Akiket cserbenhagyott a kormány
A kormány nem egyszerűen sorsára hagyta a kiskunfélegyházi TE Ganz-Röck 140 dolgozóját, hanem tevékenyen hozzájárult munkahelyeik elvesztéséhez, hónapokon át tartó nélkülözésükhöz, valamint ahhoz, hogy bérüknek legfeljebb felét kapják meg végül, azt is az adófizetők pénzéből. Ráadásul a kormány éppen az eddig következetesen figyelmen kívül hagyott uniós jogszabályokra hivatkozva szabotálta el a gyár megmentéséről rendelkező, jelenleg is hatályos kormányhatározat végrehajtását - írja a Hírszerző.
A lap tudósítója több olyan dolgozóval is találkozott, aki hónapok óta vár a fizetésére. Egy háromgyermekes apukának például egymillió forinttal tartozik cég. Bár hitelt felelősségel, a család anyagi teljesítőképességének ismeretében vett fel, de a jelenlegi helyzetben már ez sem segít: kölcsönökből igyekszik fizetni a szaporodó számlákat. Felhalmozódtak a gáz-, a víz-, és a villanyszámlák, és László csak annyit tud tenni, hogy mindig oda fizet, ahonnan utolsó felszólítást kapja.
Időközben az is kiderült: Ganz-Röck 2009 szeptembere óta még járulékokat és adót sem utalt az APEH-nek a dolgozók után, jóllehet a bérükből levonta a terheket.
A lap arra is kitér, miért nem segített a kormány. A gyárat ugyanis még megmenthette volna az a kétmilliárd forintos hitel, amelyre a Bajnai-kabinet egy április végén megjelent kormányhatározatban kezességet vállalt. A garanciavállalás procedúráját azonban már nem indította el, így az a május végén hivatalba lépett új kormány feladata lett. Azonban az Orbán-kormány sem tett semmit, arra hivatkozva, hogy az említett kormányhatározat nem áll összhangban a vonatkozó hazai és uniós jogszabályokkal. Matolcsy György a Ganz-Röck kapcsán benyújtott képviselői kérdésre augusztus végén azt válaszolta, hogy az ilyen támogatási formákat megalapozó szabályrendszer kidolgozása folyamatban van.
A folytatást, s a teljes cikket olvassa el a Hírszerzőn!