Már a Tiszán is készültség van
A Tisza felső szakaszán újabb árhullámok indultak, mind a külföldi, mind pedig a hazai szakaszon végig áradás tapasztalható.
A folyamatos esőzések miatt tovább áradtak a folyók, már a Tiszán is van árvízvédelmi készültség - tájékoztatott csütörtökön a Felső-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. az elmúlt napon tovább folytatódott az esőzés a Felső-Tisza vízgyűjtőjén, Kárpátalján átlagosan 38 milliméter esett, Királymezőn azonban 110 millimétert regisztráltak. A Tisza felső szakaszán így újabb árhullámok indultak, ennek következtében mind a külföldi, mind pedig a hazai szakaszon végig áradás tapasztalható.
A folyó vízszintje a határ és Vásárosnamény között egy nap alatt majdnem két métert emelkedett. Csütörtökön reggel erre a körülbelül 90 kilométer hosszú szakaszra I. fokú készültséget rendeltek el. A felső vízgyűjtőn jelenleg is esik, a Tisza felső szakaszain akár III. fokú szintet elérő vízszintemelkedés is várható, még csütörtökön. A Szamos és a Túr is árad, de ezeken a folyókon még nem kellett árvízvédelmi készültséget elrendelni. A Kraszna külföldi szakaszán újabb áradás indult, hazai területen azonban még apadás tapasztalható. A folyó védvonalai mentén továbbra is érvényben van a II. fokú árvízvédelmi készültség.
A Nyírségből folyamatosan jelentős mennyiségű belvíz folyik le, a Lónyay főcsatorna vízszintje emelkedik. Az I. fokú készültség továbbra is érvényben van Kótaj és Berkesz között. Egyre több települést érint árvízvédelmi készültség, a települések vezetőit a vízügyi igazgatóság folyamatosa tájékoztatja a kialakult és a várható helyzetről. A vízügyi szakemberek folyamatosan figyelik a töltések és a zsilipek állapotát. A Lónyay főcsatorna, valamint a Kraszna védvonalai mentén több mint 8 kilométer hosszon szivárog az altalaj.
A Felső-Tisza vidékén a balvíz is egyre újabb területeket veszélyeztet. Ott az elöntött terület nagysága 26 ezer hektárra emelkedett. 10 átemelő szivattyútelep folyamatosan üzemel, az elmúlt napon majdnem 2,5 millió köbméter belvizet emeltek a befogadókba. Egyre több önkormányzat is elrendeli a belvízvédelmi készültséget és dolgozik a víz eltávolításához, az átereszek, csapadékelvezetők tisztításához szükséges feladatokon.
A vízügyi igazgatóság kéri, hogy a várható bel- és árvízi helyzet miatt minden település tekintse át a vízkár-elhárítási terveket, és ha kell, kérjenek segítséget az igazgatóságtól. A vízügyi szakemberek minden érintett településnek külön tájékoztatót készítenek a jelenlegi és a várható árvízi helyzetről és az önkormányzatok teendőiről.