Az MTV elfogadhatatlannak tartja az őket érintő elvonást
A nézők számára fontos közszolgálati műsorok megszüntetéséhez vezetne, indokolatlan és elfogadhatatlan lenne, ha – a lapértesülésnek megfelelően – több mint 5 milliárd forinttal csökkentenék jövőre a Magyar Televízió (MTV) finanszírozására fordított költségvetési összeget - áll az intézmény csütörtöki közleményében.
A másfél éve elnök nélkül működő MTV irányítója szerint a közmédiumok működésében elérhetők megtakarítások, de ez nem lehet egyenlő az MTV megbénításával, azzal, hogy elveszik a vezető köztelevízió forrásainak csaknem 20 százalékát.
"Ez példátlan és ráadásul járhatatlan út, mert az indokolatlan megszorítások végső soron a minden eddiginél szükségesebb társadalmi párbeszédet számolhatják fel" - áll a közleményben, amely szerint "az amúgy is alulfinanszírozott MTV" az elvonások miatt nem tudna fontos közszolgálati műsorokat készíteni az évtizedek óta megszokott időkeretben: veszélybe kerülne például a regionális hálózat fenntartása, a vallási és a nemzetiségi műsorok léte.
Nagy Attila gazdasági igazgatót idézve a közleményben az áll: a kilátásba helyezett megszorítás "csak arra alkalmas, arra viszont nagyon, hogy fenntartsa a politika érdekében álló költségvetési rövidpórázt".
A vezető felidézi, hogy az MTV négy éve folyamatosan nyereséggel zárta gazdálkodását, míg az azt megelőző tíz évben 50 milliárd forint veszteséget halmozott fel, hozzátéve, a tervezett megszorítások, a pénzkivonás a megkezdett fejlesztések leállítását vonná maga után az MTV-ben.
"A Magyar Televízió mégis bízik abban, hogy a költségvetési törvény elfogadásakor a gazdasági racionalitás kerekedik felül a politikai megfontolásokon" - zárul a közlemény.
Szerdai számában írt arról a Népszabadság, hogy tíz százalék körüli összeget csípne le a közszolgálati médiarendszer - a Magyar Televízió, a Duna Televízió, a Magyar Rádió és a Magyar Távirati Iroda - támogatásából a jövő évi költségvetés.
A szektor idén 53 milliárd forint költségvetési pénzhez jutott, jövőre 5-7 milliárdos spórolás vár az intézményekre. De nem egyforma mértékben. Elsősorban az MTV-től vonnák meg annak a 9,5 milliárd forint címzett támogatásnak több mint a felét, ami idén még a köztévé rendelkezésére állt.
A napilap szerint nem csupán azért "spórolnának" éppen a köztévén, mert az a legnagyobb tétel a közszolgálati médiumok büdzséjében. A szigorítás "válasz" is lehet a "mélyrepülésére". Körülötte egyre gyakoribbak a botrányok, amelyek egy része pénzügyi természetű: az új székház körüli anomáliák (a felszereltség hiánya, a bérleti szerződés hátrányos rendelkezései), a menedzsment és a kuratórium egymásra mutogatása a vitás gazdasági-pénzügyi kérdésekben vagy a 300 millió forint feletti szerződések körüli szabálytalanságok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.