2010. december. 17. 11:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 13:03 Itthon

Közmédia: talpnyalók előnyben?

Bár a Médiatanács nyugtatgatná a függetlensége miatt aggódó nemzetközi újságíró szervezeteket, egyes közmédiával kapcsolatos vélemények újabb aggodalmakat szülhetnek külföldön.

Alkalmasnak tartja az új médiatörvényt a közszolgálat megújítására Belénessy Csaba, a hazai közszolgálati csatornákat ellátó leendő hírközpont, az MTI újonnan kinevezett vezérigazgatója, aki a 168 Óra hétfőn megjelent interjújában arról beszélt, hogy a közmédiumok összevonása nem központosítás, hanem ésszerűsítés.

„Most tesszük le a magyar BBC alapjait” – mondta a vezérigazgató, aki szerint „egy közszolgálati médium legyen lojális a kormányhoz” és tisztességes az ellenzékhez. Szerinte „egy közszolgálati újságíró nem lehet a kormány ellensége, nem kérdőjelezheti meg a szabadon választott kabinet hatalmát”.

A BBC-nél másképp gondolják

A nézők és a hallgatók korrekt és szabad újságírásra vonatkozó elvárásain kívül a BBC „senkihez és semmihez sem lojális” – mondta a hvg.hu-nak Belénessy kijelentéseire reagálva a brit közszolgálati médiacsoport egyik, neve elhallgatását kérő vezetője. Hozzátette, hogy a BBC szerepe az, hogy objektív műsorszolgáltatóként kérdéseket tegyen fel és feddhetetlen híreket sugározzon. „A BBC kötelessége, hogy metszően neutrális, elfogulatlan és pártatlan legyen” – tette hozzá a hvg.hu kérdésére.

Üres címlappal tiltakoztak
Horváth Szabolcs

A Belénessy által a közmédiumok kormányhoz való lojalitásáról mondottak szembemennek az újságírás első számú alapszabályával, az elfogulatlansággal – reagált lapunknak az egyik legnagyobb nyugat-európai közszolgálati hírügynökség olasz származású munkatársa, aki a munkaadója nyilatkozatokra vonatkozó belső szabályai miatt csak név nélkül mondhatta el véleményét.

Az interjúban elhangzottak szerinte leginkább a kommunista időket idézik, a magyar közmédia helyzete pedig egyre inkább az olaszországi helyzetre kezd hasonlítani, ahol Silvio Berlusconi kormányfő – több kereskedelmi csatorna és nyomtatott lap mellett – a három közszolgálati tévécsatorna közül kettő felett is befolyást gyakorol, arra használva őket, hogy kormányát népszerűsítsék.

Kérdés, leszivárog-e a piramisban

A közmédiával kapcsolatos efféle felfogás meglehetősen aggasztó – mondta a hvg.hu-nak az MTI vezérigazgatójának véleményével kapcsolatban Anthony Mills, a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (International Press Institute, IPI) kommunikációs vezetője. Szerinte Belénessy kijelentése több kérdést is felvet, például, hogy a közmédiumok kormány iránti lojalitása mit von maga után, illetve, hogy a piramisszerű, centralizált közszolgálati média „tetejéről érkező” hasonló vélemények mennyire „szivárognak majd lefelé”, azaz mennyire vehetik át a közmédia további szereplői.

Berlusconi a médiában
hvg.hu

Az IPI – illetve társszervezetének, a Dél- és Kelet-Európai Média Szervezetnek (SEEMO) – munkatársai szerdán és csütörtökön Budapesten jártak, hogy helyi újságírókkal és kormányhivatalnokokkal folytassanak megbeszéléseket a közmédiát is érintő új médiatörvényről, találkoztak többek között Szalai Annamáriával, a Médiatanács elnökével is. A találkozó meglehetősen botrányosra sikeredett, a delegációt állítólag megvárakoztatták, a velük érkezett forgatócsoportot pedig kitessékelték a hatóság budai épületéből, ahogy a Népszabadság fotóriporterét is. Ezt azzal indokolták, hogy az esemény nem volt nyilvános.

Megnyugtatnák a külföldieket

Az IPI korábban többször is kritizálta a magyar tervezetet, aggodalmakat fogalmazott meg többek között a csak Fidesz-tagokból álló Médiatanács függetlenségével kapcsolatban is. Anthony Mills szerint mostani útjuk során Budapesten biztosították az IPI munkatársait arról, hogy a testület teljes mértékben független szervként működik.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a delegációval folytatott tárgyalásokról szóló közleményében azt írta, hogy a konzultációt mindkét fél sikeresnek értékelte, és a hozzájuk látogató delegáció egyik tagja úgy fogalmazott, „bíznak abban, hogy az új médiatörvény pozitív elemei a gyakorlatban is mihamarabb érvényre jutnak”.

„Még mindig vannak bizonyos aggodalmaink a törvénnyel való esetleges visszaélés miatt” – mondta a hvg.hu-nak az IPI szóvivője, aki szerint feltehetően meg kell várni, hogy hogyan zajlik majd a törvény, illetve az új médiaszabályok gyakorlati alkalmazása. Mindenesetre a szervezet szorosan nyomon követi majd a fejleményeket, sőt, várhatóan január végén ismét Budapestre utaznak majd, hogy a tervek szerint jövőre életbe lépő szabályokkal kapcsolatos első tapasztalatokról tájékozódjanak.

Hirdetés