A Fidesz akciója inkább megosztja az ellenzéket
Az utóbbi napokban általános véleménnyé vált, hogy az Alkotmánybíróság jogkörét szűkítő döntés összekovácsolhatja és hitelesítheti az ellenzéket. A Political Capital elemzője, Krekó Péter szerint ennek éppen az ellenkezője figyelhető meg.
Közös sajtótájékoztatót tartott szerdán Mesterházy Attila és Schiffer András. Az MSZP és az LMP frakcióvezetője levelet írt Schmitt Pálnak, hogy akadályozza meg az Alkotmánybíróság jogkörének megnyirbálását. Mint ismeretes, a Fidesz frakcióvezetője, Lázár János olyan törvénymódosító javaslatot nyújtott be a minap, mely szerint a jövőben a taláros testület nem dönthetne olyan témában, amelyről népszavazást sem lehet kiírni.
Ez nem összefogás
Miután Mesterházy Attila és Schiffer András közösen írt levelet az államfőnek, általános vélemény lett, hogy a Lázár-javaslat összekovácsolhatja az ellenzéket. Krekó Péter, a Political Capital elemzője szerint azonban ennek éppen az ellenkezője történik most. „A mostani események éppen az ellenzék megosztottságára és erőtlenségére mutatnak rá. Ezt kiválóan mutatja, hogy jelenlegi felállás szerint három baloldali ellenzéki tüntetés lesz: november 2-án a Gyurcsány Ferenc köré tömörülő szervezetek (Demokratikus Charta, Demokratikus Koalíció), november 3-án az LMP, november végén-december elején pedig hivatalosan az MSZP szervez demonstrációt” – nyilatkozta lapunk megkeresésére az elemző.
Jóllehet Krekó Péter szerint valóban nem volt korábban jellemző, hogy az MSZP és az LMP közösen kezdeményezzen bármit, s ebből a szempontból valóban van jelentősége az államfőnek közösen írt levélnek, ugyanakkor ez az akció „legalább annyira volt Gyurcsány Ferenccel, mint a kormánnyal szembeni összefogás, és nem érdemes ennek szerepét túlértékelni”. Az elemző hozzátette: Gyurcsány Ferenc aktivizálódása pedig az egész ellenmozgalmat hiteltelenítheti. „Ő lesz a legerősebb érve a kormányoldalnak, hogy megvédje javaslatát” – fogalmazott Krekó Péter.
Az ellenzék továbbra sem veszélyes a Fideszre
„Az MSZP, a Jobbik és az LMP lényegében csak követik a vitákat, a hangsúly mindig az adott intézmények lépésein, vezetőinek megszólalásain van. A Jobbik pedig maga sem tudja, hogyan viszonyuljon ehhez a kezdeményezéshez, de a baloldali ellenzéknek és saját magának is kifejezetten az az érdeke, hogy távol maradjon más tiltakozóktól” – véli az elemző. Szerinte az ellenzéki szereplők úgy látják, hogy szinte senkinek sem érdeke összefogni a másikkal, a Fidesznek pedig könnyebb gyengítenie és hiteltelenítenie egy összetömörödött ellenzéki egységfrontot, mint ha többirányú harcot kellene folytatnia. „A Fideszre így továbbra sem az ellenzék jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem saját döntései, és az ezeket kritikátlanul elfogadni egyre kevésbé hajlandó jobboldali tábor” – magyarázta Krekó Péter.
Arra a kérdésünkre, hogy okozhat-e törésvonalat a Fideszen belül a Lázár-javaslat, Krekó Péter elmondta, a megosztottság a jobboldalon elsősorban a véleményformálók szintjén érzékelhető. „Ami a pártpolitikai szintet illeti, ez az első olyan döntés ebben a ciklusban, amelynél egyáltalán nyilvánosan felmerült annak lehetősége, hogy a KDNP a Fidesszel ellentétesen szavaz vagy tartózkodik” - magyarázta az elemző. Krekó Péter szerint Harrach Péter ráadásul szembemegy a Fidesz-kánonnal, amikor kijelenti, hogy egy alkotmányellenes jogszabály akkor is alaptörvénybe ütköző marad, ha az AB nem nyilvánít véleményt róla. Szijjártó Péter, Orbán szóvivője ezzel épp ellentétes álláspontot foglalt el, amely szerint "ha az Ab valamiről nem tudja kimondani, hogy alkotmányellenes, az azt jelenti, hogy nem alkotmányellenes".
Megindulhat egy lassú erózió
Márpedig Krekó Péter szerint ha a KDNP nem támogatja ezt a javaslatot, az elvben ellehetetlenítené a Fidesz terveit, hiszen az Alkotmány módosításához kell a KDNP támogatása is. „Valószínűbb ugyanakkor, hogy ez inkább csak nyomásgyakorlási technika a KDNP részéről, és végül a KDNP támogatja majd a fideszes javaslatot. Jól mutatja viszont, hogy a kormányoldalon komoly egyeztetési problémák is vannak, ami a KDNP-FIDESZ viszonyának sarkalatos pontja” - magyarázta. Szerinte könnyen lehet, hogy a jövőben a Fidesz politikusai közül is lesz olyan, aki nyíltan vagy kevésbé nyíltan, de bírálni fogja a javaslatot. „Erre főleg akkor számíthatunk majd, amikor a Fidesz népszerűsége elkezd csökkenni, egyes konfliktusok láthatóvá válnak, és az Alkotmánybírósággal szembeni döntés 'elrugaszkodási pont' lehet egyes politikusok számára.”
Mivel a Lázár-féle javaslat a jobboldali tábort is megosztja, és a jobboldali sajtó is kritikus ebben a kérdésben, Krekó Péter szerint várható, hogy megindul a Fidesz-tábor lassú eróziója. „Nem feltétlenül okoz ez látványos és azonnali népszerűségvesztést, de a párt hitelességét mindenképpen kikezdi a jobboldali táborban, és ez megnehezíti a Fidesz számára, hogy továbbra is hatalmas táborát maga mellett tartsa” - fogalmazott az elemző. Krekó Péter szerint ezt a hatást erősítheti, hogy a Fidesz maga sem tudja megvédeni saját döntését, nincsenek erős érveik, így az elmúlt napok fideszes megszólalásai inkább rontottak a párt helyzetén.