táncsics Alapítvány kasszakulcsa, ráadásul az MSZP helyi szervezeteiben, az alsóbb szinteken meglehetősen népszerű" mondta a hvg.hu-nak Varga Áron. Hozzátette ugyanakkor, hogy a teljes lakosságban, sőt, akár a szocialisták által megszólítani kívánt rétegben a volt kormányfő egyáltalán nem népszerű, ám ez kevéssé befolyásolja pártelnöki ambícióit.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.