2011. május. 06. 15:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. május. 06. 15:01 Itthon

Fél éven belül el kell dőlnie, mi lesz Gyurcsánnyal

Elegünk van – ez a véleménye a hvg.hu által megkérdezett szocialista politikusok többségének Gyurcsány Ferenc és Mesterházy Attila pártbeli csatározásáról. Bírálták Gyurcsányt, amiért a nyilvánosság előtt ekézi a Mesterházy által – egyébként halvány eredménnyel - vezetett pártot, amelynek így nem marad energiája az Orbán-kormány bírálatára. Többek szerint amennyiben a hatalmi harc nem ér véget rövidesen, befuthat egy nevető harmadik. Botka László neve hangzott el.

A volt miniszterelnök hó elején – állítólag a pártvezetéssel megbeszélteknél korábban – jelentette be hatpontos, pártszavazásra vonatkozó javaslatcsomagját. Gyurcsány Ferenc kezdeményezése alapján a párt elnökét és megyei vezetőit a jövőben a tagság közvetlenül választhatná; tervei szerint a pártnak meg kell teremtenie az átlátható gazdálkodást, meg kell tiltani a pozícióhalmozást, valamint a pártvezetésnek vagyonnyilatkozatot kellene tennie, amelyet az MSZP etikai bizottsága vizsgálhatna.

A hvg.hu által megkérdezett szocialista politikusok egyetértenek abban, hogy Gyurcsány rosszul időzítette a bejelentését. "Megy ez a hercehurca a párton belül, ráadásul akkor, amikor a Fidesz megy lefelé, mint egy lift, mi meg itt stagnálunk. Mintha a választókat tényleg érdekelné, hogy például a Komárom-Esztergom megyei pártelnököt közvetlenül a tagság választja-e" – mondta lapunknak a választmány egyik tagja.

"Feri nyilvánvalóan előre menekül, nem véletlen, hogy akkor jelentette be az ötleteit, amikor Sukoró ügyében elővették. Feltett néhány kérdést, amelyekre egyértelmű a válasz. A párton belüli mutyizás tényleg probléma, azt meg kell oldani, a többi kérdésnek viszont semmi értelme" – fogalmazta meg a véleményét egy fővárosi szocialista. Hozzátette: "Feri kihasználja, hogy ő a legkarakteresebb a párton belül, és senki nem veheti fel vele a versenyt".

Semmi értelme?

Az MSZP-n belül a volt kormányfő felvetéseit egyértelműen az ő és a pártvezetés közötti hatalmi harc részének tekintik, éppen azért, mert a kezdeményezés mögött nemigen látnak érdemi tartalmat.

Több MSZP-s politikus szerint Gyurcsány rosszul időzítve vetett fel értelmetlen kérdéseket
MTI Fotó: Beliczay László

Mint azt a hvg.hu-nak nyilatkozó választmányi tag elmondta: "a közvetlen elnökválasztásnak az MSZP-ben nincs hagyománya, de járható út, ez egy struktúrairányítási kérdés. A pozícióhalmozás megtiltásához még alapszabályt sem kell módosítani, ez politikai döntés kérdése. Ezen kívül a pártvezetésben alig van olyan magas beosztású ember, akinek nincs közjogi pozíciója, a többieknek meg amúgy is nyilatkozniuk kell a vagyonukról. Ezek nem nagy horderejű kérdések, legfeljebb annak látszanak."

"Ha már a pozícióhalmozásnál tartunk: Feri vezet egy nagy platformot, ő a Táncsics Alapítvány elnöke, és országgyűlési képviselő is, tehát elsősorban a saját köreiben kellene körbenéznie" – jelentette ki egy országgyűlési képviselő, aki szerint ennek a harcnak mielőbb le kell zárulnia, hogy a párt kifelé egységes arculatot tudjon mutatni.

Arra a kérdésre, hogy ez a harc mikor érhet véget, a megkérdezettek vegyes válaszokat adtak. Egy megyei elnök szerint a szkandernak legkésőbb fél év múlva be kell fejeződnie, hogy a jövőre tudjanak koncentrálni, és figyelmüket az Orbán-kormányra tudják irányítani. "Nem tudjuk addig érdemben bírálni a kormányt, nem tudunk értelmes kérdésekről beszélni, amíg magunkkal vagyunk elfoglalva." Az MSZP politikusa bírálta Gyurcsányt amiatt is, hogy a nyilvánosság előtt vette fel a harcot a jelenlegi pártvezetés ellen.

"Ha az a kérdés, hogy a hatalmi harcnak mikor kellene véget érnie, a válasz az, hogy még ma. Azt viszont nem tudom megmondani, hogy mikor fog. Ha Feri valamit a fejébe vesz, addig nem enged belőle, míg ki nem talál helyette valami újat. Azt nem tudni, hogy ez mikor következik be" – mondta a hvg.hu-nak a választmányi tag.

Elegük van

Véleménye szerint a hatalmi versengés nemcsak a párt egészének, de a két főszereplőnek, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnöknek és Mesterházy Attila pártelnöknek is árt. "Attilának és Ferinek is megvannak a saját embereik, de egyre többen vagyunk olyanok, akiknek elegünk van abból, hogy ezek ketten itt rángatják egymást. Mi vagyunk a harmadik tömb, akik egyre inkább egy harmadik jelölt mellé állnánk oda."

"Elegünk van abból, hogy ezek ketten itt rángatják egymást"
Fazekas István

Arra a kérdésre, hogy ki lehet a harmadik ember, a politikus Botka László szegedi polgármestert nevezte meg. "Persze Lacinak óvatosnak kell lennie, el kell döntenie, hogy sikeres szegedi polgármesterként akar-e vezetni egy rossz arculatú pártot" – tette hozzá.

Hasonló véleményen van egy másik szocialista országgyűlési képviselő. "Gyurcsánnyal ismét karanténba kerülünk, Mesterházyval viszont eredménytelenek vagyunk. Ha ez a küzdelem sokáig elhúzódik, könnyen befuthat egy harmadik ember" – mondta a politikus, hangsúlyozva, hogy ő egyelőre nem látja ezt a harmadik embert. Az adok-kapok befejezését a képviselő önkontroll kérdésének nevezte.

Nem válasz

A képviselő úgy véli: ha az MSZP hosszabb távon ilyen tesze-tosza marad, akár egy civil szerveződés is átveheti a helyét; a politikus az Egymillióan a magyar sajtószabadságért nevű Facebook-csoportra gondolt, amelynek ma csaknem 85 ezer támogatója van a közösségi oldalon, és több sikeres tüntetést is szervezett az elmúlt hónapokban. "A Milla-csoportnak egyelőre annyi a jelentősége, hogy látszik: van Orbán Viktornak egy olyan ellenzéke, amely semelyik párthoz nem csatlakozik. Erre sem a Demokratikus Charta, sem az MSZP mai teljesítménye nem válasz" – jelentette ki a politikus.

Másik forrásunk önmérsékletre intette Gyurcsányt. "A Fidesznek nem magától lett kétharmados többsége, hanem miattunk. Ez nyilvánvaló. Mindannyian felelősek vagyunk azért a mélypontért, ahová az elmúlt években süllyedtünk, de a felelősség a hierarchiában feljebb haladva nő. Aki annak idején a pártot vezette, annak illene most nem magát építeni. Ha vannak is jó ötletei, azokat nem a saját személyének építésére kellene használnia" – mondta a megyei vezető.

Forrásunk szerint ez persze nem azt jelenti, hogy a volt kormányfőnek be kellene állnia Mesterházy mögé, mint mondta: építheti a saját embereit – Molnár Csabát vagy Ficsor Ádámot – is, de Gyurcsány ebben a pillanatban inkább visz, mint hoz. Úgy fogalmazott: az ex-miniszterelnöknek ugyan vannak támogatói és szimpatizánsai a tagságban, igazi bázisa azonban a pártban nincs. "Vannak, akiknek szimpatikus, ők mindig követni fogják, de aki átlátja azt, hogy milyen folyamatok vezettek idáig, nem állnak mellé" – mondta.

Látható tehát, hogy az MSZP-ben aggódnak amiatt, hogy a két erős ember küzdelmében felőrlődik a párt. Mint a választmány tagja összefoglalta: "egyértelmű, hogy az Orbán-kormányt 2014-ben csak összefogással lehet leváltani. Ehhez az összefogáshoz azonban az kell, hogy a szóba jöhető pártok akkor még létezzenek".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?