2011. február. 24. 12:44 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 24. 12:57 Itthon

Tarlós: üres a kassza, a szocialisták csak magukat okolhatják

Tarlós István a fővárosi büdzsé délelőtti általános városházi vitájában a szocialisták felelősségére mutatott rá, a város eladósítását vetette a szemükre.

A főpolgármester szerint az LMP és a Jobbik a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén konstruktívan állt hozzá a költségvetési tervezet vitájához, míg az MSZP-ről ezt nem lehet elmondani. Tarlós István a fővárosi büdzsé délelőtti általános városházi vitájában a szocialisták felelősségére mutatott rá, a város eladósítását vetette a szemükre.

A  költségvetés összeállításánál "abból főztünk, amit önök itt hagytak" - fogalmazott, hozzátéve, hogy van, amit nem lehet retorikával eltakarni. A szocialisták felé fordulva azt mondta: ha a város érdekét szolgálták volna, akkor most nem itt tartanánk. Tarlós István szerint négy hónappal a választások után a szocialisták csak magukat kritizálhatják azért, hogy a kassza üres.

A főpolgármester az MSZP-s frakcióvezetőnek a BKV finanszírozását érintő kritikájára reagálva azt vetette Horváth Csaba szemére, hogy korábban éppen ő jelentette be: rendbe tette a BKV-t, miközben a számok nem ezt mutatják. Tarlós István az MSZP hozzászólásait kétségbeesett magyarázkodásnak értékelte, "nevetgéléseiket" pedig árulkodóaknak. Arra is rámutatott, hogy a szocialisták éppen attól az embertől, Atkári János főtanácsadótól kaptak kritikát a vita során, akikhez tartozott, és akit éppen a pénzügyi helyzet stabilizálási erőfeszítései miatt utáltak ki korábban a városházáról.

Tarlós István emlékeztetett arra is, hogy az MSZP-SZDSZ városvezetés a korábbi években az akkori ellenzékkel soha nem egyeztetett, valamennyi közgyűlési javaslatát lesöpörte az asztalról. Atkári János pénzügyi főtanácsadó a költségvetés vitájában azt mondta, az egyik legfontosabb feladat a folyamatszabályozás, a másik pedig a választási kényszerek érvényesítése, végrehajtása. Nem egy adott év költségvetéséről van csak szó, hanem a belátható jövő folyamatainak szabályozásáról is - fogalmazott. Ez a költségvetés "messze nem rossz", hanem előbbre mutató a korábbiakhoz képest. Ez a költségvetés nem teljesen a jelenlegi vezetés költségvetése - hangsúlyozta, hozzátéve: a pénzforgalmi egyensúly megteremtését lehetett reális célként kitűzni.

A költségvetés hiányával kapcsolatban azt mondta, az 56 milliárdos hiány - amelyet az előző vezetés prognosztizált - a vizsgálatok előre haladtával folyamatosan növekedett, most 185 milliárdot tesz ki, és ebbe a BKV 77 milliárdos külső adósságállománya nem tartozik bele.

György István főpolgármester-helyettes a BKV finanszírozásával kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a korábban kötött kormány-Budapest szerződés tarifaemelést és járatritkítást tartalmazott, "nem is kicsit". Hozzátette, megtesznek mindent, hogy a BKV finanszírozását biztosítsák.

Közölte azt is, hogy a ciklus végére az utcai takarítók számát hatszára akarják emelni, illetve városüzemeltetési biztosokat fognak kinevezni, akikhez diszpécserközponton keresztül lehet eljuttatni a működés során tapasztalt rendellenességeket. A közgyűlés az általános vita után 19 igen, 9 nem és 5 tartózkodás mellett elfogadta a 2011-es költségvetés fő számait. A büdzsé tárgyalásának második fordulója, a részletes vita, délután lesz, a költségvetés egészéről várhatóan március első napjaiban szavaznak.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.