2010. december. 17. 07:39 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 10:37 Vélemény

Mandur László: pártállami rendszert hoztak létre

Szalai Annamária elnökletével a médiahatóság azt csinálhat, amit akar, a közmédiumokat már elfoglalták, de letérdepeltethetik a független média szereplőit is – nyilatkozta Mandur László szocialista politikus a hvg.hu-nak

hvg.hu: Több oldalról is élesen bírálják a Fidesz médiatörvény-javaslatát. Ön szerint melyek a kormány törvénytervezetének a kritikus pontjai?

Mandur László: Itt nemcsak egyszerű kormányzati, hanem tartós pártirányításról van szó. Diktatórikus rendszer van kialakulóban, ahol Orbán Viktor miniszterelnök és pártelnök centrális hatalmat és kontrollt épít ki a teljes közszolgálatban és a médiában. Az Orbán Viktor által kilenc évre kinevezett és leválthatatlan fideszes Szalai Annamária elnöklésével vezetett médiahatóság azt csinálhat, amit akar. A közmédiumokat már elfoglalták, de letérdepeltethetik a független média szereplőit is.

Mandur László
MTI

Egyik kezükkel megsemmisíthetnek bármilyen sajtóorgánumot, a másik kezükkel fontos médiapolitikai érdekekre, potenciális közfeladat ellátására hivatkozva, pályáztatás nélkül oszthatnak ki frekvenciát. A végtelenségig büntethetnek például egy nekik nem tetsző rádiót, megvonhatják a működési engedélyét, és máris van egy szabad frekvencia, melyről szabadon dönthetnek. Az természetesen nem zavarja majd őket, hogy lehet, a kutya sem fogja hallgatni, a lényeg, hogy az ne szóljon, ami nekik nem tetszik.

hvg.hu: Nem látja túl sötéten a dolgokat? Hiszen ezek mind csak feltételezések.

M.L.: Igen, lehet erre azt mondani, hogy feltételezés, ám a demokratikus jogállam intézményes garanciát biztosít arra, hogy a médiaszabályozással ne lehessen visszaélni, garantálja a sajtószabadságot. A kormányváltás óta a kormányzó pártok, a kormány aktív közreműködésével, kapitális elszántsággal igyekeznek korlátozni és felszámolni a hazai média függetlenségét és szabadságát. Megkerülték a nyilvános szakmai vitákat, és az önálló fideszes törvényjavaslatok rapid gyorsaságú elfogadásával létrehozták azt a hírközlési és médiahatósági rendszert, melynek révén kétharmados bebetonozottsággal, kilenc évre Orbán Viktor és a Fidesz által kinevezett és megválasztott pártjelöltek, Szalai Annamária vezetésével tejhatalommal uralják a teljes média felügyeletét.

A kormányhatalom kikezdte a köztársasági elnök, az Állami Számvevőszék, az Alkotmány tekintélyét és hitelességét, most pedig a médiahatóság intézményének a hitelességét is sárba tiporják. Mindenből pártintézményt csinálnak, egy demokratikus jogállami keretben pártállami rendszer hoznak létre, ami könnyedén eredményez kőkemény diktatúrát.

hvg.hu: Azért csak emlékezzünk: a Gyurcsány-érában is ölebként viselkedtek a ”királyi tévé” hírműsorai, az MTI hírszerkesztésénél is kilátszott a lóláb, igaz, a Magyar Rádió, Such György vezénylete alatt, őrizte függetlenségét. Egyébként ön szerint hol szorít legjobban a fideszes törvényjavaslat?

M.L.: A közmédiumokból fideszes pártmédiumokat faragnak, a tévéket, a rádiókat és Európában példátlan módon a nyomtatott és az internetes médiaszolgáltatókat a hatóságuk alá kényszerítve akarják felügyelni, ellenőrizni, büntetni. Olyan gumiszabályokkal, amibe a hatóság azt értelmez, amit éppen akar, sőt, a törvénytervezet ehhez jogalkotási joggal is felruházza a hatóságot és annak elnökét. Jó lesz minden lépést előre egyeztetni, informálisan engedélyeztetni a hatósággal, nehogy baj legyen. Ez itt az új sajtószabadság?

De elfogadhatatlan az is, amit például Belénessy Csaba, az MTI vezérigazgatója mondott, hogy a hírszerkesztés átalakítására azért van szükség, mert a jelenlegi rendszer rendkívül pazarló, a jövőben pedig egy stáb fog kimenni egy helyszínre, más stáb pedig addig más helyeken tud anyagokat készíteni. Ezáltal színesedni fog a hírszolgáltatás. Ez nem a hírek színesedését fogja majd jelenteni, hanem központi híradó létrejöttét és a közszolgálat gazdasági kiszolgáltatottságát. A kereskedelmi csatornák is óvatosak. A két nagy kereskedelmi tévé híradója szinte alig ad hírt közéleti dolgokról. A szocialista pártban mi ezért próbáljuk nyomni a csengőt, hogy tessék felébredni, drága Magyarország.

hvg.hu: A kormány szerint éppen tavasszal ébredt fel az ország, s ne felejtsük el, hogy a kormány még most is élvezi a társadalom többségének a bizalmát.

M.L.: Az emberek a 2002 előtti időkhöz hasonlóan lehet, hogy bizalmatlanságból nem merik a közvélemény-kutatóknak őszintén bevallani, mit is gondolnak valójában. Van olyan hely a világban, ahol nem szabad bevallani, hogy ki milyen vallású; Magyarországon is kezd ez a világ szépen lassan kialakulni. De a népszerűség még önmagában egyébként sem garancia a jó kormányzásra. A 20. század tele van olyan történetekkel, ahol a „vezérek” nagy népszerűségnek örvendtek, mégis óriási károkat okoztak az embereknek, a hazájuknak és a világnak.

hvg.hu: Azért ne essünk túlzásokba, inkább beszéljünk az MSZP-nek a kormány médiatörvény-javaslatához kapcsolódó, ám elutasított javaslatairól.

M.L.: Összesen 88 módosító indítványt nyújtottunk be a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló kormánypárti törvényjavaslathoz, valamennyit elutasították. Javaslataink között az egyik legfontosabb helyen szerepelt, hogy a médiafelügyelet rendszerében vissza kell állítani a bírósági utat, hogy ne a Fidesz felügyelete alatt álló Médiatanács kezében legyen a médiumok számára kiszolgáltatottságot jelentő szankciórendszer. Szeretnénk, ha érvényesülhetne a sajtószabadság és a függetlenség a köz- és a kereskedelmi médiában. Elfogadhatatlan, hogy az önkényesen és tágan értelmezhető gumiszabályokkal, az írott és online sajtóra 10-25 millió forintos, a nagy nézettségű tévékre és nagy hallgatottságú rádiókra akár 200 millió forintos büntetést is kiróhatnak, ha kell, egymás után többször is.

Nem értünk egyet a blogok szankcionálásával sem, hiszen ma már egy blog is szinte hírportálként működik. Vissza kell állítani a panaszbizottságot és a javaslatból törölni kell az egyéni panaszokat és érdeksérelmeket elbírálni hivatott médiabiztos intézményét. Ha a médiatörvényt jelenlegi formájában, akárcsak kisebb módosításokkal is, jóváhagyják, a média minden egyes munkása ki lesz szolgáltatva a hatalomnak.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.