2011. január. 06. 18:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 06. 18:07 Itthon

Orbán: Magyarország semmilyen diszkriminációt nem fogad el

Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten külföldi újságírók előtt közölte: a médiatörvénnyel kapcsolatban Magyarország az Európai Unió bármilyen eljárását elfogadja, hiszen tagja az EU-nak, viszont ragaszkodik a diszkriminációmentességhez.

Az MTI-nek eljuttatott hangfelvétel szerint a magyar kormányfő leszögezte: a magyar médiatörvényben egyetlen olyan jogi megoldás sincs, amely valamely uniós tagállam médiatörvényében ne szerepelne, tehát az "európai médiatörvényekből összerakott törvényről beszélünk." Magyarország pedig semmilyen diszkriminációt nem fogad el, vagyis a magyar jogszabály "bármely szakaszának módosítása csak akkor képzelhető el, ha abban az országban is módosítják ezeket a szakaszokat, ahonnan átvettük" - jelentette ki Orbán Viktor.

A miniszterelnök szerint a legfontosabb elv a diszkrimináció-mentesség, ezért kizártnak tartja, hogy Európai Unió csak a magyar médiatörvényt módosíttatná, más ország szabályozását pedig nem. "Mutassanak egy olyan szakaszt, ami más ország szabályozásában nem szerepel. Csak egyet. Nincs ilyen" - hangsúlyozta Orbán.

Túl korán avatkoztak bele?

A kormány Magyarország becsületét mindenfajta diszkriminációval szemben meg fogja védeni - tette hozzá a miniszterelnök.

A kormányfő "szükségtelennek és elhamarkodottnak" nevezte a német és francia kormány beavatkozását ebbe a vitába. Hozzátette: örül, hogy "a németek visszatértek a realitások talajára és cáfolták a külügyi államtitkáruk elhamarkodott nyilatkozatát, és azt várom, hogy a francia kormány is térjen vissza a realitások talajára." 

Orbán az EU-s játékszabályok tiszteletben tartását javasolja: majd az unió eldönti, hogy egy jogszabály megfelel-e az uniós normáknak, ez nem a németek, a franciák vagy a magyarok dolga.

 "Nem emlékszem, hogy Magyarország valaha kritizálta volna a francia médiatörvényt mondjuk azért, mert Magyarországon lehetetlen a tévé elnökét kinevezni kormányzati hatáskörből, ott meg lehet. Sosem gondoltam, hogy a francia médiatörvény ezért antidemokratikus lenne" - fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva elismerte, hogy ez rossz kezdése a magyar uniós soros elnökségnek. "Nem én szabtam ezt a forgatókönyvet" - tette hozzá. A kormányfő szerint a magyar parlament elfogadott egy törvényt, ami a miniszterelnök szerint "teljesen rendben van," de a világ ezt nem fogadja el, hanem kritizálja. "Senki sem szeret így kezdeni egy elnökséget, de nincs módom ezen változtatni, együtt kell ezzel élni. Nem tudom megakadályozni, hogy a magyar elnökség azelső hetében a médiatörvényről legyen szó a külföldi médiában" - tette hozzá a miniszterelnök.

Nincs vége a sajtószabadságnak

A kormányfő szintén kérdésre válaszolva leszögezte: alapvető kérdése a demokráciának, hogy az állampolgárok mindenről tájékoztatást kapjanak. Orbán mulatságosnak nevezte, hogy magyar napilapok bejelentik a sajtószabadság végét, majd keményen kritizálják a kormányt. "Akkor minek van vége?" - tette fel a kérdést a kormányfő.

A közeljövőben esedékes európai parlamenti látogatásával kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: biztosan lesznek majd "igazságtalan és csúnya reakciók" a médiatörvénnyel kapcsolatban a külföldi lapok írásait idézve, de ki fog állni és meg fogja védeni a törvényt.

A médiatörvény időzítésével kapcsolatban Orbán Viktor leszögezte: azt a képviselők ütemezték, fel sem merült, hogy összefüggés van a soros elnökséggel a törvény elfogadása. A jogszabály megalkotásának oka Orbán szerint az ORTT működésképtelensége volt, illetve az, hogy a közmédiák korruptak, pazarlóak és gyakorlatilag pénzügyileg összeomlottak.

Végül kérdésre válaszolva leszögezte: "a médiatörvény szövegének pontos ismerete, az azzal kapcsolatos konkrét kifogások megnevezése nélkül egyetlen államnak, köztük Franciaországnak sincs joga Magyarországot kritizálni és bármire felszólítani, ezért azt kérem, hogy a francia kormány térjen vissza a realitások és az ésszerű diskurzus talajára."

Hirdetés